"Son Güne Bırakmak Ata Sporumuzdur"

Kırşehir'de okul kıyafeti ve kırtasiye ürünleri satan mağazalar, okul alışverişini son güne bırakan veliler ve öğrencilerle doldu.

İlçeler 10 Eylül 2019 14:47
"Son Güne Bırakmak Ata Sporumuzdur"
-A +A

          Kırşehir'de okul kıyafeti ve kırtasiye ürünleri satan mağazalar, okul alışverişini son güne bırakan veliler ve öğrencilerle doldu.
         2019-2020 eğitim-öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü başladı. Öğrenciler yaz tatilini geride bırakıp okula gitmeye başlamasına bir gün kala velileri alışveriş telaşı sardı. Okul alışverişini son güne bırakanlar mağazalara akın etti. Kimisi okul kıyafeti, kimisi kırtasiye ürünleri alabilmek için alışverişe çıkarken, mağazalarda adeta adım atacak yer kalmadı. Mağazalardaki yoğunluk okulların açılmasının son gününde esnafın yüzünü güldürdü.
“BU HER YIL YAŞANIYOR”
            Kırşehir'de okul kıyafetleri satan bir mağazanın sahibi, okulların bir hafta önce açılmasından dolayı velilerin habersiz olduğunu ya da haberleri olmasına rağmen ilgisiz olabileceklerini söyledi. Kırşehir'de uzun yıllardın velilerin taleplerini karşılamak üzere gece gündüz çealıştıklarını ifade eden esnaf, “Şimdi aklına gelince firmalara geldiler. Biraz geç kaldılar ama ne yapalım? Bu her yıl yaşanıyor. Biz genellikle velilerimize bir hafta, on gün önceden alışverişinizi rahat rahat yapın dememize rağmen ama tabii ister istemez haklı olarak veli ay başını hesaplıyor, kredi kartının hesap dönemlerini hesaplıyor. Ondan dolayı da böyle bir yoğunluk yaşanıyor” dedi.
“MİKRO ESNAF OLARAK ÇOK EZİLİYORUZ”
          Kırtasiye ürünleri satan bir esnaf da, son gün aşırı bir yoğunluk olduğunu ifade ederek, “Bizimkilerin halidir son günü beklemek. Ramazan’da ve bayramda olduğu gibi her şeyi son güne bırakırlar. Bir de veliler, öğretmenlere bağımlı kaldığı için onların dediklerinden dışarıya çıkmıyorlar. Biraz da onun etkisi vardır. Sorduğumuzda son güne bırakmak Ata sporudur ağabey diyenler dahi var!” şeklinde konuştu.
Finansman olarak güçlü olan zincir mağazalarla rekabet etme şanslarının olmadığına da dikkat çeken Kırşehirli esnaflar, küçük yani mikro esnaf olarak çok ezildiklerini kaydetti.
Veliler, alışveriş gibi bazı şeyleri son güne bırakmanın bir alışkanlık olduğunu ve bu yüzden son gün telaşı yaşadıklarını dile getirdiler. Öğrenciler ise, alışverişin son güne bırakılmasından dolayı alınması gerekenleri zor bulduklarını ve hala alınmamış ihtiyaçları olduğunu söylediler.  Öte yandan okul kantinleri konusunda da veliler yetkililere seslenerek daha sıkı bir şekilde takip edilmesi gerektiğini dile getirdiler. Konu ile ilgili olarak Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne önemli açıklamalarda bulunan veliler şu ifadeleri kullandılar: "Okulların açılmasıyla çocuklarımızın  tüm günü okulda geçerken yemek ihtiyaçlarını okul kantinlerinden  gideriyorlar. Kırşehir’de birçok okullarımızda kantin bulunmaktadır. Kırşehir'deki okulların kantinleri daha sık bir şekilde denetlenmelidir. Bu bağlamda, okul çağındaki çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmelerinin sağlanabilmesi amacıyla, özellikle okul kantinlerinde asgari teknik ve hijyenik ortam ile gıda güvenliğine ait şartların oluşturulması ve bunların sürekli olarak gerek okul idarelerince ve gerekse ilgili kurumlarca takip edilmesi kanuni zorunluluktur.
Kırşehir eğitim kurumlarında binlerce öğrenci eğitim görüyor. Eğitimcilerimizin büyük bir kısmı; bilhassa beslenme ile ilgili bazı ihtiyaçlarını, okul ve kurumların bünyesinde faaliyet gösteren, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı vb. yerlerden, yatılı ve pansiyonlu okullarımızda ise ilgili kurum yemekhanelerinden karşılamaktadır. Bulaşıcı hastalıklar ile gıda zehirlenmelerine büyük ölçüde gıda güvenliği kurallarına uyulmadan üretilen, satışa ve tüketime sunulan gıda maddelerinin sebep olduğu göz önüne alınarak, gıda güvenliği bakımından özellikle çocuklarımızın sağlıklarının korunması gerekmektedir. Kırşehir'de geçtiğimiz yıl yetkililerin bu konuda duyarlı olduğunu biliyoruz. Bu yıl da aynı şekilde çocuklarımızın ve eğitimcilerimizin sağlığı için daha sıkı bir şekilde denetlemeler yapmalarını bekliyoruz" dediler. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Alışveriş, Kırşehir,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı