"Srebrenitsa Soykırımı Avrupa'nın Yüz Karasıdır!"

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, 23 yıl önce Bosna’da yaşanan Srebrenitsa katliamının tarihin en karanlık sayfalarından biri olduğunu söyledi.

Kırşehir Haberleri 11 Temmuz 2018 19:12
"Srebrenitsa Soykırımı Avrupa'nın Yüz Karasıdır!"
-A +A

                AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, 23 yıl önce Bosna’da yaşanan Srebrenitsa katliamının tarihin en karanlık sayfalarından biri olduğunu söyledi.

         Srebrenitsa katliamının bir soykırım olduğunu, ırk ve inançları hedef alan bu katliamda, 9 binden fazla Müslüman Bosnalı kadın, çocuk, yaşlı, genç, erkeğin Sırplar tarafından vahşice katledildiğini belirten Kendirli, “Bu soykırımı unutmamalıyız. Unutursak yeniden soykırım yaşanır” dedi.
         Mustafa Kendirli, şöyle konuştu: “O gün yaşananları okuduğumuzda ya da dinlediğimizde, insanın kanını donuyor. Günümüzde hala bilinmeyen mezarlar ortaya çıkmakta ve acılar tazelenmektedir. Bu acı sadece Bosnalı kardeşlerimizin değil. Bizler de aynı acıyı ilk günkü gibi yaşıyoruz. Birleşmiş Milletler tarafından ‘Güvenli bölge’ olarak ilan edilen Srebrenitsa’da meydana gelen katliama hiçbir Avrupa ülkesi engel olmamış ve ses çıkarmamıştır. Yapılan etnik soykırıma ses çıkarmayanlar tarih boyunca silinmeyecek bir lekeyi de alınlarına sürmüşlerdir. Her fırsatta İnsan haklarından ve medeniyetten bahseden Avrupalı devletler o kara günde katliama ve soykırıma seyirci oldular. Silahları ellerinden alınan ve savunmasız bırakılan Boşnak kardeşlerimize, bölgenin güvenliğini sağlamak için kentte bulunan 600 Hollandalı Barış Gücü askeri de yardım etmez. Kardeşlerimiz savaşmak için silahlarını isteseler de ret cevabı alırlar. Fransız ve İngiliz kuvvetler de bu soykırımı sadece izlemekle yetindiler.”

                Birleşmiş Milletler’in ‘barış gücü’ olarak bölgeye gönderdiği Hollandalı komutanın masum Bosnalıları, Sırp cani Ratko Mladiç’e teslim ettiğine dikkat çeken AK Parti Kırşehir Milletvekili Kendirli, “Srebrenitsa’da 10 bin masum kardeşimiz genç, yaşlı, kadın, erkek demeden katledildi. Bosna’nın Bilge Kralı Aliya İzzetbegoviç’in bir sözü var; ‘Soykırımı unutmayın, çünkü unutulan soykırım tekrarlanır’. Bosna ile bizim kader ortaklığımız, medeniyet ortaklığımız var. Orada katledilenler 400 seneden fazla Osmanlı Devleti çatısı altında birlikte yaşadığımız kardeşlerimizdir” diye konuştu.

“GÖNÜL COĞRAFYAMIZA DOKUNMAZ ZORUNDAYIZ”
         Kendirli sözlerini şöyle tamamladı: "Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak, gönül coğrafyamızda, medeniyet kardeşliği yaptığımız herkese, dünyanın neresinde olursa olsun dokunmak zorundayız. Çünkü Türk beklenendir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konuya büyük önem verdiğini biliyoruz. Yaşanan soykırımda şehit olan tüm kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim böylesine karanlık günleri bir kez daha yaşatmasın. Merhum Aliya İzzetbegoviç’in dediği gibi, unutmayacağız ki, tekrar yaşamayalım.”

 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı