SICAK HABER

"Su, Her Canlı İçin Önemlidir"

Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Ömer Çetiner'den önemli açıklama

Kırşehir Haberleri 24 Mart 2018 19:11
"Su, Her Canlı İçin Önemlidir"
-A +A

         Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Ömer Çetiner, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
         Çetiner, açıklamasında suyun her canlı için hayati önem taşıdığını ifade ederek, küresel ısınmaya etki eden faktörler için çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti. Çetiner açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda ilk kez 1992 tarihinde önerilen Dünya Su Günü, hem Birleşmiş Millet Üyeleri hem de diğer dünya ülkeleri tarafından kabul edildi. Su, bireylerin en temel gereksinimi olma ve başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır. Sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda, su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir.
         Su, hayatın kaynağıdır. Dünyanın dörtte üçü; vücudumuzun yüzde 80′i sudur. Kana kana içtiğimiz, duş yaptığımız, yağmur olup yağdığında sevdiğimiz ama sel olup aktığında korktuğumuz su. Yaşantımız da her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, hayati önem taşıyan su;  sel, tufan gibi pozisyonlarda bizlere ve doğaya zarar vermektedir. Küresel ısınmanın da etkisi ile bazı bölgelerimiz aşırı derecede kuraklık çekerek zarar görürken, bazı bölgeler de sellerin etkisi ile zarar görmektedir. Dünyadaki tatlı suyun yüzde 80'i buzul olarak kutuplardadır. Yaklaşık 1,1 milyar insan temiz içme veya kullanım suyundan yoksundur. Her yıl yaklaşık 5 milyon insan temiz su ile ilgili hastalıklardan dolayı ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde her bir dakikada bir bebeğin güvenli su ve temiz bir ortam olmaması nedeniyle öldüğünü açıkladı. Dünyadaki nehirlerin yaklaşık üçte ikisi (yaklaşık 300 nehir) sınır ötesi su olarak bir kaç komşu ülke tarafından paylaşılmaktadır. Bu ortak paylaşımlar komşu ülkeler arası birlik ve beraberlik sağlaması gerekirken, neredeyse tamamı komşu ülkeler arası sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlar suyun değeri arttıkça savaşlara kadar gidecektir. İnşallah bu savaşların seviyesi çocukluğumuzda su tabancası ile birbirimizi ıslattığımız oyun savaşlarını geçmez. Su insan için ne kadar önemli ise diğer canlılar için de o kadar önemlidir.
         Kırşehir’imizin, Mucur’umuzun bir doğa harikası olan Seyfe Gölü Kuş Cenneti'nde yaşayan kuşlarımız için de su çok önemli. Bu yüzden 187 çeşit kuş türünün ve binlerce kuşun barındığı Seyfe Gölü'nün kurumasına müsaade etmeyelim. Göle su girişi sağlayan pınarlardaki tehditleri ortadan kaldırıp canlıların yaşamlarını sürdürmelerine katkı sağlayalım. Göldeki su miktarını artırarak hem canlıların yaşam hakkını hem de doğal güzelliğimizi koruyalım. Suyumuzu daha tasarruflu kullanarak önümüzdeki yıllarda mutlu ve yeşil  çevreye kavuşmuş oluruz."


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Nisan%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı