"Taahhütlerinizi onaylayın"

Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Faruk Şahin, yükseköğrenim burs/kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

İlçeler 19 Kasım 2019 09:51
"Taahhütlerinizi onaylayın"
-A +A

              Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Faruk Şahin, yükseköğrenim burs/kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu. 
             Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Faruk Şahin, binlerce öğrencinin merakla beklediği burs ve kredi başvuru sonuçlarına ilişkin üniversite gençlerine önemli bilgiler aktardı. Şahin'in verdiği bilgilere göre burs ve kredi hakkı kazanan öğrenciler Dijital Türkiye (e-devlet) üzerinden taahhütlerini onaylayacaklar. 
           Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Şahin açıklamalarında şunları söyledi: "KYK burs ve kredi sonuçları açıklanır açıklanmaz yüz binlerce öğrenci sisteme erişim sağlamak için harekete geçti. Sistemde erişim sorunu yaşanırken, aralıklarla deneme yapılarak girilebiliyor. 
          Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere yurt, burs ve kredi imkanı sağlanıyor. Burs geri ödemesiz olarak verilirken, kredi ise öğrencilerin okulları bittikten sonra sigortalı bir işe girmeleri ve 2 yıl çalışmalarından sonra tahsil ediliyor. Yurtlar ise oldukça makul fiyatlara konforlu bir şekilde sunuluyor. KYK burs ve kredi başvuruları her yıl büyük ilgi görüyor. Milyonlarca kişi başvuruda bulunuyor. Bu yıl da KYK yurt, burs ve kredi başvurusu büyük ilgi gördü. Heyecanla beklenen sonuçlar da dakikalar önce açıklandı. Sonuçlar, https://sonuc.kyk.gov.tr/ adresinden tek tuşla sorgulanabiliyor. İşte https://sonuc.kyk.gov.tr/ adresinden sorgulama yapabileceğiniz bağlantı.
             Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir."
KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?
            Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Faruk Şahin, "2020 Ocak ayı itibariyle lisans öğrencilerimizin öğrenim kredisi veya bursu bu rakamlar 500 liradan 550 liraya çıkıyor. Yüksek lisansta 1100 lira, doktorada 1600 lira olarak uygulanacak." açıklamasında bulundu.
TAAHÜTNAME ONAYI ÖNEM ARZ EDİYOR
            2019 - 2020 Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulaması) üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan "taahhütname onayı" yapmaları gerekmektedir.15 yaşından küçük ya da anne/babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileri ile birlikte kendilerine en yakın KYK il/yurt müdürlüklerine belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabiliyor. Bu işlemi yapmayan öğrenci burs ve kredi hakkı elde edemiyor.
BURSLAR NE ZAMAN HESAPLARDA OLACAK?
             2019 - 2020 KYK burs ücretleri, ilk defa burs kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (Ocak) ayında ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödemeleri yatırılacaktır."

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : KYK, Burs, Faruk Şahin, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı