SICAK HABER

"Türkiye Deprem Tehlike Haritası Yenilendi!"

Kırşehir Afet ve Acil Durumu (AFAD) İl Müdürü Metin Alpaslan'dan açıklama

Kırşehir Haberleri 22 Mart 2018 19:08
"Türkiye Deprem Tehlike Haritası Yenilendi!"
-A +A

     Kırşehir  Afet ve Acil Durumu (AFAD) İl Müdürü Metin Alpaslan, Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve Parametre Değerleri hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nin yenilenmesi hakkında açıklamalarda bulundu.
         Kırşehir  Afet ve Acil Durumu İl Müdürü Metin Alpaslan, açıklamasında; 18 Mart tarih ve 30364 sayılı Mükerrer Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve Parametre Değerlerinin yenilendiğini, bu karar ile Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası'nda belirtilen yerlerin depreme maruz bölgeler olarak tespit olunması hakkındaki 18 Nisan 1996 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürürlükten kaldırıldığını, yeni Kararın 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe gireceğini söyledi.
         Metin Alpaslan, Türkiye deprem haritasının, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversitesi, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü yetkilerinin çalışmalarıyla yenilendiğini, Türkiye’nin yenilenen deprem haritasının elektronik ortama aktarıldığını, oturduğu semtin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşların, harita ve parametre değerlerini Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının “https://tdth.afad.gov.tr” adresinden koordinat ve adres bilgilerini girerek sorgulama yapabileceklerini söyledi.
         Başbakanlık AFAD Deprem Dairesi Başkanlığınca ülke genelinde yürütülmekte olan ''Ulusal Sismolojik Ağın Geliştirilmesi'' (USAG) projesi kapsamında, meydana gelen depremlerin sismik verilerinin bir merkezde toplanması ve değerlendirilmesi amacıyla deprem istasyonları kurulum çalışmalarının hızla devam etmekte olduğunu belirten Kırşehir  Afet ve Acil Durumu İl Müdürü Metin Alpaslan, "AFAD’ın vatandaşlara Türkiye'deki son depremler ile de ilgili canlı bir harita sunmaktadır. AFAD'ın son depremler haritası ile Türkiye'nin her yerinde meydana gelen son depremler ile ilgili şiddet, büyüklük, derinlik, konum vb. Bilgilere anında erişebilirsiniz" dedi.
         Yeni deprem haritası ile Kırşehir, daha düşük riskli deprem alana dahil edildiğini, artık riski belirtmek için kullanılan birinci, ikinci derece şeklindeki sistemin kalktığını, yerini Avrupa ve Amerika’da yıllardır uygulanan “ivme” yönteminin esas alındığını söyledi.
         AFAD İl Müdürü Alpaslan, açıklamasında, Teknolojinin en son imkanları kullanarak hazırlanan deprem haritasının, parsele kadar girebilen çok daha detaylı olduğunu, hazırlanan haritanın belediye ve mühendislerin işini kolaylaştıracağını söyledi.
         AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin de yenilendiğini, yeni yayımlanan yönetmelikle birlikte, 6/3/2007 tarihli ve 26454 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmeliğin yürürlükten kaldırıldığını, yeni yönetmeliğin 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini söyledi.
         Başbakanlık AFAD tarafından hazırlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile; yeni yapılacak, değiştirilecek ve büyütülecek tüm binaların deprem tehlikesine göre tasarlanması ve güçlendirilmesi ile ilgili koşulların belirlendiğini, deprem tehlikesi altındaki binaların tasarımı için Yönetmeliğin ekinde yer alan esasların uygulanacağını ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren binaların yeni deprem yönetmeliğine göre yapılacağını söyledi.Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Nisan%20CUMA-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı