SICAK HABER

"Yapılan Sınavlar Sürücüleri Zorluyor!"

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, "SRC belgelerinin alınması için yapılan sınavın soruları çok zor.

Kırşehir Haberleri 3 Eylül 2018 19:10
"Yapılan Sınavlar Sürücüleri Zorluyor!"
-A +A

         Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, "SRC belgelerinin alınması için yapılan sınavın soruları çok zor. Herkes bu sınavı veremiyor. Ayrıca, evraklar Ankara'da Bakanlığa gidip geliyor. Bunun yerine Milli Eğitim, Emniyet, Şoförler Odası ortak bir kurs düzenlese ve sınav yapsa, belgeyi vermeye yetkili olsa, iş daha pratik olurdu. Bunun için bizden görüş dahi istenmedi. Düzenleme 1 Eylül itibariyle uygulamaya konulduğu için de şoför esnafımız perişan."
         Başkan Mehmet Tekin, servis şoförlerine yaş sınırı getirilmesi uygulamasının şoför esnafını zor durumda bıraktığını açıkladı.
         Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, servis şoförlüğüne yaş sınırlaması getirilmesinin sıkıntılara neden olduğunun ortaya çıktığını belirtirken, "Servis şoförleri için 23 yaşını bitirme sınırlandırılması getirildi. Ayrıca 5 yıllık tecrübe de isteniyor. Bu şartlar, gençlerimizin askerlik dönüşü bu mesleği yapmalarını engelliyor" dedi. Servis araçlarıyla ilgili yeni düzenlemede şoför esnafının dikkate alınmadığını ve görüşünün bile sorulmadığını belirterek yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Daha önce 18 yaşını dolduranlar servis şoförü olarak çalışabiliyordu. Şehirlerarası otobüs şoförleri için en az 26 yaş sınırı, servis şoförleri için23 olarak getirildi.Düzenleme 1 Eylül 2015 itibariyle uygulamaya konuldu. “Daha önce aranan 3 yıl süreyle E Sınıfı Sürücü Belgesi'ne sahip olma şartı da 5 yıla çıkarıldı. B sınıfı sürücü belgesine sahip olma şartı ise 5 yıldan 7 yıla çıkarıldı. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı'nın uygulaması sonucu şoför esnafımız sıkıntılar yaşamaya başladı. Ayrıca sertifika isteniyor. Bir servis şoförü için SRC -2 ve SRC-4 belgesi çıkartılması isteniyor" dedi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Nisan%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı