Müftülük`ten Açıklama Yapılacak Mı?

         Gazeteniz Çınar Kırşehir'de önceki gün yer alan Mucur'a bağlı Budak Köyü'ndeki caminin imamsızlık nedeniyle kapalı olması ve köyde iki aydır ezan sesinin duyulmadığı ile ilgili haber büyük ilgi ve destek gördü.
          Gazeteniz tarafından sütunlara taşınan "Bu köyde ezan okunmuyor!" başlıklı haber üzerine köy sakinleri, Çınar Kırşehir Gazetesi'ni teşekkür yağmuruna tuttu. Binlerce takipçisi olan Çınar Kırşehir'in internet sayfası üzerinden de haberin yayınlanması üzerine köy sakinleri, "Konunun takipçisiyiz. Köyümüzde ezan sesini duymamak bizi fazlasıyla üzüyor. Kırşehir Müftüsü Osman Arslan'ı açıklama yapmaya davet ediyoruz" dediler.
         Edinilen bilgiye göre, Kırşehir'in Mucur İlçesi'ne bağlı Budak Köyü'nde imam olmadığı için iki aydır ezan okunmuyor. Köylerinde ezanın okunmaması sonucu ne yapacaklarını şaşıran köy sakinleri, Kırşehir'deki yetkililerden yardım isteğinde bulundular.
         Ramazan Ayı boyunca görevini yapan ve tayini Kırşehir merkeze çıkan imamın yerine iki aylık süre geçmesine rağmen, herhangi bir atama veya görevlendirme yapılmadığı için ezan okunmazken, yarıda kalan Kur'an Kursu'na da devam edemeyen 15 çocuk ile birlikte köy halkı da bu konuda tepkilerini dile getirdiler. Köyde ezan sesi duymak istediklerini belirten köy sakinleri, vakit namazlarını evde kıldıklarını dile getirdiler. Cemaatle namaz kılmak için bazen yakın olan çevre köylere gittiklerini dile getiren köy sakinleri, ezan sesine hasret kaldıklarını ifade ettiler. 2016 yılı nüfus verilerine göre 147 kişinin yaşadığı köyde ezan okunmamasına veryansın eden köy sakinleri, Kırşehir Valisi Necati Şentürk', Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya'yı ve Kırşehir Müftüsü Osman Arslan'ı, konunun çözümü için göreve çağırdılar. Yaklaşık iki aydır ezan sesinin çıkmadığı köyün camisi ise zarafetiyle göz kamaştırıyor.
         Köy sakinleri, konunun biran önce çözüme kavuşturulmasını isterlerken Kırşehir Müftüsü Osman Arslan ve müftülük yetkililerinden şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR