Müftülük Camii?nde Kadınlara İbadet Yeri

      Kırşehir Müftüsü Mehmet Şahin, kent merkezinde bulunan ve halk arasında “Müftülük Camii” olarak bilinen Hacı Ali Cihan Camii’ne teras katı yaptırdıklarını ve buranın ibadet yapılmak üzere kadınlara ayrıldığını açıkladı. Müftü Şahin, bu alanın kadınlar tarafından kullanılması konusunda henüz bir yoğunluk yaşanmadığını belirterek, kadınlara kent merkezinde ibadet yerine sahip olduklarını bilmelerini istedi.
      Yapımına 2013 yılında başlanan Kırşehir Müftülüğü hizmet birimleri ile Hacı Ali Cihan Camii ve Mehmet Cihan Kur’an Kursu ve Müftülük Konferans Salonu’nun bulunduğu binanın yapımının tamamlandığını ve önemli bir eksikliğin giderildiğini ifade eden Müftü Mehmet Şahin, “Hacı Ali Cihan Camii’nin üst katını teras kat olarak böldük ve kadınlar için bir yer tahsis ettik. Kapısına da ‘Hanımlara Mahsustur’ yazdık. Kadınlarımız, kendilerine buranın ayrıldığından habersizler. Zamanla tanıtım yapılacak. Gerek Müftülükteki kurslara gelen kadınlarımız, gerekse alış-veriş için çarşıya çıkan kadınlarımız, gerekse ibadet için bu camiyi tercih eden kadınlarımız ibadetlerini rahatlıkla yapabilecekler.  Her caminin böyle bir imkânı yok.
      Bazı vatandaşlarımız, özellikle Cuma namazlarında ‘camiye sığmıyoruz, dışarıda namaz kılıyoruz’ diye bize başvurdular. Buna rağmen teras katı hanımlara ayırdık. Hatta ‘Kadınlar için ayrılan yer bomboş’ diyerek kararımıza itiraz etmelerine rağmen hanımlara ayrılan yerin erkeklere tahsis etmedik. Cemaatten bazılarının, ‘Hanımlara Mahsustur” uyarısına rağmen bu alana girdiklerini duyuyoruz. Şunu açık yüreklilikle söyleyeyim. Kırşehir’de kadınların yararlanacağı tek camii var. Levhayı büyüttürdüm. Kararımızdan kesinlikle vazgeçmeyeceğiz. Hacı Ali Cihan Camii’nin teras katından sadece kadınlar yararlanacak” dedi.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR