Flamingolar Seyfe Gölü`nde!

                Kırşehir'e bağlı Mucur ilçesinde özellikle yeni evlenecek çiftlerin fotoğraf çekimleri ile gündeme gelen ve bilinçsiz sulamalar ile eski ihtişamını kaybeden Seyfe Gölü'nde son yağışların etkisi ile gelmeye başlayan flamingolar turizm cenneti Seyfe'de renkli görüntüler oluşturuyor.
         Bilindiği gibi Mayıs ayı içerisinde etkili olan yağışlar ile Ramsar Sözleşmesi dahil üç ayrı kararla korunan Seyfe Gölü'nde, göçmen kuşların Türkiye'deki iki ayrı göç yolundan birinin üzerinde yer alan göle binlerce flamingo, ördek, angıt, martı ve çok nadir gelen çeltikçi kuşları ve yerel kuşlar akın etti.
         Kuşların gölde oluşturduğu görsel şöleni fotoğraflayarak bunu ölümsüzleştirmek isteyenlerin yanı sıra evlenecek çiftlerin de uğrak yeri haline geldi. Ankara, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri başta olmak üzere çevre illerden otobüslerle göle gelen doğaseverler Seyfe'de hem piknik yapma hem de kuşları gözetleme imkanı buluyor. Seyfe Gölü Ekoloji Derneği (SEYGED) Başkanı Ömer Çetiner, son yağışların Seyfe Gölü Kuş Cenneti'ne yaradığını belirterek, su seviyesinin ilk defa yüzde 50'nin üzerine çıktığını söyledi.
         Çetiner, gölün tatlı su girişiyle de kuşlara beslenme imkanı sağladığını anlatarak, şöyle devam etti: "Yağışlardan dolayı Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ndeki su seviyesi istediğimiz noktaya gelmeye başladı. Su oranımız yüzde 50’nin üzerinde. Bu sadece yağışlara bağlı. Gölü besleyen Horla, Malya ve Seyfe pınarlarında su girişi henüz yoktur. Yaz aylarında buharlaşmadan dolayı gölümüz kuruma noktasına gelebilmektedir. Seyfe, beslenme imkanı ve su seviyesinin düşük olması nedeniyle flamingoların en çok tercih ettiği sulak alanlardan biridir. Tatlı su ile tuzlu suyun birleştiği nadir yerlerden biridir burası. Tatlı su girişindeki larvalar, sert kabuklular ve mikroorganizmalar flamingoların en çok tercih ettiği besinlerdir. Besinlerden dolayı da renkleri değişebiliyor."Ömer Çetiner açıklamasında flamingoların yeniden Seyfe'ye geldiğini belirterek, "Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nde güzel görüntüler oluşmaya başladı. Binlerce flamingoyu, ördek çeşitlerini, angıtları, martıları, çok nadir olarak gelen çeltikçi kuşlarını ve yerel kuşlarımızı görebiliyoruz. Ortam güzel oldukça seçici kuşlar da gelebilmektedir" dedi.
         Seyfe Gölü, geçmişte 187 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor.Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR