Seyfe Gölü`nde Renk Cümbüşü

         Kırşehir'in Mucur İlçesi'nde yer alan ve ağırladığı kuşlar ve doğal güzelliği ile göz kamaştıran Seyfe Gölü özellikle yeni evlenecek olan çiftlerin uğrak mekanı haline geldi. Gelin ve damatlar bu eşsiz güzelliğe fotoğraf karelerinde de yer vermek isteyince dış çekimlerin vazgeçilmez mekanlarından biri haline gelen Seyfe Gölü'nde özellikle Pazar günleri yoğunlukların yaşandığı gözlerden kaçmıyor.
         Ramsar Sözleşmesi dahil üç ayrı kararla korunan Kırşehir'in Mucur ilçesindeki Seyfe Gölü Kuş Cenneti, yağışların etkisiyle 3-4 yıl aradan sonra yöre halkının "ağır misafirler" dediği çeltikçi kuşlarını ağırlıyor.
         Kuşların Türkiye'deki iki ayrı göç yolu üzerinde bulunan gölde, mart ayında flamingolar, turnalar, martılar, ördeklerin görülmesinin ardından çeltikçi ve çıkrıkçı kuşları da konaklamaya başladı. Çeltikçi kuşları, güneş ışınlarının yansımasına göre, koyu kahverengiden koyu yeşile kadar farklı renklere bürünmesiyle ayrı bir görsel şölen oluşturuyor.
         Bilindiği gibi Seyfe Gölü, geçmişte 187 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor. Flamingoların renklendirdiği Seyfe Gölü'nde çiçeği burnunda çiftler doğal ve güzel kareler yakalamak için hafta sonları Mucur'un yolunu tutuyor. Mucur'a bağlı Geycek ve Mucur Köyü sınırında bulunan rüzgar türbinlerinin da bu karelerde yer almasını isteyen çiftler muhteşem manzarası ile bu güzelliklere hayran kaldıklarını ifade ediyorlar.Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR