Seyfe Gölü`nü Kurtarın!

RAMSAR Sözleşmesi’ne dahil olan ve 'Milli Park' niteliğinde korumalı bölge statüsüne sahip Seyfe Gölü Kuş Cenneti, kuruyarak, çorak bir topraktan ibaret hale geldi.
Yaklaşık 50 ayrı kuş türünün kuluçkaya yattığı, 182 kuş türünün barındığı ve yaklaşık 25 kuş türünün de göç sırasında uğradığı 'Kuş Cenneti' olan Seyfe Gölü'nde tehlike canlarının sesi iyice arttı. 
Bir zamanlar yaklaşık 15 kilometre alanı kapsayan Seyfe Gölü, kenarında bilinçsizce açılan içme ve sulama amaçlı kuyular nedeniyle toz gölüne dönüşürken çevresinde bulunan 17 köy de kuraklıkla karşı karşıya kalmıştı. Seyfe Gölü Koruma Derneği Başkanı Mustafa Yavuz'un bir süre önce Kırşehir Valiliği ve Mucur Belediye Başkanlığı'na noter aracılığı ile gölden su çekilmesinin durdurulması için ihtarname de çekmişti. DSİ Genel Müdürlüğü 12. Bölge Müdürlüğü, gölün kurumasına neden olan Seyfe Gölü kenarında açılan su kuyuları hakkında, "Göl kenarında açılan tüm içme ve sulama amaçlı kuyular kapanacak" kararı aldı. Ancak bu da yeterli olmadı. Bu duruma daha fazla duyarsız kalamayan Burak Akdoğan isimli vatandaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu kötü gidişata dur demek ve sesini duyurmak üzere öyle cümleler kullandı ki; bu konuya Bereket TV ses verdi. 
Batimetrik haritası 2015 yılında alınan ve gün geçtikçe kuruyan Seyfe Gölü'ne duyarsız kalamayan Burak Aydoğan isimli vatandaşın sosyal medya hesabından yetkililere yaptığı çağrıya kulak veren Bereket TV Seyfe Gölü için özel bir yayın hazırladı. 
Seyfe Gölü Gitti, Toz Gölü Geldi başlıklı görüntülerde Seyfe Gölü'ne ait içler acısı durum bir kez daha masaya yatırıldı. Daha önceleri flamingo ve çeşitli binlerce kuş türüne ev sahipliği yapan ve son yıllarda bilinçsizce açılan ruhsatsız kuyularla suyu çekilen Seyfe Gölü'nde canlılar da zor durumda. Susuzluktan çoraklaşan alanlarının görüntülerine yer verilen özel programda bölge sakinlerinden Bayram Korkmaz isimli vatandaşın da röportajına yer verildi. Korkmaz yaptığı açıklamada ruhsatsız kuyuların Seyfe Gölü'nü bu hale getirdiğine dikkat çekerek; "Bizler Seyfe Gölün'de çeşit çeşit kuşlar görüyorduk. Kazlar, ördekler, flamingolar adacıklarda yavru bırakırlardı. Şuanda da göçmen kuşlarımız geliyor fakat açlık tehlikesi yaşayan kuşlar tekrar başka yerlere göç etmek zorunda kalıyor. Tabi ki bu duruma avcıların da etkisi büyük" dedi. 
Havaların ısınması ile birlikte tekrar kuraklığa mahkum olan Seyfe Gölü'nde kuruyan gölün alt tabakasında kalan tuz mineralleri rüzgarla birlikte toz bulutu oluşturmaya başladı. 
Korkmaz açıklamasında; "Gölümüz kurudu, Kurumayla toz ve tarlalarımızda tuzlanmalar oluştu. 20 yıl önce Boztepe'nin sularını besleyen Seyfe'nin bu durumu içler acısı hale geldi. Bizler devlet büyüklerimizden bu kanalları denetleyerek doğanın eski ve muhteşem haline gelmesini istiyoruz. Seyfe Fölü'nün suyuna kavuşması, arazilerimizin kurtarılması için Yamula Barajı'ndan da taşınacak sular ile eski haline getirilebilir" dedi. 
Edinilen bilgilere göre kuruyan gölden kalkan toz bulutları bitki örtülerine zarar vermeye başladı. Seyfe Gölü, 187 su kuşu türüne ev sahipliği yapıyordu ancak bu türlerin birçoğu artık uğramıyor. Bu doğal değerlerin yanında arkeolojik sit olarak tescil edilmiş 20 adet höyük ve tümülüs de bulunuyor.
 

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR