KIRŞEHİR BEYAZA BÜRÜNDÜ

         Kırşehir'de geçtiğimiz akşam başlayan kar yağışı nedeniyle sürücüler ve ayalar zor anlar yaşarken, Kırşehir merkez ve ilçelerinde kartpostallık görüntüler oluştu.
         Sabah saatlerinde mesailerine yetişmek üzere araçlarının başına giden sürücüler trafikte zor anlar yayarken, 27 Evler Mahallesi ve Bağbaşı Mahallesi'nde birçok sürücü araçlarını çalıştırmakta güçlük yaşayınca toplu taşıma araçlarına yöneldiler.
         Kar yağışı en çok da üreticilerin yüzünü güldürdü. Bu yıl kuraklık endişesi yaşayan üreticiler gece saatlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle bu yıl yüksek bir verim beklediklerini dile getirirken kar yağışının devam etmesini dilediklerini söylediler. Kaman, Akpınar, Akçakent, Boztepe, Çiçekdağı ve Mucur'da daha fazla etkili olan yağışlar nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadılar. Meteoroloji'den yapılan hava tahmin raporuna göre; hava sıcaklığı ülke genelinde hissedilir derecede (6-12 derece) azalacak ve mevsim normallerinin altında seyredecek.
         İç Anadolu'nun güneyi ve doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun yağış alan yerleri ile Güneydoğu Anadolu'nun 1000 metre üzeri rakımlı yerlerinde kuvvetli ve yoğun kar yağışı beklendiği belirtildi. Bu bölgelerde vatandaşların ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. Meteorolojiden yapılan son tahminlere göre Kırşehir'de bugün itibarı ile etkisini azaltacak olan yağışlar önümüzdeki hafta Kırşehir'i tekrar esir alacak. Kırşehir merkez ve ilçelerinde hava sıcaklıkları hissedilir derecede düşecek. Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, çiftçilere zirai don uyarısında bulundu. İl Müdürü Kenan Şahin, yaptığı açıklamada, "Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahmin verilerine göre, kuvvetli zirai don olayı beklenmektedir. Üreticilerimizin,  zirai don olaylarına karşı gerekli tedbirleri almaları önemlidir" dedi.
         Kırşehir Şoförler ve  Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin ise araç sahiplerini kışlık lastikler ve kar zinciri konusunda bilgilendirdi. Tekin açıklamasında, Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, kar yağışı sonrasında ilimizde etkili olan tipi ile birlikte kış lastiklerinin kullanımının ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü belirterek, sürücüleri uyardı.
         Kırşehir'de etkili olan kar yağışı sonrasında kış lastiği kullanmayan araçlarda trafik akışının sağlanmasında sorun yaşadığını belirterek, trafikte saygının hem kendi canımızı ve malımızı, hem de karşımızdaki insanın canı ve malını koruma olduğunu hatırlatan Mehmet Tekin, “Yağan karla birlikte hem ticari araçlar, hem de hususi araç sürücülerimizin kış lastiklerini ve zincirlerini tedarik ederek yanında bulundurmalarını her zaman hatırlatıyoruz. Çünkü tipi halinde devam eden kar yağışı buzlanmaya neden oldu. Kayseri-Mucur yolu arasında sıkıntılar oldu. Bu yüzden sürücülerimiz çok dikkatli olmalı. Sürücülerimize ellerinden geldiği kadar kendi özel araçları yerine toplu taşıma araçlarını kullanmalarını özellikle rica ediyoruz. Kış aylarında özelikle yola gidecek olan sürücülerin araçlarının antifrizlerine ve derecelerine dikkat ermelerini istiyoruz. Kar yağınca lastikçilerde de yoğunluk yaşandı. Son zamanı bekleyen sürücüler yoğunluğa sebep oldu. Bu yoğunluk 1 Aralık itibari ile başlamıştı. Lastiklerini daha önce değiştiren sürücülerimiz kara hazırlıksız yakalanmadı. Onlar tedbirini önceden aldı. Kış lastiklerini sonraya bırakan vatandaşlarımız var ise ivedi bir şekilde kış lastiklerini takmalarını istiyoruz. Kış aylarında sürücüler arabalarında tedbir amaçlı zincir ve halatın yanında derecesi yüksek antifrizleri de muhakkak bulundurmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.
         Kırşehir Meteoroloji İl Müdürü Ahmet Seyit Yıldız ise yaptığı açıklamada " Hava sıcaklığı 8-10 derece azalacak. Bir hafta ilçelerimizde gündüz sıcaklıkları sıfırın altında seyrederken gece sıcaklıkları -15 derece kadar düşecektir.  Kuvvetli buzlanma ve don olayı beklenmektedir. Can ve mal emniyeti için Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayımlayacağı hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarılar takip edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır"  şeklinde bilgiler verdi.
         Kırşehir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler trafik akışının sağlıklı bir şekilde devam etmesi amacıyla sürücüleri hem bilgilendirdiler, hem de denetimlerini artırdılar. Kırşehir merkezde Kırşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler yollarda tuzlama çalışmaları yaparken, Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri de görev başındaydı.Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR