10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı

                   KIRGARAT-C 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlamak amacıyla Yerel Basın çalışanları ile bir araya geldi.
                   10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kırşehir’de Gazeteciler onuruna bir kahvaltı programı düzenleyen KIRGARAT-C Başkanı Sait Yanık, Ağalar Konağında gerçekleştirilen kahvaltıda yerel basın çalışanları ile bir araya geldi. Düzenlenen programda konuşan Kırşehir Gazeteciler Radyocular ve Televizyoncular Cemiyet Başkanı Sait Yanık, “4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın emekçilerine bazı haklar ile yasal güvenceler sağlayan “212 sayılı kanun” aynı yılın 10 Ocak günü Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Bu yasa, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyor, basın emekçilerine iş ve maaş güvencesi sağlıyordu. Gazete patronlarına, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere ücret miktarı, gazetecinin kıdemi gibi unsurların yazılması, ücretlerin peşin ödenmesi gibi yükümlülükler getiren 212 sayılı yasa yasallaşmış oldu.10 Ocak Bir nevi çalışanların Biz patronlara karşı bir zafer olarak anılır” şeklinde konuştu. 
                   Tüm Türkiye’de bölünmüş parçalanmış Gazeteci Derneklerin Federasyonların veya Konfederasyonların aynı çatı altında birleştirecek olan ve kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığına vermiş olan Küresel Gazeteciler Konseyinin Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, “Hepimizin ortak kaygıları var. Hepimizin ortak sıkıntıları var. Ama bu çözülmeyecek bir şey değil. Eylül ayında New York’ta Sn. Cumhurbaşkanımızın orada bulunduğu sırada bizde sorunlarımızı belirten bir dosya sunduk. Sunduğumuz dosyada bulunan sıkıntılarımızın bir kısmına çözüm geldi ama Devletimizin de imkânları sınırlı. Hepsini anında karşılamaları mümkün değil. 212 sayılı kanunun uygulanması, Medya kuruluşlarının da giderek Fikir İşçileri kanunun kullanılmamasıyla arkadaşlarımızın yaşadıkları mağduriyetinin giderilmesi noktasında ifade ettik. Gazetecilik farklı bir meslek. Gazeteciliğin diğer mesleklerden ayrılan kavramı var” ifadelerini kullandı. 
                       Kırşehir Valisi İbrahim Akın ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Basın mensuplarına 212 sayılı kanunla özgürlük hakları noktasında önemli ayrıcalıklı düzenlemeler gelmesi nedeniyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanıyor. Basın işi gerçekten zor iştir. Geçmiş dönemlerin içerisinde de basın kuruluşlarıyla yakın çalışma ve iş birliği imkânım oldu. Oradan gördüğüm ve edindiğim tecrübeler gösteriyorki esasında başında özellikle yerelde kar eden yoktur. Basın para kazanma aracı değildir. Bu bir fedakârlık, sevgi ve gönül işidir. Yine bu mesleğin içinde çalışan muhabirlerimiz, kameramanlarımız kar kış demeden, gece gündüz demeden haber peşinde koşuyorlar. Hakikaten bu iş zor iştir. O nedenle bu görevi yapmaya çalışan, ayakta durmaya çalışan gazete ve kanal sahiplerine teşekkür ediyorum. Çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Basınımız toplumuzun gözü kulağı, toplumun sorunlarını ortaya koyan, iletilmesi gereken mercilere ileten halkımızı bilgilendiren kuruluşlar, bizlerde sizlerin tespit ettiği sorunları inceliyoruz, takip ediyoruz. Bize de bu konuda yol gösterici ve çalışmalarımıza hız kazandırıcı özellik taşıyor. Gazetelerdeki haberi her zaman inceleyerek güne başlıyoruz.  Görev yaptığım süre içinde Kırşehir basınında her zaman yapıcı, yol gösterici, olgun bir tavır olduğunu görüyorum.” 
                     Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan da, “Ülkede çok büyük sıkıntılar ve problemler var. İnsanların üzerinde müthiş baskılar var. Biz istiyoruz ki herkesin düşünce özgürlüğü olsun, herkes fikrini rahatlıkla söyleyebilsin. Halkımızın da, Gazetecilerimizin de buna ihtiyacı var. Çok seslilik böyle bir oluşumla ortaya çıkar. Tek düşünceye kesinlikle karşıyız. Bu anlamda Gazetecilerimizin kesinlikle susturulmaması lazım. İnsanlara anlatılması lazım. Eğer gazeteciler susarsa, toplum ve ülke susar. Ülke uçuruma doğru sürüklenir. Gerçek haberi veren gazetecilerdir. 10 Ocak Gazeteciler günüz kutlu olsun” şeklinde konuştu. 
                          KIRGARAT-C Başkanı Sait Yanık’ın düzenlemiş olduğu Kahvaltı programına, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Küresel Gazeteciler Konseyinin Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Kırşehir MÜSİAD Başkanı Hasan Eraslan, Çınar Kırşehir Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kahraman, Yazı İşleri Müdürü Seda Kızılteape Baysal, Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365.com muhabirleri ile, Avukat Mustafa Kula, TOKİ Toplu Konut Uzmanı Hüseyin Ayhan, çok sayıda yerel gazete ve Televizyonların imtiyaz sahipleri, ajans temsilcileri ve basın çalışanları katıldı. 
                           KIRGARAT-C Başkanı Sait Yanık’ın Basın çalışanları için öncülük ettiği Basın evlerinin tanıtımına gelen TOKİ Toplu Konut Uzmanı Hüseyin Ayhanve Küresel Gazeteciler Konseyinin Genel Başkanı Mehmet Ali Dim,Kırşehir İli Merkez Kayabaşı 1.126 Adet Konut projesi kapsamında inşaa ettirilen 23 adet konutun satışına ilişkin protokol imzaladı. 
 

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR