121 Adet Damızlık Koç Dağıtıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kırşehir'de 121 üreticiye 121 adet damızlık koç dağıtıldı.

Kırşehir Haberleri 10 Temmuz 2018 19:10
121 Adet Damızlık Koç Dağıtıldı
-A +A

         Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kırşehir'de 121 üreticiye 121 adet damızlık koç dağıtıldı. 
         Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı Müzayede Salonu'nda yapılan damızlık koç dağıtım törenine Kırşehir Vali Yardımcısı Ercan Ateş, Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Doğan, Damızlık  Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik ve çok sayıda üretici katıldı.
         Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında dağıtılan damızlık koç töreninde konuşan Vali Yardımcısı Ercan Ateş, bu tür desteklerle Kırşehir’de hayvancılığın daha da gelişeceğini belirtti. Vali Yardımcısı Ateş; “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve bizler Kırşehir Valiliği olarak tarımsal destekleri önemsiyoruz. Bu tür desteklerle Kırşehir de hayvancılığın daha da gelişeceğine inanıyorum. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım ve hayvancılığa çok önemli destekler veriyor. Üreticilerimiz bu desteklerden faydalanarak önemli bir gelir elde edeceğine inanıyorum. Bugün burada dağıtılan 121 damızlık koçun yaklaşık yüzde 75’ni devletimiz karşılıyor. Bu önemli bir destek. İnşallah seneye bu rakamları artırarak üreticilerimize desteklerimiz devam edecek” dedi.
         Damızlık Koç dağıtım töreninde konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürü  Kenan Şahin ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında 121 üreticiye yüzde 75 hibe destekli 121 adet damızlık koç dağıtıklarını söyledi. İl Müdürü Şahin; “Kırşehir'in 198 bin büyükbaş,  227 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. İlimizin çayır mera alanı ise 131 bin 161 hektar alandır. İlimiz hayvancılığı gelişmekte olup hızlı bir şekilde modern özellikle büyükbaş besi işletmeleri kurulmaktadır. Küçükbaş hayvancılığımız da  büyüyüp gelişmeye müsait olup yapılan bu tip projelerimiz ile bu gelişeme katkı sağlamaktayız. İlimizde 2013 yılından beri devam etmekte olan Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında 5 yılda toplam 362 bin 600 TL bütçe ile 369 adet damızlık koç dağıtılmıştır. Proje kapsam alnında ve  talimat gereği koç dağıtımı yapılan yetiştiricilerimizden minimum koçun bedelini yüzde 25’i alınmakta, kalan kısım ise bakanlığımızın  proje bütçesinden hibe olarak karşılanmaktadır. Bu yılda 120.000 TL’lik bütçe ile Kırşehir'de bulunan Malya Tarım İşletmesi'nden temin edilen 121 adet Akkaraman ırkı damızlık koçun dağıtımı  bugün yapmış olduk. Proje sayesinde ilimiz koyunlarında kaliteli damızlık koç kullanarak verimliliği arttırmak,  ayrıca sürülerde kullanılan damızlık koçları değiştirerek sürüde akrabalık oranını düşürerek bu şekilde oluşabilecek verim kayıplarının önüne geçmek amaçlanmaktadır.
         Bu proje dışında ilimizde Anaç Koyun-Keçi , Anaç Sığır ,Süt Teşvik ve Buzağı gibi desteklemelerle de 2017 yılında 18.364.917 TL desteklemede  hayvancılık ile uğraşan yetiştiricilerimize dağıtılmıştır. Ekonomik kalkınmanın ana nedenlerinden bir tanesi  olan tarım ve hayvancılık alanın da  vatandaşlarımız yatırım yaparlarsa hem kendileri, hem de ülkemiz kazanacaktır. Tarım ve hayvancılıkta 2018'de de desteklemeler artarak devam emektedir. Tarım ve hayvancılık yapmak isteyen herkese biz ücretsiz danışmanlık yapmaya hazırız. Biz köy köy gezip bunları  anlatıyoruz. Yanımıza gelmek isteyen vatandaşımız ise buyursunlar müdürlüğümüze gelerek  bir çayımızı içsin. Devletimizin verdiği destekleri biz onlara da tek tek anlatırız” dedi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı