15 Temmuz Dolu Dolu!

Darbe girişiminin ikinci yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi, Kırşehir'de de çeşitli etkinlikler düzenlenecek

Kırşehir Haberleri 12 Temmuz 2018 19:15
15 Temmuz Dolu Dolu!
-A +A

            "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü", etkinlikleri kapsamında Kırşehir'de bir dizi program düzenledi. Etkinliklerde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne kast eden ve ülkemizi parçalamaya çalışan FETO hain zihniyete karşı dik bir duruş sergilenecek.
         Kırşehir Valiliği tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında bugün saat 13.30'da Cacabey Meydanı'nda 15 Temmuz Darbe Girişimi konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapılacak ve saat 14.30'da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek Dini İstismar Eden Terör Örgütleri ile Mücadele konulu panel düzenlenecek. 
Yarın ise Kırşehir İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda 15 Temmuz'da Ne Oldu? isimli konferans gerçekleştirilecek. 15 Temmuz Pazar günü saat 11.00'da Kaman'da 15 Temmuz Şehitlerimizin kabir ziyaretleri yapılacak. Kaman Kargın Yenice ve Kurancılı Mezarlıkları'nın ziyaretinin ardından Kırşehir Hoca Ahmet Yesevi Camii'nde saat 12.00'da şehitlerimizin ruhu için mevlid-i şerif okunacak ve hatim dualarının yapılmasının ardından ikramlarda bulunulacak. 
         15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri'nin, Pazar günkü kısmında saat 20.00'da Kırşehir saat 20.00'de Askerlik Şubesi önünde toplanacak.  Saat 20.30'da Askerlik Şubesi başlayacak ve Cacabey Meydanı'nda sona erecek Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Cacabey Meydanı'nda saat 21.15'teki etkinlikler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayacak. Kur’an Tilaveti, Hatim Duası ve İlahilerin okunmasını protokol konuşmaları izleyecek. Saat 22.30'daki Mehteran Gösterisi'ni, Rıza Sarıyıldız yönetimindeki kahramanlık türküleri takip edecek. Şiirlerin okunacağı 15 Temmuz Gecesi Cacabey Meydanı yine tarihi bir gün yaşayacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı konuşma canlı olarak izlenecek. Saat 00.13'da ise tüm camilerde Sela’lar okunacak ve Demokrasi Nöbeti başlayacak. 
GENELGE GÖNDERİLDİ
          Öte yandan Kırşehir Müftülüğü 15 Temmuz'da camilerde gerçekleştirilecek olan program nedeniyle çalışmalarına başladı. 
          Diyanet İşleri Başkanlığınca, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla ülke genelinde düzenlenecek programlara ilişkin Kırşehir Müftülüğü ile birlikte 81 ildeki il ve ilçe müftülüklerine genelge gönderdi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla ülke genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımlandı. Diyanet İşleri Başkanlığınca Kırşehir merkez ve ilçe müftülüklerine de gönderilen genelgede, 15 Temmuz ruhunun çocuklar ve milletin nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesinin büyük önem arz ettiği ifade edildi. 
Başkanlığın öncülüğünde Kırşehir'de de geniş katılımla "Şehitlerimiz İçin Kur'an Okuyoruz" kampanyasının başlatıldığı ve 15 Temmuz'a kadar bütün cami ve Kur'an kurslarında Kur'an-ı Kerim'in en az bir kez hatim edilecek. Kırşehir'de bir dizi program gerçekleştirecek olan Kırşehir Müftülüğü 13 Temmuz Cuma günü cuma namazı öncesinde merkez camilerde, şehitlerin ruhları için "Kur'an-ı Kerim Ziyafeti" programları yapılacağını bildirdi. Kırşehir ile birlikte bütün illerde ayrıca diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerin ruhlarına ithafen Kur'an-ı Kerim okunacak. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "15 Temmuz" konulu cuma hutbesi de Kırşehir ile birlikte 81 ildeki camilerde ve mescitlerde irad edilecek. Ayrıca turistlerin ziyaret ettiği camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu bölgelerde cuma hutbesinin İngilizce, Almanca ve Arapçasının okutulması sağlanacak.
90 BİN CAMİDE SELA OKUNACAK
           Kırşehir Müftülüğü'nden edinilen bilgilere göre Yaz Kur'an kursu öğretici, öğrenci ve velilerinin katılımıyla vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu "Şehitlerimizi Anma Özel Programı" düzenlenecek. Ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde, kapsamı müftülüklerce belirlenmek üzere "15 Temmuz'da Ne Oldu?" başlıklı konferanslar gerçekleştirilecek. Mülki amirlerin başkanlığında halkın katılımıyla icra edilecek toplantılarda müftüler, şehitlerin ruhu için dua edecek. Darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece saat 00.13'te Türkiye genelinde 90 bin camide eş zamanlı olarak bir defa sela okunacak. Ayrıca camiler sabah namazına kadar açık kalacak, minarelerin ışıkları yanacak. Öte yandan, 9-15 Temmuz'da müftülerin başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek. Belirlenen 41 ilde görevlendirilen ekiplerce "Dini İstismar Eden Terör Örgütleri ile Mücadele Semineri" çerçevesinde programlar icra edilecek. 
HALKA YÖNELİK KONFERANSLAR DÜZENLENECEK 
       Tüm illerde temmuz ayı içinde halka yönelik "15 Temmuz ve Din Güvenliğimiz" başlıklı konferanslar yapılacak. Hafta boyunca vaazlarda ve yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemi üzerine konuşmalar yapılacak.Başkanlıkça hazırlanan "15temmuz.diyanet.gov.tr" internet sayfası personele duyurulacak, içeriğindeki bilgi ve materyaller programlarda, yerel medyada ve diğer çalışma alanlarında kullanılacak. "15 Temmuz Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha" başlıklı afiş, konferanslarda kullanılmak üzere bastırılacak. Ülke genelinde eş zamanlı okunacak selalar başta olmak üzere yapılacak olan diğer tüm programlar hakkında halka gerekli bilgilendirmeler yapılacak. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı