19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Coşkuyla Kutlandı!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi Kırşehir'de de coşkuyla kutlandı.

Kırşehir Haberleri 19 Mayıs 2019 16:39
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Coşkuyla Kutlandı!
-A +A

           19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi Kırşehir'de de coşkuyla kutlandı.
         İlk olarak gençlerimiz Vali İbrahim Akın’ı makamında ziyaret ettiler. Vali İbrahim Akın, üzerlerinde her bir şehidimizin ismi yazılı tişörtler olan gençlerimizin tebriklerini kabul etti. Ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce Atatürk Anıtına Çelenk sunuldu ve Askerlik Şubesi önünden başlayarak Cacabey Meydanına kadar devam eden kortej yürüyüşü düzenlendi.
Cacabey Meydanında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programa Vali İbrahim Akın, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, il protokolü, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çok sayıda vatandaşımız ve öğrenciler katıldı.
         Mehteran Bölüğünün gösterisinin ardından günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Faruk Şahin, “Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturmuş olduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının yıldönümü. Bu güç ve manevi değerler hiçbir millette yoktur. Bizlere düşen, ecdadımızın bizlere bıraktığı bu izleri en iyi şekilde ileri götürmek, onlara layık bir nesil olarak hayatımıza devam etmektir. Mazlum ülkelerin sığınağı Türkiye’dir. Mazlum milletlerin sömürgeci güçlere karşı sığındığı tek ülke Türkiye değil midir? 15 Temmuz’da destan yazan bir yiğit Ömer Halis Demir, yeniden bir dönüşümü sağlamadı mı? Bunun örnekleri, vatanımızın her köşesinde yetişen binlerce gencimiz olacaktır. Köklü bir medeniyete sahip olmanın bedeli de ağırdır. Tarihin en iyi örneği olan millet olmanın kıymetini bilmek zorundayız. Eğitimde marka kent olduğumuz herkesçe bilinmekte. Sporda da marka olma yolunda hızla ilerleyen bir Kırşehir var. Çeşitli branşlarda yapılan müsabakalarda büyük başarılar elde etmekteyiz. Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi bu mübarek Ramazan ayında rahmetle anıyor, bayramınızı tebrik ediyorum.” dedi.
            Gençlerin aynı zamanda işaret dilini de kullanarak Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini okuduğu program, halk oyunları ve ardından sportif gösterilerle devam etti. Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle açıklamada bulunan Vali İbrahim Akın, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşundaki en önemli olaylardan birisi de şüphesiz Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan Anadolu’ya ayak basarak bağımsızlık meşalesini yakmasıdır. İşte Milli Mücadelemizin ilk kıvılcımı olan bu tarihin 100. Yıldönümünde milletçe 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı büyük bir gurur ve heyecanla kutluyoruz.
           Verilen eşsiz mücadeleler sonucunda kurulan Türk devleti, her geçen gün gelişmiş ve güçlenerek güçlü devletler arasındaki yerini almıştır. Millet olarak hedefimiz, ebediyen hür ve bağımsız olarak yaşamaktır. Bundan dolayıdır ki, günümüzde de kahraman vatan evlatları devletimizin bekası için şehitlik ya da gazilik mertebesine ulaşmaya devam etmektedir.  
            Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, ülkemizi yarınlara taşıyacak olanlar genç nesillerdir. Gençlik, bir milletin geleceğidir. Genç nesillerin en iyi şekilde yetişmesine önem veren, onları ahlaklı, bilgili ve bilinçli kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan milletler geleceğe güvenle bakabilirler.
          Bu kutlu yolda devletimiz, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de gençlerimizin bedenen, ruhen ve fikren gelişimi için her türlü desteği sunmaya devam edecektir. Tüm gençlerimizin de devletimizin bu beklentisini boşa çıkarmayacağına ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracağına olan inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.” sözlerine yer verdi
            Milli Mücadelenin 100. Yılı kutlama programı, Ecdada Mektup ve spor branşlarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren katılımcılara Vali İbrahim Akın ve diğer protokol tarafından çeşitli ödüller verilmesi ile sona erdi.
           19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri, Cacabey Meydanında akşam saat 19:19’da Dünya Atabarı Oynuyor projesi kapsamında gençlerin gösterisi ile devam edecek.
          19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Kaman'da da Coşkuyla Kutlandı
                19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Kırşehir'in Kaman ilçesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.
              Cumhuriyet Meydanı'nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Kenan Şentürk tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı.
            Kaman İlçe Kültür Merkezi'nde devam etkinlikte konuşan Şentürk, bağımsızlığın ilk adımı olan 19 Mayıs'ı Atatürk'ün Türk gençliğine armağan ettiğini hatırlatarak, geleceğin teminatı gençlerin milli duygularla yetişmesi için çalıştıklarını söyledi.
            Genç sporcular tarafından tekvando gösterilerinin ardından, lise ve orta okul öğrencileri halk oyunları sundu. İlçede düzenlenen müsabakalarda dereceye giren sporcu ve takımlara ödülleri verildi.
           Düzenlenen programa Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak, kurum müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
                                               Mucur'da 19  Mayıs Coşkusu
                   19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mucur'da coşkuyla kutlandı.
Kutlamalar ilk olarak Mucur Hükümet Konağı tören alanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Daha sonra kortej gençlik yürüyüşle çarşı içerinden geçerek kutlama programının yapılacağı Mucur Saat Kulesi Meydanına geçti. Törene Kaymakam Kaya Çelik, Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Türker, Daire Amirleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
                  Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Emre Aslan tarafından yapıldı. Program, şiirlerin okunması, halk oyunları gösterileri ve sportif gösterilerin sonunda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.
                19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Akçakent'te Coşkuyla Kutlandı!

          19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Akçakent ilçeinde düzenlenen törenlerle kutlandı.
              Akçakent Meydanı'nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı. 
             Akçakent Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde düzenlenen kutlama programında, öğrenciler 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramıyla ilgili şiir ve kompozisyonlar okudu. Halk oyunları gösterilerinin ardından yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
                  Törene, Akçakent Kaymakamı Murat Karaloğlu, Akçakent Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç, daire amirleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20EYL%C3%9CL%20SALI%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı