218 projenin toplam maliyeti 2 milyar 668 milyon TL

İl Koordinasyon Kurulu 2019 yılı 3. Toplantısı ve İdari Şube Başkanları Toplantısı Vali İbrahim Akın başkanlığında yapıldı.

Kırşehir Haberleri 20 Temmuz 2019 09:12
218 projenin toplam maliyeti 2 milyar 668 milyon TL
-A +A

      İl Koordinasyon Kurulu 2019 yılı 3. Toplantısı ve İdari Şube Başkanları Toplantısı Vali İbrahim Akın başkanlığında yapıldı.
       Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Aşık Said Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra daire müdürleri, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, bölgesel kuruluşların temsilcileri ile yatırımcı kurum müdürleri katıldı.
/Resimler/Editor/images/k%C4%B1r%C5%9Fehir%20haberleri%20(1)(1).JPG
      Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali İbrahim Akın, ilimizde yürütülmekte olan 218 projenin toplam maliyetinin 2 milyar 668 milyon 300 bin TL olduğunu söyledi. 2019 yılında bu projelere toplamda 372 milyon 202 bin TL ödenek ayrıldığını belirten Vali İbrahim Akın, “Geçmiş yıllar dâhil bu projelere bugüne kadar toplam 957 milyon 519 bin TL harcanmıştır. Programda yer alan 218 projeden 10’u tamamlanmış, 163 proje de devam etmektedir. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, yatırımcı kurum ve kuruluşlarımızın ilimiz ölçeğinde yürüttükleri projeler kapsamında çalışmalar hakkında bilgi almak ve kurumlar arası koordinasyonu ve işbirliğini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. İlimizde kamu kaynaklarını, kurumların koordineli bir şekilde çalışarak işbirliği içerisinde kullanımı sorunların çözümünde yardımcı olacaktır” dedi.
      Toplantıda ayrıca, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Alaattin Gayretli, il düzeyinde yürütülen kamu yatırımlarının elektronik ortama "yatırımlara  ilişkin güncel verileri içeren, coğrafi tabanlı ve görsel bilgilerle desteklenmiş bir şekilde" aktarılması, kamu yatırımlarının, yerel ve merkezi düzeyde aktif olarak izlenmesi, analiz edilmesi ve geleceğe yönelik olarak projeksiyon yapılabilmesini amacıyla hayata geçirilen İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) hakkında sunum yaparak katılımcılara bilgi verdi.  Gayretli; ülke çapında yürütülen kamu yatırım projelerine ait verilerin tek bir sistem üzerinden kayıt altına alınması, anlık ve il bazlı olarak yatırım projelerinin izlenebilmesi, bütçe analizlerinin yapılabilmesi; böylelikle, geleceğe yönelik olarak projeksiyon yapılabilmesi amacıyla oluşturulan sistemin özellikleri, nasıl kullanılacağı gibi konularda, toplantı heyetine detaylı bilgiler aktardı. İlimizdeki yatırımların Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından bu sistem üzerinden takip edildiği de belirtildi.
/Resimler/Editor/images/k%C4%B1r%C5%9Fehir%20haberleri%20(3)(1).JPG
Gayretli açıklamasında projenin beklenen sonuçları ve faydalarını ise şu şekilde anlattı: "Valiliklerin koordinasyonunda yerel ölçekte yapılan kamu yatırımlarının daha hızlı,etkin ve    verimli şekilde gerçekleştirilmesi, Yatırım süreçlerini kolaylıkla izleyerek,bunlara yönelik planlama, uygulama, takip, değerlendirme  ve denetim kapasitesinin artırılması, Yatırım bilgilerinin hem yerel hem de merkezi düzeyde kullanılabilmesine imkân  sağlanması, Merkezi düzeyde yerele ilişkin ihtiyaç duyulacak mevcut durum, yatırım ve faaliyet bilgilerinin doğru ve gerçek zamanlı bir şekilde raporlanabilmesi, Yatırımlara ilişkin görüş, öneri ve sorunların üst makamlara anlık iletilmesi suretiyle, karar alma süreçlerinin güçlendirilmesi, Gönderilen ödeneklerin zamanında kullanılıp kullanılmadığının görülebilmesi,
Coğrafi bilgi sistemleriyle desteklenmiş bilgi teknolojileri tabanlı dinamik ve görsel bir yatırım izleme sistemine kavuşulması.Toplantı, yatırımcı kuruluş yöneticilerinin faaliyetleri hakkında bilgiler vermesi ve koordinasyon gerektiren hususların görüşülmesi ile sona erdi.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı