22. Tüketici Ödülleri için geri sayım başladı

Kaman Kaymakamlığı bu yıl 22.'si takdim edilecek olan Tüketici Ödülleri'ne ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla bir duyuru yayınladı.

Kırşehir Haberleri 19 Ocak 2019 19:14
22. Tüketici Ödülleri için geri sayım başladı
-A +A

               Kaman Kaymakamlığı bu yıl 22.'si takdim edilecek olan Tüketici Ödülleri'ne ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla bir duyuru yayınladı. 
               Kaman Kaymakamlığı'ndan yapılan duyuruya göre, tüketici bilincinin geliştirilmesi, tüketicilerin yasal haklarını kullanmaları konusunda özendirilmesi, tüketici talep ve tercihlerini dikkate alan firmaların teşvik edilmesi, tüketici hukuku veya tüketicinin korunması ile ilgili bilimsel çalışmaların özendirilmesi amaçlarıyla 2018 yılı faaliyetleri dikkate alınarak altı dalda Tüketici Ödülü verilecek. 
                Kaman Kaymakamlığı'ndan yapılan duyuruya göre adaylar ya da aday gösterilenler “A, B, C, D, E ve F” dallarında belirlenen ödül kategorilerinden en fazla birine başvuruda bulunabilecek. Kişi veya kuruluşlar, dalları ve değerlendirme ölçütleri noktasında "Tüketici Ödülleri” ne doğrudan aday olabilecekleri gibi diğer kişi veya kuruluşlar tarafından da aday gösterilebilecekler. Başvuruların 15 Şubat 2019 Cuma günü Saat 17.30a kadar, “Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Üniversiteler Mh. Dumlupınar Bulv. (Eskişehir Yolu 9. Km.) No:151 Ek Bina (B Blok) 3. Kat 0da:337 Çankaya/ANKARA” adresine bizzat veya postayla yapılması gerekiyor. Ticaret İl Müdürlükleri kanalıyla yapılacak başvuruların ise ilan edilen son başvuru tarihine kadar Bakanlığa ulaşacak şekilde posta yoluyla gönderilmesi zorunlu olacak. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi talep edilmesi durumunda Bakanlığın “www.ticaret.gov.tr” adresli web sitesinden veya 0 312 449 4411-0 312 449 4473 telefon numaraları aracılığıyla ilgili irtibat kişilerinden bilgi alınabilecek. 
                 Kaman Kaymakamlığı, "Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü'nde de ödül verilecek firmanın; Tüketici memnuniyetini firma politikası olarak benimsemesi ve buna uygun faaliyetlerde bulunması, Mevzuatla tüketicilere tanınan haklardan daha ileri haklar tanıması, Tüketicilere yönelik telefon ya da elektronik ortamda hizmet veren çağrı merkezi, tüketici danışma masası veya danışma hattı kurmuş ve bunları fiilen işletir olması, Tüketicileri ve kendi çalışanlarını bilgilendirici çalışmalar yürütmüş olması gerekmektedir. Bilimsel Çalışma Ödülü'nde ise ödül verilecek kişi, kişiler veya kurum/kuruluşların; Tüketicinin korunması alanında basılmış kitabının bulunması, tüketicinin korunması alanında kabul edilmiş yüksek lisans veya doktora tezinin bulunması, Tüketicinin korunması alanında yayınlanmış bilimsel makale, tebliğ veya bildirisinin bulunması, Tüketicinin korunması alanında bilimsel kongre, çalıştay ve benzeri isimler altında çalışma yapması ve sonuçlarının yayınlanmış olması şartlarından en az birini taşıması gerekmektedir.Ayrıca, bu dalda başvuru yapacak veya aday gösterilecek kişinin, kişilerin veya kurum/kuruluşların basılmış, yayımlanmış kitabının, kabul edilmiş doktora ya da yüksek lisans tezinin, bilimsel kongre, çalıştay sonuçlarının birer asıllarının ve yüksek lisans, doktora tezi vb. başvuruya esas teşkil eden çalışmalarının özetinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Tematik Tüketici Özel Ödülü ile  gerçek veya tüzel kişilerin tüketicinin korunması, ilgili mevzuatın uygulanması ve geliştirilmesi konusunda yoğun çaba göstermesi ve bu alanlarda hizmette bulunması koşulları aranır. Başvuruya esas teşkil edecek ilgili bilgi ve belgelerin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
                  Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nın (IPA 11) 2014-2020 dönemi için hazırlanan “Strengthening Consumer Protection” (Tüketicinin Korunmasının Güçlendirilmesi) isimli proje kapsamında, Tüketici Özel Ödülü'nün verilmesinde tematik bir yaklaşım benimsenmiş olup, bu yılın teması "İsrafın Önlenmesi ve Sıfır Atık” olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda, tüketicilere yönelik olarak sunulan mal veya hizmetlerin üretim, piyasaya sunum, pazarlama ve satış sonrası hizmetler aşamalarında, İsrafın önlenmesini, Kaynakların daha verimli kullanılmasını, Çevresel risklerin azaltılmasını, Endüstriyel atık oluşumunun engellenmesini veya minimize edilmesini sağlayan örnek uygulamalardan uygun görülenlere Tüketici Özel Ödülü verilmesi öngörülmüştür." açıklamasını yaptı. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20A%C4%9Fustos%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı