23 Nisan kutlu olsun!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kırşeahir'de bugün etkinliklerle kutlanacak.

Kırşehir Haberleri 23 Nisan 2019 09:01
23 Nisan kutlu olsun!
-A +A

            23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kırşeahir'de bugün etkinliklerle kutlanacak. TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan’ın 99. yılını kutlayacağız. Ulusal Egemenliğin simgesi haline gelen 23 Nisan, tüm yurtta, dış temsilciliklerimizde ve KKTC’de olduğu gibi Kırşehir’de de coşku ve gururla kutlanacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gelecekte imza atacağı büyük başarılar için, geleceğin büyükleri olan çocukları önceden sadece onlara özel bir bayramla ödüllendirdiği, tüm dünya çocuklarına armağan ettiği, dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanlarının barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl coşkuyla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99’uncu yıldönümünü kutlayacağız.
        Kırşehir’deki Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Kutlamaları bugün saat 10.00’da Anıt Meydanı önündeki Atatürk Anıtı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi sunulmasıyla başlayacak. Öğrenci gruplarının da hazır bulunacağı törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde şanlı bayrağımız göndere çekilecek. Ayrıca bütün ilk ve ortaokul müdürlükler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın anlam ve önemine uygun şekilde kutlamalar yapacak. 23 Nisan Salı günü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle saat 10.30’da Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri Vali İbrahim Akın’ı; Gülşehri İlkokulu öğrencileri Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nu; Aşıkpaşa İlkokulu öğrencileri de İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz’i ziyaret ederek, temsili olarak makama oturacaklar. 23 Nisan kutlamaları çelenklerin sunulmasının ardından saat 11.00’de Sırrı Kardeş İlk ve Ortaokulu’nda yapılacak törenle devam edecek. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılacağı törende, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları ödülleri de kutlama töreninde
                                         23 NİSAN NE ZAMAN ÇOCUK BAYRAMI OLDU
            Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Büyük Millet Meclisinin açılışı ile beraber Türk çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 1921'de Milli Bayram olarak kutlanmaya başladı. 23 Nisan'ın Milli Bayram Addine Dair Kanun, Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açılışından tam bir yıl sonra, 23 Nisan 1337 (23 Nisan 1921) yılında kabul edildi, kanun 2 Mayıs 1337'de (2 Mayıs 1921) ise Ceridei Resmiye'de (Resmi Gazete) yayımlanarak yürürlüğe girdi. İki maddeden oluşan kanunun birinci maddesinde, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk yevmi küşadı olan 23 Nisan günü milli bayramdır.", ikinci maddesinde ise "Tarihi kabulünden muteber olan işbu kanunun icrasına Büyük Millet Meclisi memurdur." ifadesi yer alıyor. Atatürk, 23 Nisan 1921'de Milli Bayram olarak kutlanmasına karar verilen 23 Nisan Bayramı'nı, 23 Nisan 1929 tarihinde çocuklara armağan etti. Böylece 23 Nisan ilk defa, 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlandı. 23 Nisan, 27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile "Ulusal Egemenlik Bayramı" olarak kutlanmaya devam edildi.
Kanunun ikinci maddesinin B fıkrasında, "Ulusal Egemenlik Bayramı; 22 Nisan öğleden sonra ve 23 Nisan günü" ifadesi yer aldı. 1981 tarihli Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'da, 20 Nisan 1983'te yapılan değişiklikle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı'nın adı, "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak değiştirildi. 1979 yılında ilk olarak 6 ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınılan bu milli bayramda, dünyanın bir çok ülkesinden çocuklar Türkiye'ye gelmeye başladı. Türkiye, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke. Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurt içinde ve yurtdışındaki temsilciliklerde, bütün kurumlarda ve okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğin kenetlenmiş ruhunu temsil ediyor.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Temmuz%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı