29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme ve gericiliğe karşı arkadaşları ve Türk ulusu ile birlikte yürüttüğü şanlı mücadelenin sonunda kurduğu ve “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ncı yıldönümünü coşkuyla kutlayacağız.

Kırşehir Haberleri 29 Ekim 2019 08:56
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
-A +A

          Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme ve gericiliğe karşı arkadaşları ve Türk ulusu ile birlikte yürüttüğü şanlı mücadelenin sonunda kurduğu ve “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ncı yıldönümünü coşkuyla kutlayacağız. Büyük Önder Atatürk’ün “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ncı Yıldönümü tüm Türkiye'de olduğu gibi KKTC ve dış temsilciliklerinde olduğu, Kırşehir'de de gurur ve coşkuyla kutlanacak. 
Cumhuriyetin 96’ncı yıldönümü, Kırşehir’de büyük bir coşkuyla kutlanacak. Kutlamalar, bugün saat 24.00'te sona erecek.
       29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetiminin ilan edilmesi anısına her yıl kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Kırşehir ile birlikte tüm yurtta düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bayram kutlamaları süresince, tüm kamu ve özel kuruluşlar, bina ve işyerleri bayraklarla donatıldı.
       Büyük Kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Milleti'ne armağanı olan Cumhuriyet Bayramı’nın kutlamaları, Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı. Daha sonra tören yöneticisinin vereceği işaretle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşımız ile birlikte iki öğrenci tarafından bayrağımız göndere çekildi. Çelenk Sunma Töreninde Tören Yöneticiliği görevini Oğuz Artım, yardımcılıklarını ise Harun Yıldırım, Tunçer Altaş Deniz Koçak, Kaan Eroğlu, yaptı.
           29 Ekim Salı günü ise 09.30-09.50 saatleri arasında Vali İbrahim Akın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına kutlamaları kabul edecek. Cumhuriyet’in 96. yıldönümü kutlamaları saat 10.00’da Cacabey Meydanı’nda devam edecek. Vali İbrahim Akın ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, öğrencilerin ve halkın bayramını kutlayacak. İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrağımızın göndere çekilmesinin ardından kutlamalar Vali İbrahim Akın’ın Cumhuriyet Bayramı’nın anlam ve önemini belirten konuşması ile sürecek. Cumhuriyet konulu şiirlerin okunmasının ardından Kırşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü tarafından marşlar seslendirilecek. Kırşehir’de Cumhuriyetimizin 96’ncı yıldönümü kutlamalarında askeri birlikler, gaziler, üniversite ve okul öğrencileri, izciler, Gençlik Merkezi öğrencileri, halk oyunları ekipleri, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi bando takımı eşliğinde tören geçişini gerçekleştirecek. Kurum ve kuruluşlara ait araçlar da tören geçişi yapacak. Cumhuriyet konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.
CUMHURİYET RESEPSİYONU BUGÜN
              Vali İbrahim Akın eşi tarafından Cumhuriyetimizin 96. yıldönümü nedeniyle Kırşehir Armas Resort Otel’de bugün saat 19.30’da Cumhuriyet Resepsiyonu verilecek
29 EKİM 1923'TE NE OLDU?
        Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.
        29 Ekim Cumhuriyet Bayramının önemi hakkında Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutkunda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.
  29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan “Cumhuriyet” önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiştir. Meclis önergeyi kabul etmiştir ve böylece Türkiye Devletinin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak belirlenmiştir. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Halk da Cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku ile karşılamıştır.
  Cumhuriyette Atatürk’ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Ulus, seçimle yöneticileri seçebilir.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Kas%C4%B1m%20Sal%C4%B1-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı