6 ayda 2 kadın cinayeti!

Umut Vakfı, Kırşehir ile birlikte Türkiye’nin her köşesindeki yerel gazeteler dahil tüm medyayı gün gün tarayarak yaptığı istatistiki çalışmanın sonuçlarına göre, kadınların şiddet gördüğü ve rakamların gün geçtikçe artış gösterdiği açıklandı.

Kırşehir Haberleri 3 Temmuz 2019 09:37
6 ayda 2 kadın cinayeti!
-A +A

          Umut Vakfı, Kırşehir ile birlikte Türkiye’nin her köşesindeki yerel gazeteler dahil tüm medyayı gün gün tarayarak yaptığı istatistiki çalışmanın sonuçlarına göre, kadınların şiddet gördüğü ve rakamların gün geçtikçe artış gösterdiği açıklandı.
            2019’un ilk 6 ayında Kırşehir ile birlikte 81 ilden 61’inde kadın cinayeti yaşandı. Kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı il 49 olayla İstanbul. 18 kadın cinayetiyle Adana ikinci, 16 cinayetle İzmir üçüncü sırada. Dördüncü sırada 11 olayla Bursa, beşinci sırada 9 olayla Konya gelirken 8’er olayla Kocaeli ve Diyarbakır altıncı sırayı paylaşıyor. Antalya, Aydın, Mersin ve Samsun 7’şer olayla yedinci sırada. 6 olayın yaşandığı Ankara sekizinci, 5’er olayın yaşandığı Batman, Malatya, Manisa, Osmaniye, Tekirdağ ve Urfa dokuzuncu, 4’er olayın yaşandığı Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Trabzon ise onuncu sırayı paylaşıyor. Diğer kadın cinayetlerinin yaşandığı iller de şöyle: “3 kadın cinayeti: Bingöl, Bolu, Çorum, Edirne, Elazığ, Kayseri, Kütahya, Niğde, Sakarya. 2 kadın cinayeti: Afyon, Balıkesir, Bartın, Burdur, Denizli, Düzce, Erzurum, Kırıkkale, Kırşehir, Muğla, Ordu, Tokat ve Uşak. 1’er kadın cinayeti: Aksaray, Bilecik, Çankırı, Erzincan, Giresun, Hakkari, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kilis, Tunceli, Van, Yalova ve Zonguldak.”
Umut Vakfı tarafından hazırlanan rapora göre Kırşehir'de 2019 yılının ilk altı ayı içerisinde 2 kadın cinayete kurban gitti. 
           Kadın cinayetlerinde yabancılar Suriye, Kuzey Irak, Afganistan gibi ülkelerden göç alan, Türkmenistan, Gürcistan, Moldavya gibi ülkelerden de kadınların çalışmaya geldiği Türkiye, yabancı kadın cinayetlerine de sahne oluyor. 2019 yılının ilk 6 ayında işlenen kadın cinayetlerinin 20’sinde çoğunluğu Suriyeli ve Afgan olmak üzere Iraklı, İranlı, kırşehir365 Azeri, Filistinli, Gürcü, Türkmen ve Moldavyalı kadınlar cinayet kurbanı oldu. Bu cinayetlerde çocuklar dahil 23 kişi öldü, yedi kişi de yaralandı. 2018 yılında 341 silahlı 477 kadın cinayeti yaşanmış, 391 kadın ve aile bireyi öldürülmüştü…
Çınar Kırşehir haber Merkezi'nin Umut Vakfı’nın hazırladığı Kadın Cinayetleri istatistiklerinden derlediği bilgilere göre, son 4 yılda meydana gelen bin 338’i silahlı bin 760 kadın cinayetinde sadece ölü ve yaralı mağdurlar olarak kayıtlara geçenlerin ve basına yansıyanların sayısı ise toplam 2 bin 195: Bin 559 ölü, 636 yaralı…
          Umut Vakfı'ndan yapılan açıklamada Kırşehir ile birlikte 81 ilde yaşanan kadın cinayetleri kalem kalem açıklanırken vakıftan yapılan bilgilendirme duyurusunda şu detaylar aktarıldı: "Umut Vakfı olarak diyoruz ki; “Kadın Cinayetlerini önlemede yönetimlere büyük iş düşüyor… Eğitimden davalarda sürekli iyi hal uygulayan hukuka… Bakın Haziran ayının 30’uncu kadın cinayeti olarak basına yansıyan ve kayıtlarımıza geçen cinayete: İzmir’de cezaevinden izinli çıkan (yanlış okumadınız izinli çıkıyor adam) Göksel Sağlam (47) kendisinden boşanan Habibe Çevik (42) ile kardeşi Fatma Akdağ’ı (39) silahla öldürdü… Sizce adama resmen cinayet işleme izni verilmemiş mi? Çocukluk çağından itibaren cinsiyet eşitlikçi politikalarla kız ve erkek çocuklarının yetiştirilmesi, eğitim sisteminin bunu kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekmez mi? Sadece kadınların iyi eş ve anne olması değil, erkeklerin eğitiminin de önemli olduğu ortada artık ve erkeklerin eğitimi kadın cinayetlerini azaltacaktır.”
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Eyl%C3%BCl%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı