70'lik Nineden İlham Alıp Okumayı Öğreniyor

Kırşehir'de yaşayan 61 yaşındaki Türkan Uğurlu, bir televizyon programında izlediği 70 yaşındaki kadının azminden etkilenerek başladığı kursta okuma yazma öğrenerek çevresine örnek oluyor.

Kırşehir Haberleri 16 Mart 2018 12:49
70'lik Nineden İlham Alıp Okumayı Öğreniyor
-A +A

         Uğurlu:  "70 yaşındaki kadını televizyonda gördüm, orada okumayı örendi. İnşallah o kurslar Kırşehir'e de gelir biz de okuruz diye istedim. Çünkü okumaya çok istekliydim. Allah dileğimizi kabul etti. Erdoğan'ın katkısıyla okumayı öğrendim."
         Kırşehir'de yaşayan 61 yaşındaki Türkan Uğurlu, 70 yaşındaki kadının okuma yazma öğrenmek için ortaya koyduğu azmi yansıtan televizyon programından etkilenerek başladığı kursta okuma yazma öğreniyor.
Küçüklüğünden itibaren okumayı çok isteyen, çocukken babasının, evlendikten sonra da eşinin izin vermemesi nedeniyle bu hayalini gerçekleştiremeyen Uğurlu'nun hayatı, eşiyle izlediği bir televizyon programıyla değişti.
          Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'ın katıldığı ve okuma yazma seferberliğini başlattığı televizyon programını izleyen Uğurlu, 70 yaşındaki bir kadının okuma yazma öğrendiğini görünce Kırşehir Halk Eğitim Merkezi'ndeki 1. Kademe Okuma Yazma Kursuna katıldı. Uğurlu, evinin yanındaki İmam Hatip Lisesi'ndeki Kur'an kursuna da kayıt yaptırdı.
Uğurlu, evinin işlerinin yanı sıra sabah Kur'an-ı Kerim, öğleden sonra da Türkçe kursuna giderek her iki arzusunu da heyecanla tamamlamaya gayret ediyor.
          Uğurlu, halk eğitim merkezindeki kursa adeta koşarak gittiğini ifade ederek, "70 yaşındaki kadını televizyonda gördüm, orada okumayı öğrendi. İnşallah o kurslar Kırşehir'e de gelir biz de okuruz diye istedim. Çünkü okumaya çok istekliydim. Allah dileğimizi kabul etti. Erdoğan'ın katkısıyla okumayı öğrendim." dedi.
          Okuma yazma bilmemenin sıkıntısını hayatın her alanında yaşadığını dile getiren Uğurlu, şunları dile getirdi: "En basitinden markete gittiğimde, bir ürünün yerini sorduğumda, 'Şuradaki rafa baksana.' diyorlar. 'Okumuşluğum olsa zaten sana demem.' diyorum. Bir gün görevlilere dedim ki, 'Okuma yazma öğrendiğimde bir daha size sormayacağım.' Mağazaya gidiyoruz, yazıyor ama bilmiyoruz. Hastaneye gidiyoruz, kapı numarasını, doktorun ismini bilmiyoruz. Hastayım, kalpten dört kez anjiyo oldum, böbrek yetmezliği var, şeker var. İlaçlar geliyor, yüzünü bilmiyorum, okuyamıyorum. Kaçı yutulacak, kaçı yutulmayacak bilmiyorum. "        Türkçe eğitmeni Sinan Demir de Türkan Uğurlu'nun en istekli  öğrencilerinden biri olduğunu anlattı.
Okuma yazma kurslarına yoğun ilgi olduğuna dikkati çeken Demir, "1949 doğumlu öğrencimiz de var 1989 doğumlu da. Gençler ve yaşlılar bir arada. Yüzde 90'ın üzerinde başarı elde ediyoruz." sözlerine yer verdi. 


Kaynak : (AA)

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Mart%20Gazetemiz-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı