Kırşehir Valiliği'ne 'PCR' genelgesi

Kırşehir'de koronavirüsü nedeniyle uyarılar ve alınan tedbirler devam ederken, Kırşehir'in yöneticileri bu noktada vatandaşları duyarlı olmaya ve maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uymalarını istiyor.

 

                Kırşehir'de geçtiğimiz hafta Ahi Esnafı denetlenirken, hafta sonu da düğün merasimleri yakın mercek altına alındı.

                Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kırşehir ile birlikte 81 ilin valiliğine Covit-19 "PCR" testi ve izolasyonu işlemlerine ilişkin yazı gönderildi.

                Düzenlemeyle, yurt dışı seyahati yapacak kişilere (giden/gelen), profesyonel sporcuların müsabakalar öncesi olası şüphe ve taramalarında veya mevzuatla zorunlu tutulan hallerde Covit-19 tanısı için yapılacak PCR testleri de kamu sağlık hizmetleri fiyat tarifesinde belirlenen fiyatlar üzerinden Bakanlık tarafından ruhsatlandırılan mikrobiyoloji laboratuvar ruhsatı olan tüm kuruluşlar tarafından çalışılabilecek.

                Covit-19 PCR testi çalışan laboratuvarların dış kalite kontrol çalışmaları, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapılabilecek. Her testin sonucu, Bakanlıkça belirlenen sistem üzerine işlenecek. Test sonuçlarını bu sisteme girmeyen sağlık kuruluşları hakkında yasal işlem yapılacak. Ayrıca Bakanlık, ihtiyaç olması halinde ilgili laboratuvarların kapasitelerinin yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde ve ücretsiz çalışılması koşuluyla test gönderebilecek.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR