Sosyal Mesafeni Koru, Sporuna Devam Et!

Tüm dünyada etkisini gösteren Koronavirüs pandemisi süreci devam ederken, kontrollü hayat süreci de yavaş yavaş başladı.

 

Tüm dünyada etkisini gösteren Koronavirüs pandemisi süreci devam ederken, kontrollü hayat süreci de yavaş yavaş başladı. Bu süreçte evden çıkamayan vatandaşların hem bedenen hem de ruhen sağlıklı olabilmeleri için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü; “Mesafemizi Koruyoruz Sporumuzu Yapıyoruz” sloganıyla spor yapmaya davet ediyor.

Etkinliğin keyifli geçtiğini söyleyen Kırşehirdeki Spor Antrenörleri, "Bizlerin bir şeyler yapması gerekiyordu. Çünkü spor salonları kapalıydı. Vatandaşlar evlere tıkılıp kalmış durumdaydı. Bu süreçte neler yapabiliriz diye düşündük. Böyle güzel bir etkinlikte karar kıldık. Bundan sonraki süreçte de haftanın belirli günlerinde hem sabah hemde akşam olmak üzere sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla sporumuzu yapacağız.

SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYULUYOR

Etkinliğe spor yapmaya gelenlerden Kırşehirli vatandaşlar, "Bu tür etkinlikler çok güzel oluyor. Daha önceden de geliyorduk. Bizler için gayet güzel oldu. Elimden geldiği kadarıyla evde oğlumla hareket etmeye çalıştık. Etkinliği gayet başarılı bulduk. Sosyal mesafe kurallarına da uyuyoruz. Ortamın enerjisi gayet güzel, bu güzellik insanların yüzlerine yansıyor. Çünkü hepimiz için sıkıcı ve zor bir dönemden çıktık. Sonrasında insan bu şekilde sosyalleşmesi güzel oluyor" diye konuştular.

Sabah Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Akşam mı yoksa sabah mı spor yapmalıyız? Hangisi daha faydalı? Aslında ikisinin de kendi içinde farklı faydaları bulunuyor. Bundan dolayı da koşullar ve hedeflere göre bu sorunun cevabı değişiyor. Peki, koşullar sabah sporu yapmaya uygunsa bunun bize ne gibi getirileri oluyor? İşte, sabah spor yapmanın faydaları:

SABAH SPOR YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Sabahları spor yapmak, diğer işlere zaman ayırabilmek demektir.

Kalabalık şehirlerde temiz havada spor yapmak isteyenler için havanın temiz olduğu saatler, sabah saatleridir.

Sabah spor yapmak oksijen alımının ve kan dolaşımının artması ile gün içinde fiziksel ve psikolojik olarak daha kaliteli vakit geçirmeye yardımcı olur.

Sabahları spor yapıldığında düzenlenen biyolojik fonksiyonlar, sağlıklı bir şekilde uyumayı destekler.

Sporda kararlılık ve rutinin önemli olduğunu düşündüğümüz zaman, sabahları spor yapmanın kısa süre içerisinde bir rutin haline dönüşebileceği söylenebilir.

Aşırıya kaçılmadan aç karnına yapılacak sabah sporu, yağ yakımını daha etkin bir şekilde desteklemeye yardımcı olur. Çünkü, gece boyunca enerji kaynağı olarak tüketilen karbonhidratlar yerine yağlar kalmıştır.

Sabah sporu, solunumu önemli derecede rahatlatır. Sabah sporunda ciğerler normalden daha fazla solunum yapar.

Bazı araştırmalar, sabah sporunun kan dolaşımını hızlandırması ve beyne giden oksijen miktarını artırması ile hafıza ve beyin gücünü artırabileceğini göstermiştir.

Spor yapmak sabah- akşam fark etmeksizin, mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfinin salgılanmasını destekler. Böylece, gün içinde sorunlara daha çözümcü ve pozitif yaklaşılabilir.

Sabah yapılan sporun, kalp sağlığını korumada etkili olduğu bilinmektedir.

Sabah sporu, vücut direncini önemli derecede artırır.

(HABER: SALİH HANÇER)


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR