Acele Kamulaştırma Kararı Alındı

Ankara-Niğde Otoyolu Projesi kapsamında Ankara, Aksaray, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir'de bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

İlçeler 25 Ekim 2018 19:10
Acele Kamulaştırma Kararı Alındı
-A +A

          Ankara-Niğde Otoyolu Projesi kapsamında Ankara, Aksaray, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir'de bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.
         Buna göre, Ankara-Niğde Otoyolu Projesi kapsamında Ankara, Aksaray, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir sınırları içinde otoyol güzergahındaki bazı taşınmazların, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. Marmara, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlaması planlanan Ankara-Niğde Otoyolu'nda çalışmalar hızlandı. 2020'de açılması planlanan proje ile uluslararası öneme sahip ulaşım ağı oluşturulacak. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen Ankara-Niğde Otoyolu'nda çalışmalar devam ediyor. Kapasite artırımına giden üstlenici firma, makine-ekipman ve işçi sayısını iki katına çıkartarak çalışmalara devam ediyor.  Toplam 164 mühendis, 100 tekniker ve 3 bin 964 işçinin çalıştığı projede bin 492 ekipmanla günlük 500 bin metreküp toprak, bin 500 metreküp beton ve 200 ton demir kullanılıyor. Otoyolun Niğde bölümünde yol dolgu ve yarma, alt ve üst yapı ile menfez ve viyadük çalışmalar sürüyor.
         Ankara'nın Gölbaşı ilçesiyle Niğde Gölcük kavşağını kapsayan noktada hayata geçirilen proje toplam 330 kilometreden meydana geliyor. Ankara-Ahiboz arasında 30 kilometrelik kesimde 2x4, Ahiboz-Gölcük arasında 245 kilometrelik kesimde 2x3 şeritli ana otoyol ile güzergah boyunca 55 kilometrelik kesimde 2x2 şeritli bağlantı yolları inşa ediliyor. 12 kavşak, 3 bin metre uzunluğunda 5 viyadük, 74 köprü, 141 alt geçit, 452 menfez, 12 park alanı, 5 bakım işletme merkezi ve 12 ücret toplama sistemi yapılması planlanan projenin yatırım bedeli 5.5 milyar lira olarak açıklandı. Proje, Edirne'den Şanlıurfa'ya yaklaşık bin 500 kilometrelik kesintisiz ulaşım sağlayacak.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı