Açık Kapı, Devletin Kapısı!

Açık Kapı, Kırşehir'de vatandaşın sorunlarını çözdüğü yer haline geldi

Kırşehir Haberleri 25 Nisan 2018 19:15
Açık Kapı, Devletin Kapısı!
-A +A

                  İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla Kırşehir Valiliği'nde de oluşturulan "Açık Kapı" birimi ile Kırşehir'de de  vatandaşların sorunlarına çözüm üretiliyor. 
                 "Açık Kapı" birimi görevlileri konu ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada bu projenin geçmişinin 1994 yılına dayandığını kaydettiler. Açık Kapı-Devletin Kapısı görevlileri yaptıkları açıklamalarda şu bilgileri kaydettiler: "Projenin aslında bir geçmişi var. 1994 yılında şu anki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra vatandaşların büyükşehir belediyesine en hızlı bir şekilde ulaşması ve istek, dilek ve şikayetlerini iletebilmesi için Beyaz Masa adı altında bir birim oluşturmuştu. 6 kişiyle oluşturulan bu birim şuan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda bin 200 kişi ile hizmet vermektedir. Burada yapılan çalışmaların faydalarını da göz önüne alan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu çalışmayı 81 İl'e yaymak için de valilikler bünyesinde Açık Kapı adı altında bir projeyi hayata geçirdi."
                 Açık Kapı'nın Valilik bünyesinde hizmet verdiğini kaydeden görevliler, "Açık Kapı Kırşehir Valiliği bünyesinde de hayata geçirilen bir projedir. Kırşehirli vatandaşlarımız şikayetlerini, taleplerini ve önerilerini gelerek bizlere burada iletebilmektedir. Bizler de bu talepleri ilgili kurumlar ve diğer birimlere iletiyoruz. Vatandaşların ihtiyaçlarını en güzel ve kolay şekilde karşılamak ve çözüm üretmek  için gayret gösteriyoruz.  Başvurular genelde sosyal yardımlaşma ve iş başvurusu ile öneriler ağırlıklıdır. TC Kimlik Numarası olan bütün vatandaşlarımız başvuru yapabilmektedir. Yabancıların başvuruları alınamıyor. Kırşehir 4. faz olarak 15 il ile birlikte 67 ilin içerisindedir. Diğer illerimiz de hizmet içi eğitimdedir. Bir ay içerisinde de 81 ilin tamamında Açık Kapı faaliyete geçmiş olacaktır." 
                 Vatandaşların başvurularının elektronik ortamda kaydedilip ilgili birimlere yönlendirileceği, başvuru sahibinin sürece ilişkin mesaj yoluyla bilgilendirileceği, yapılan işlemlerin üst yöneticiler tarafından takip edileceği açık kapı projesi, vatandaşların devlete ulaşacağı bir hizmet olacak. Kamu hizmetlerini sunanlar ile vatandaşlar arasındaki iletişimi güven ortamında sağlamak, vatandaşların talep ve beklentilerinin alınarak değerlendirilmesini sağlamak ve kronik sorunlara çözümler üretebilmek projenin temel hedefleri arasında yer alıyor. Halkla ilişkiler konusunda eğitimli personelin görev aldığı ve açık kapı ofisine vatandaş sözlü ya da yazılı olarak, www.acikkapi.gov.tr internet sitesinden ya da açık kapı mobil uygulaması ile başvuruda bulunabilecekler.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı