ADI GİBİ "KİMSESİZ"

         Kırşehir'de Ankara Kayseri Karayolu'nun hemen kenarında bulunan ve buz gibi suyu ile spor yapanların ve çevredeki çocukların içini serinleten Kimsesizler Çeşmesi adı gibi kimsesiz kaldı.

         Etrafına atılan su şişeleri ile kimsesizliğini her geçen gün artıran ve geçtiğimiz günlerde bir damla suyu akmayan çeşmenin etrafına atılan kullanılmış maskeler görenleri adeta isyan ettirdi.

         Her zaman diyoruz aslında Kırşehir'in mayasında kültür var tarih var diye. ancak bunları bozmak, tahrip etmek için de elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz. Yazık.

         Koronavirüsü nedeniyle su ve hijyenin önemi her geçen gün artarken, bazın kadrajımıza takılan bir kare resim yapılan bütün çalışmaları alıp götürebilir. Bugün bilmediğimiz suyun kıymetini onsuzlukla sınandığımızda anlarız da iş işten geçer elbette.

         Adı Kimsesizler Çeşmesi konulmuş. Kimsesiz kalacağı belki de önceden bilinmiş kim bilir? Kırşehir bunun acısını yıllar önce çok çekti. Bugün bile bir çok köşe yazısına konu olan kimsesizlik Kırşehir'in bu saatten sonra kaderi olmamalı. Çünkü Kırşehir halkı artık bilinçli ve haklarını arayan, sahip çıkar, değerlerini tanıtan ve bunları iyi bilen bir zihniyete sahip.

         Tarihi ve kültürel değerlerimizi korurken, onlara zarar verenleri mutlaka uyarmalı ve yetkililere bildirmeliyiz. Sorunlar büyümeden çözüme kavuşturmak için bizler de sadece elimizi değil yüreğimizi de Kırşehir için taşın altına koymalıyız. Bu şehir hepimizin adı Kimsesizler Çeşmesi diye onu kimsesiz bırakacak da değiliz.

         Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin görüntülediği bu tek kare fotoğraf belki de en büyük ayıbımız. akmayan çeşmenin etrafında sohbet eden gençler ayaklarının altında maskeleri çiğnerken utanmıyorsak, akşam yürüyüş yapanları serinletmek için o mevkiiye konuşlandırılmış bu çeşmenin musluğunun olmadığını görmüyor ve bu durumu yetkililere iletmiyorsak bu bizim ayıbımız.

         Sadece konu bu da değil üstelik. Çünkü Aşıkpaşa Mahallesi'nde bulunan ve belki hor kullanım nedeniyle belki de doğal sebeplerle kurumuş ve kaderine terk edilmiş tarihi Tekke Çeşmesi de can çekişiyor.

         Kırşehir , İmaret mahallesindeki Tarihi tekke çeşmesinin adım adım yok oluşu objektiflere yansırken sadece sosyal medya hesaplarımızda paylaşmak yetmiyor. Sahip çıkarak, etrafını kirletmeyerek ve değerlerimizi kültürel varlıklarımızı koruyarak da onlara can vermeliyiz.

         Kırşehir halkı bu tür çeşme ve tarihi yapılara zarar verenlerin ve etrafını kirletenlerin mutlaka bulunarak cezalandırılmasını isterken yetkililerin de tahrip olan bu tür yapılara sahip çıkmalarını talep ettiler.
YAZARLAR