AEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Bir İlke İmza Attı !

“Ahi Evran Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı olarak taktığımız bu cihaz ile Kırşehir halkına hizmet etmenin gururu içindeyiz."

Kırşehir Haberleri 27 Kasım 2014 16:01
AEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Bir İlke İmza Attı !
-A +A

    Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Gökay Nar ve Yrd. Doç. Dr. Atilla İçli tarafından Kırşehir’de ilk kez bir hastaya Ritm Düzeltici Kalp Pili’ni (ICD) başarıyla taktıkları ifade edildi.
Toplumda hayat kurtarıcı cihaz olarak da bilinen bu piller (ICD), ani ve ölümcül olabilecek ritim bozukluklarını saptama ve saptanan ritim bozukluğuna göre şok veya düzeltici uyarı vererek ritim bozukluğunu düzeltme yeteneğine sahip olduğunu ayrıca günümüzde ilaçlar ile tedavisi olmayan ölümcül ritim bozuklukları bu cihazlar sayesinde tedavi edilmekte olduğu belirtildi.
Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökay Nar, “Günümüzde ne yazık ki kalp yetmezliği hastalarının çoğunu ölümcül ritim bozuklukları nedeni ile kaybetmekteyiz. Yaptığımız bu operasyonda hastamızın sol göğsündeki köprücük kemiğinin altındaki bölgeye küçük bir kesi yaparak kas dokusunun içerisine kalp pilini yerleştirdik. Daha sonra ise kalple pilin bağlantısını başarıyla sağladık. Şu an için pil sorunsuz olarak çalışmakta olup hastamızın sağlığı gayet iyi durumdadır.” diye ifade etti.
Şuan için bu pillerin (ICD) ülkemizde sadece büyük eğitim ve araştırma hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde takıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Gökay Nar, “Ahi Evran Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı olarak taktığımız bu cihaz ile Kırşehir halkına hizmet etmenin gururu içindeyiz. Bizlere verdikleri desteklerden ötürü üniversitemize ve hastane yönetimimize çok teşekkür ederiz.” dedi.

Kaynak : www.kirsehirhaber365.com

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Kas%C4%B1m%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı