AFAD'dan Çınar'a Teşekkür!

Kırşehir'de çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitimleri ile bölgede 10 il arasında yerini alırken Kırşehir'de nüfusun yüzde 45'ine eğitim verdi.

Kırşehir Haberleri 25 Aralık 2019 14:46
AFAD'dan Çınar'a Teşekkür!
-A +A

            Kırşehir'de çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitimleri ile bölgede 10 il arasında yerini alırken Kırşehir'de nüfusun yüzde 45'ine eğitim verdi. 
            Çınar Kırşehir Haber Merkezi ve Kırşehirhaber365.com Ailesi'nin de gönüllü AFAD üyesi olarak etkinliklerini yakından takip ettiği kurum çalışmaları ile göz kamaştırıyor. 
               Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan tarafından Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsaherhaber365.com'a yaptığı ziyarette Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal'a önemli bilgiler aktararak Kırşehir AFAD'ın çalışmalarını yakından takip etmesi nedeniyle teşekkürlerini sundu. 
Alpaslan yaptığı açıklamada Afetlere Hazırlık Yılı çerçevesinde Kırşehir'de gerçekleştirilen eğitimler ve faaliyetlere ilişkin önemli notlar paylaşırken ülke genelinde Kırşehir'in sesinin Afet Eğitimleri ile de duyulduğunu ifade etti. 
           Alpaslan yaptığı açıklamada "Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir" ifadelerine yer verdi.
         Çantanın içinde bulunması gerekenler konusunda da Kırşehir halkını bilgilendiren Kırşehir AFAD, Kırşehirliler için yaptığı bilgilendirmede şunları kaydetti: " Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.
         Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.
         Bunun için öğretmeninizle birlikte ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz."
           Alpaslan, Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri müdürü Seda Kızıltepe Baysal'a yaptığı açıklamada, 111 bini aşkın kişiye afet eğitimi verildiğini dile getirerek, "Afetlere Hazırlık Yılı ile Afetlere Hazırlık Yılı ile toplumda önlem alma kültürünü önceleyen zihinsel dönüşümü gerçekleştirmek için önemli bir adım atılıyor. Afet Risklerini Anlamak, Afet Çantası, Toplanma Alanları, Afet Sigortası, Bina Güvenliği, Gönüllü Ol, Yangın, Afet Anı (Tatbikat), Afete Hazır Türkiye gibi temaları içerecek olan Afetlere Hazırlık Yılı, sadece AFAD’ın değil, her bir bireyin, üniversitenin, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşunun yapması gereken çalışmaları içeriyor" dedi. 
Alpaslan ayrıca "Gönüllülük Sistemi: Hastane, eğitim ve can kurtaran olarak görev yapan Gönüllüler, artık afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında da görev alabilecek. Dünyadaki örnekleri, Türkiye’deki şartları ve değişen dünyamızı göze alarak hayata geçirdik. AFAD Gönüllülük Sistemi’nin iki hedefi var: Afet Bilincini Artırmak ve Afet Anında Bize Destek Olabilecek İnsanlara Ulaşmak. AFAD Gönüllüleri, huzurevi ziyareti, kan bağışı, okullarda kütüphane kurma ve fidan dikme gibi sosyal görevler de alacak. AFAD Gönüllüleri ile her vatandaşımızın yakınlarında afet ve acil durumlara ilişkin ne yapacağını hakkıyla bilen eğitimli ve becerikli insanlar olacak. AFAD Gönüllüleri ile AFAD çalışanları birbiri için fırsat niteliğinde olacak. Birbirinin tamamlayıcısı özelliği göstererek birbirinin gücünü ve değerini arttıracak. “AFAD Akreditasyon Sistemi” afet yönetiminde görev almak isteyen bireyleri, özel sektör ve STK ekiplerini standartlar doğrultusunda yetkilendirecek. 12 faaliyet alanında düzeylerine göre yetkilendirilen birey ve ekipler, Türkiye Afet Yönetim Sistemi’ne dahil olacak. Akredite birey ve ekipler, arama kurtarmadan sağlığa, acil durum haberleşmesinden güvenlik ve trafiğe kadar 12 alanda görev alabilecek. Ayrıca Türkiye Afet Müdahale Planı’nda rol alabilecekler. AFAD; afet ve acil durum yönetiminde esneklik sağlanması, kendi kendine yetebilirliğin ölçülmesi, koordinasyon ve iş birliğinin güçlendirilmesi, plan ve prosedürlerin uygulanabilirliğinin görülmesi, öğrenme ve güncelleme amacıyla afet ve acil durum tatbikatları düzenliyor. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Bakanlık, Kurum-Kuruluş ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımıyla il düzeyi, bölgesel düzey ve ulusal düzeyde tatbikatlar gerçekleştiriliyor. Sadece 2019 yılı içerisinde 81 ilde; 75 il düzeyi, 13 bölgesel düzey ve 1 ulusal düzey tatbikatın gerçekleştirilmesi öngörülüyor. TAMP kapsamında gerçekleştirilen tatbikatlarda arama kurtarma, sağlık, beslenme, barınma, enerji, altyapı, psiko-sosyal destek gibi 26 hizmet grubunun faaliyetleri test ediliyor. Afet Risklerinin Azaltılması Platformları, Hyogo Çerçeve Eylem Planında kurulması önerilen ve afet risklerinin azaltılması amaçlanan Sendai Çerçeve Belgesinde de tekrar vurgulanan önemli bir oluşumdur. Türkiye Afet Risklerinin Azaltılması Platformu, afet ve acil durumlara ilişkin olarak ülke düzeyinde; Tehlikelerin önlenmesini, toplumun afetlere duyarlılığının artırılmasını, risk azaltma çalışmalarının sürekliliğinin sağlanmasını, risk azaltmanın her düzeyde plan, politika ve programlara entegrasyonunu sağlamayı hedefliyor. Ayrıca platform çok paydaşlı yapısıyla toplumun tüm kesimlerinin görüş ve önerilerini dikkate alıyor" ifadelerini kullandı. 
            Sivas'ta geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen tatbikatın gerçeğini aratmadığını ve Kırşehir ekibinin de bu tatbikatta yerini aldığını ifade etti. Kırşehir'de AFAD tarafından belirlenen 12 Ay 12 Tema kapsamında bina güvenliği eğitimlerinin de devam ettiğini ifade eden Alpaslan, tüm vatandaşları afet sigortası yaptırmaya ve tehlike avı gerçekleştirmelerine davet ederken, "Afetlerde oluşabilecek zararları engellemenin yolu, yaşadığımız binaların afetlere dayanıklı olmasından geçiyor. Türkiye’de afet bilincinin yerleşmesi ve afetlere hazırlık kültürünün yaygınlaşması amacıyla AFAD tarafından yürütülen Afetlere Hazırlık Yılı Projesi, altıncı ayında ‘Bina Güvenliği’ konusuna odaklanıyor. Bina Güvenliği teması kapsamında, Aralık ayı boyunca binaların afetlere karşı dayanıklı olmasının önemi vurgulanıyor. AFAD, vatandaşlarımıza, binalarının yapı güvenliği ile ilgili olası risklerini incelemeleri ve sadece güvenliğinden emin oldukları binalarda oturma ve çalışma çağrısı yapıyor. Ayrıca yapısal olmayan risklerin de değerlendirilmesinin önemini vurgulayan AFAD, yaşam alanlarında yapılacak Tehlike Avı ile can ve mal kayıplarının azaltılabileceğini hatırlatıyor. Afetlere hazırlıkta zihinsel dönüşümü hedefleyen Afete Hazırlık Yılı devam ediyor. ‘#AfetlereHazırOl’ çağrısıyla her ay başka bir konuya odaklanan projenin Aralık ayı teması, ‘Bina Güvenliği’ olarak belirlendi. Bu ayın teması ile AFAD, afetlere karşı güvenli binada oturma ve çalışma çağrısı yapıyor. Çünkü afet olduğunda binanın sağlam olması; büyüklüğü, manzarası ve konumu gibi ikincil özelliklerden çok daha hayati oluyor. Bu nedenle AFAD vatandaşları, ev ve işyerlerinin hem yapı güvenliğini hem de bir afet durumunda içerisinde oluşabilecek riskleri incelemeye çağırıyor.
YAPI VE İSKÂN RUHSATI BİNANIZIN SAĞLAMLIĞINDA ÖNEMLİ BİR GÖSTERGE
              Binalarının sağlamlığıyla ilgili en kolay sorgulanabilecek konuların başında yapı ve iskân ruhsatı geliyor. Vatandaşlarımızın, ev ve işyerlerinin yer aldığı binanın yapı ruhsatının ve halk arasında iskân ruhsatı olarak bilinen yapı kullanma izin belgesinin bulunduğunu teyit etmesi büyük önem arz ediyor.
BİNADA SONRADAN DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞ MI?
              İnşasından sonra binanın taşıyıcı kolon ve duvarlarını etkileyebilecek, kolon kesilmesi vb. yapısal değişiklik yapılıp yapılmadığını öğrenmek, hayati konular arasında bulunuyor. Bu nedenle vatandaşlar, buna benzer bir yapısal değişiklik yapılıp yapılmadığını soruşturmalıdır.
ÇEVREDEKİ KAÇAK YAPILARA DİKKAT!
              Bir binanın çevresinde bulunan yapılar, o binanın afetlere dayanıklı olmasında etkili oluyor. Binanın ön, arka ve yan cephelerinde bulunan kaçak yapılar, özellikle deprem esnasında o binanın dayanıklılığını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle vatandaşların mümkünse binalarının çevresinde kaçak yapı bulunup bulunmadığını öğrenmesi de önem arz ediyor.
BİNANIN SAĞLAMLIĞI ŞÜPHELİYSE TEST YAPTIRILMALI
             Kırşehir'de vatandaşlar, evlerinin ve işyerlerinin bulunduğu binanın depreme dirençli olup olmadığından emin değilse yetkin ve yetkili kuruluşlara ölçüm ve test yaptırmalılar. Testler sonucunda, binanın depreme dayanıksız olduğu anlaşılırsa bir an önce bina, depreme karşı güçlendirmeli ya da kentsel dönüşüm ile yenilenmelidir. Kiralık ev ve işyerinde olanlar, gerekli standartları taşıyan binalara taşınmalılar. Çünkü binanın deprem başta olmak üzere, olası bir afette ayakta kalması, büyüklüğünden, konum ve manzarasından çok daha hayatidir." dedi.
              Alpaslan Kırşehir AFAD Müdürü Alpaslan, Kırşehir ve 81 ilde gerek AFAd ekibi ile gerekse AFAD Gönüllüleri ile aktif bir şekilde çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. Alpaslan açıklamasında, kurum ve kuruluşlar ile vatandaşların afet öncesi, sırası ve sonrasında yapmaları gerekenler, bina güvenliği, Afet Çantası, Toplanma Alanları gibi birçok konuda bilgilendirildiklerini ve arama kurtarma faaliyetlerinin yanı sıra oryantasyon eğitimleri ile de gönüllülere bilgiler aktarıldığını kaydetti. 
              Kırşehir AFAD Müdürü Alpaslan, AFAD'ın 10. yılı nedeniyle ülke genelinde yapılan çalışmalara ilişkin ise şu bilgileri aktardı: " Ülkede afet ve acil durumların öncesinde gerekli tedbirlerin alınması, bu durumlar yaşandığında etkin müdahale edilebilmesi ve sonrasında iyileştirme çalışmalarının yapılması amacıyla kurulan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 10'uncu yılını kutluyor. 17 Aralık 2009'da fiilen faaliyetlerine başlayan AFAD, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili yapılan düzenlemeler sonucu 15 Temmuz 2018'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına bağlandı.  AFAD, 81 ilde doğrudan valiliklere bağlı İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri ile 11 ildeki Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri aracılığıyla afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması, afetlere müdahale edilmesi ve afet sonrası iyileştirme çalışmalarını 7 gün 24 saat esasına göre sürdürüyor. Ülke genelinde bu yıl AFAD ekipleri, 2 bin 679 olaya müdahale etti. Olayların 2 bin 397'si acil durum, 282'si ise afet olarak kayıtlara geçti. Ekiplerin müdahale ettiği olaylar arasında kayıp kişilerin aranması, mahsur kalma, ulaşım kazası, KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditler), hayvan kurtarma olayları öne çıktı. Bu olaylarda 4 bin 631 kişi sağ kurtarıldı, 603 kişinin ise cansız bedenine ulaşıldı. AFAD, arama kurtarma faaliyetlerinin yanı sıra savaş, kuraklık ve açlık gibi nedenlerle zor koşulların yaşandığı ülkelerin yardımına da koştu. Bu kapsamda AFAD aracılığıyla son 10 yılda 58 ülkeye 4,5 milyar lira tutarında insani yardım gönderildi. AFAD ekiplerinin en çok insani yardım ulaştırdığı ülkeler Suriye, Somali, Filistin, Pakistan ve Bangladeş oldu. Türkiye, AFAD koordinasyonunda yürüttüğü insani yardım faaliyetlerinden dolayı uluslararası raporlarda adından "en çok yardım yapan ülke" olarak bahsettirdi. AFAD'ın afetlere hazırlık çalışmalarının ilk sırasında deprem yer aldı. Depreme karşı güvenli yaşam alanlarının oluşturulması amacıyla "Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği" güncellendi. Yönetmelikle yüksek katlı yapıların anlık olarak izlenmesini sağlayacak "Yapı Sağlığı İzleme Sistemi" uygulamaya hazır hale getirildi. Özellikle deprem zararını azaltacak, hastane gibi kritik tesisler öncelikli olmak üzere sismik izolatörlerin kullanılması kuralı koyuldu. Böylece 100 yatak ve üzeri sağlık tesislerinde izolatör kullanımı zorunlu oldu. Ayrıca belediyelerce belirlenen 16 bin 643 afet ve acil durum toplanma alanı, AFAD tarafından dijital ortama aktarıldı. e-devlete yüklenen bu veriler, vatandaşların erişimine açıldı. Bu alanlara ulaşmak için vatandaşlar bugüne kadar yaklaşık 5 milyon kez sorgulama yaptı. "Afete Hazır Türkiye" kampanyasının başlatıldığı 2013'ten bu yana 9 milyondan fazlası öğrenci olmak üzere yaklaşık 12 milyon vatandaşa "Temel Afet Bilinci" eğitimi verildi. Afetin tüm aşamalarını dijital ortamda yönetmek ve kaynakları verimli şekilde kullanmak için Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi (AYDES) geliştirildi. Afet yönetiminde ihtiyaç duyulan tüm veri, bilgi ve kaynakların ortak veri tabanında toplandığı sistem, ilgili kurumların kullanımına da açıldı. AYDES'in lojistik altyapısı olarak 26 ilde AFAD Bölgesel Lojistik Merkezi ve 51 ilde AFAD Lojistik Destek Deposu kuruldu. Ülke genelinde 1100 deprem gözlem istasyonu bulunan AFAD, ülkenin en büyük, Avrupa'nın ise ikinci büyük deprem gözlem ağına sahip merkezi haline geldi. "Ulusal Deprem Araştırma Programı" (UDAP) kapsamında hazırlanan 40 projeye 7,5 milyon liranın üzerinde kaynak aktarıldı. Programdan, 219 araştırmacı ile 52 bursiyer faydalandı. Dünyada teknoloji ve yöntem açısından ikinci örnek olan Kuzey Anadolu Fayı Jeofizik Sondaj Gözlemevi (GONAF) projesi kapsamında Marmara Denizi'ndeki Adalar segmenti boyunca 300 metre derinlikte 7 adet derin kuyu sismik istasyonu kuruldu. İyileştirme çalışmaları kapsamında, 1582'si geçen yıl Adıyaman, Artvin'in Arhavi ilçesi, Trabzon'un Dernekpazarı ilçesi ve Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde olmak üzere 2003-2018 arası 93 bin 123 afet konutunun inşa edilmesi sağlandı. Ülke genelinde deprem, çığ, kaya düşmesi ve heyelan tehlikelerinin tek bir haritada gösterildiği "Bütünleşik Afet Tehlike Haritaları Projesi" tamamlandı. Bu sistemden sağlanan verilerle "Afet Risk Azaltma Sistemi" (ARAS) projesi devreye alındı. ARAS ile istatistiki analizler ve afetsellik indeksleri kullanılarak deprem, heyelan, kaya düşmesi ve çığ afetlerinin risk değerlendirmesi yapma imkan ve kabiliyeti kazanıldı. Toplumda afetler olmadan önlem alma anlayışını geliştirmek için insana temas eden projeler de hazırlayan AFAD, bu doğrultuda haziran ayında gelecek bir yılı "Afetlere Hazırlık Yılı" olarak ilan etti. Afetlere hazırlıkta zihinsel dönüşümü hedefleyen bir süreci işaret eden "Afetlere Hazırlık Yılı" kapsamında, "Gönüllülük Sistemi", "Akreditasyon Sistemi", "Tatbikatlar", "Türkiye Afet Risklerinin Azaltılması Platformu" ve "Afet Risk Azaltma Sistemi" (ARAS) projeleri hayata geçirildi. "Gönüllülük Sistemi"ne bugüne kadar 47 bini aşkın kişi kayıt oldu. "Akreditasyon Sistemi" ile afet yönetiminde görev almak isteyen bireyler ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının ekipleri standartlar doğrultusunda yetkilendirildi. Bu yıl yurt genelinde 75'i il, 13'ü bölgesel ve biri ulusal düzeyde 89 tatbikat gerçekleştirildi. ARAS kapsamında, 309 teknik personel tarafından araziden toplanan 33 bin 495 heyelan, 4 bin 544 kaya düşmesi, 836 çığ olayı envanterinden alınan 9 farklı istatistiksel verilerle "Duyarlılık ve Tehlike Haritaları" oluşturuldu." 
Çınar Kırşehir Haber Merkezi ve kirsehirhaber365.com Ailesi olarak Alpaslan'a ziyaretinden dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Ocak%20Cuma-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı