AFAD Deprem Simülasyon Tır'ı Kırşehir'de

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Kırşehir'e getirilecek olan Deprem Tır'ı ile ilgili olarak bilgiler verdi.

Kırşehir Haberleri 7 Temmuz 2018 19:11
AFAD Deprem Simülasyon Tır'ı Kırşehir'de
-A +A

         Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Kırşehir'e getirilecek olan Deprem Tır'ı ile ilgili olarak bilgiler verdi.
         Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "AFAD Başkanlığımızca Kırşehir'e gönderilen gezici deprem simülasyon tırı Cacabey Meydanı'nda 3 gün süre ile halkımıza, afet bilincini artırmak, toplumda farkındalık oluşturmak, deprem anında nasıl davranılması ve alınması gereken tedbirleri uygulamalı olarak göstermek amacıyla faaliyet gösterecektir. AFAD Deprem Simülasyon Tırı, 9-10-11 Temmuz 2018 tarihlerinde Cacabey Meydanı'nda vatandaşlarımıza 3 gün boyunca hizmet verecektir."
         Vatandaşların deprem konusunda bilinçlendirilmesi için eğitimlerin sürdüğünü ifade eden İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, bu çalışmalar kapsamında mobil deprem tırının Kırşehir'de hizmet vereceğini, halkımıza deprem anında neler yaşandığını yaşatmak, deprem öncesi ve sonrası alınması gereken tedbirleri anlatmak olduğunu söyledi. Ülkemizin deprem tarihine bakıldığında pek çok acı olaylar yaşandığı görüldüğünü bildiren Kırşehir AFAD Müdürü Metin Alpaslan, “Bu acıların en büyüklerinden biri de hiç şüphesiz 17 Ağustos 1999 Marmara depremidir. 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03.02’de gerçekleşmiş, Kocaeli/Gölcük Merkezli depremdir. Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur. Depremin verdiği hasarın şiddetli olmasının en önemli nedenleri arasında; depremin gece yarısı gerçekleşmiş olması, 45 sn. sürmesi, depremin meydana geldiği bölgelerde binaların zemine uygun inşaa edilmemesi, halkın depreme karşı tedbirleri almamış olması yer almaktadır. Büyük can ve mal kaybına neden olan deprem ülkemizde afet yönetimi açısından da bir milat olmuştur.
         Artık deprem öncesi zarar azaltma çalışmalarına öncelik verildi. Afet ve acil durumlara hazırlıkta en önemli çalışma olarak öngörülen bu sistem; tehlike ve risklerin önceden tespit edilmesi, alınacak tedbirlerle herhangi bir afet sonrasında meydana gelebilecek zararları en aza indirgemeyi hedeflemektedir.
         İşte bu kapsamda Başbakanlık AFAD Başkanlığımızca yapılan çalışmalardan biri de 2013 yılında uygulamaya konulmuş olan Afete Hazır Türkiye Projesi’dir. Bu projenin amacı kısaca afet ve acil durumlara karşı hazırlıklı bir toplum oluşturmaktırAfet ve acil durumlara hazırlıklı bir toplumun temelini de etrafındaki tehlike ve risklerin farkında olan ve bunun sonucunda gerekli tedbirleri almış bireyler oluşturmaktadır.
         Kırşehir İl AFAD Müdürlüğü olarak afet öncesi, sırası ve sonrası hazırlıklarımıza yönelik çalışmalarımızın yanı sıra Kırşehir halkının afetlere özellikle de depreme karşı hazırlıklı bir yaşam oluşturabilmesi için,  AFAD Başkanlığımızca başlatılan Afete Hazır Türkiye, Afete Hazır Aile, Afete Hazır Okul, Afete Hazır İşyeri, Afete Hazır Gençler Projeleri ve Gönüllü Ol, Sorumluluk Al, Harekete Geç! sloganıyla başlatılan O Kahraman Benim Projesi ile de eğitimlerimize devam ediyoruz” dedi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı