AFAD Gönüllüleri doğa için yürüdü!

Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından AFAD Gönüllülerinin de katılımı ile 16 kilometrelik doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

Kırşehir Haberleri 5 Aralık 2018 19:12
AFAD Gönüllüleri doğa için yürüdü!
-A +A

                 Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından AFAD Gönüllülerinin de katılımı ile 16 kilometrelik doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. 
                 Hirfanlı Doğa Yürüyüşü'ne ilişkin Kırşehir AFAD'dan yapılan açıklamada, AFAD Gönüllüsü Projesi kapsamında, Kırşehir AFAD Gönüllüleri ile Hirfanlı Baraj Gölünde yaklaşık 16 km süren doğa yürüyüşü yapıldığı ifade edilerek yürüyüşü Kırşehir AFAD Müdürü Metin Alpaslan'ın da eşlik ettiği kaydedildi ve "Gerçekleştirilen etkinlik ile AFAD Gönüllük Projesi hakkında bilgi paylaşımı yapılarak, gönüllüler ile AFAD arasında bir bağ oluşması amaçlanmış, müdürlüğümüz çalışmalarında gönüllülerimizin nasıl yer alacağı konusunda bilgi verilmiştir. Etkinliğimizin temel amacı AFAD Gönüllülerine aidiyet duygusu yaratmak, onlara müdürlüğümüzün bir parçası olduklarını göstermektir" ifadelerine yer verildi. 
                Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, projeye ilişkin şu detaylar aktarıldı: " AFAD Gönüllülük Sistemi ile afet ve acil durumlar ile sivil savunma hizmetleri gerektiren hallerde toplumsal farkındalığın artırılması, gerekli hizmetlerin yürütülebilmesi için özel ve tüzel kişiliğe sahip kurum ve kuruluşlar ile gerçek kişilerin devletin resmi güçleri yanında bu hizmetlere gönüllü olarak katılımlarının sağlanması amaçlanmaktadır. Proje ile toplumdaki bireylerin risk yönetimi sürecine dâhil edilerek; her türlü düşman saldırıları ile afet ve acil durumlara karşı hızlı koordine olabilen, bilinçli ve dirençli bir toplumun oluşturulması ve sisteminin tüm ülke sathında yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. AFAD Gönüllük Sistemine dâhil edilen bireylerin uzmanlık alanlarına göre sınıflandırılması, farkındalık ve uzmanlık eğitimlerinin verilmesinin yanı sıra bireylere tatbikatlarda ve çeşitli sosyal etkinliklerde bulunma imkânı verilecektir. Toplumun tüm bireyleri AFAD Gönüllüsü olabilir. Afetlerde ve acil durumlarda yardıma ihtiyacı olanlara bilinçli bir şekilde destek olan ve kendisine AFAD tarafından verilecek görevlere sonuna kadar bağlı kalan bireylerdir. AFAD Gönüllüsü; kaybolan kişilerin aranması, hafif arama ve kurtarma çalışmaları, enkaz çevresinin güvenliğinin sağlanması, ilk yardımın yapılması, yangın başlangıçlarına müdahale edilmesi, yiyecek ve içeceklerin dağıtılması, giyecek dağıtılması, geçici barınma merkezlerinin kurulması, profesyonel ekiplerin olay yerine gelmesiyle ekiplerin yönlendirmeleri doğrultusunda yardımlara devam edilmesi gibi görevlerde yer alırlar."
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı