AFAD Gönüllülerinden anlamlı etkinlik

Kırşehir İl AFAD Müdürlüğü tarafından AFAD Gönüllüleri (Kırşehir Doğa Sporları Kulubü (KIRDOST), Ahi Evran Üniversitesi Öğrencileri, Kırşehir Ahi Genç Kalite Topluluğu Üyeleri ve İzcilik Kulübü) ile doğa yürüyüşü düzenlendi.

Kırşehir Haberleri 16 Aralık 2018 13:30
AFAD Gönüllülerinden anlamlı etkinlik
-A +A

                 Kırşehir İl AFAD Müdürlüğü tarafından AFAD Gönüllüleri (Kırşehir Doğa Sporları Kulubü (KIRDOST),  Ahi Evran Üniversitesi Öğrencileri, Kırşehir Ahi Genç Kalite Topluluğu Üyeleri ve İzcilik Kulübü) ile doğa yürüyüşü düzenlendi. 
Akabinde çadır kurma eğitimi verildi. AFAD Gönüllüleri (Kırşehir Doğa Sporları Kulubü (Kırdost),  Ahi Evran Üniversitesi Öğrencileri, Kırşehir Ahi Genç Kalite Topluluğu Üyeleri ve İzcilik Kulübü) ile düzenlenen doğa yürüyüşüne yaklaşık 60 kişinin katılımı sağlandı. İlimiz Merkezde başlayan, Kındam Mahallesi Ökse mevkiinde bulunan ormanlık alanda son bulan doğa yürüyüşü,  15 km lik bir alanda yaklaşık olarak 6 saat kadar sürdü.
Düzenlenen doğa yürüyüşünde; İl AFAD Müdürlüğü'nce, AFAD Gönüllüleri için yaptırılan yelek, eldiven, bere ve dizliklerin dağıtımı yapıldı. Daha sonra AFAD Gönüllülerine Arama Kurtarma Teknisyenlerimizce çadır kurma eğitimi verildi. Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, projeye ilişkin şu detaylar aktarıldı: " AFAD Gönüllülük Sistemi ile afet ve acil durumlar ile sivil savunma hizmetleri gerektiren hallerde toplumsal farkındalığın artırılması, gerekli hizmetlerin yürütülebilmesi için özel ve tüzel kişiliğe sahip kurum ve kuruluşlar ile gerçek kişilerin devletin resmi güçleri yanında bu hizmetlere gönüllü olarak katılımlarının sağlanması amaçlanmaktadır. Proje ile toplumdaki bireylerin risk yönetimi sürecine dâhil edilerek; her türlü düşman saldırıları ile afet ve acil durumlara karşı hızlı koordine olabilen, bilinçli ve dirençli bir toplumun oluşturulması ve sisteminin tüm ülke sathında yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. AFAD Gönüllük Sistemine dâhil edilen bireylerin uzmanlık alanlarına göre sınıflandırılması, farkındalık ve uzmanlık eğitimlerinin verilmesinin yanı sıra bireylere tatbikatlarda ve çeşitli sosyal etkinliklerde bulunma imkânı verilecektir. Toplumun tüm bireyleri AFAD Gönüllüsü olabilir. Afetlerde ve acil durumlarda yardıma ihtiyacı olanlara bilinçli bir şekilde destek olan ve kendisine AFAD tarafından verilecek görevlere sonuna kadar bağlı kalan bireylerdir. AFAD Gönüllüsü; kaybolan kişilerin aranması, hafif arama ve kurtarma çalışmaları, enkaz çevresinin güvenliğinin sağlanması, ilk yardımın yapılması, yangın başlangıçlarına müdahale edilmesi, yiyecek ve içeceklerin dağıtılması, giyecek dağıtılması, geçici barınma merkezlerinin kurulması, profesyonel ekiplerin olay yerine gelmesiyle ekiplerin yönlendirmeleri doğrultusunda yardımlara devam edilmesi gibi görevlerde yer alırlar."
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20Ekim%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı