Afet Risk Azaltma Alanı'ndaki İşbirliği Genişliyor!

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; afet risk azaltma alanının genişlemesi noktasında önemli bir işbirliği çalışması gerçekleştiriliyor.

Kırşehir Haberleri 22 Aralık 2018 19:15
Afet Risk Azaltma Alanı'ndaki İşbirliği Genişliyor!
-A +A

            Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre;afet risk azaltma alanının genişlemesi noktasında önemli bir işbirliği çalışması gerçekleştiriliyor.
Kırşehir AFAD resmi internet sayfasından yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz ay işbirliğini geliştirme amacıyla Kosova’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştiren AFAD Heyeti, bir ay sonra aynı amaçla Bosna Hersek’e gitti. Heyet, Bosna Hersek Devleti Güvenlik Bakan Yardımcısı’nın yanı sıra Sırp Entitesi Sivil Koruma İdaresi ve Bosna Hersek Entitesi yetkilileri ile görüşmeler yaptı.
           Balkan ülkeleri ile işbirliğini artırmak için çalışmalarını hızlandıran AFAD, bölge ülkelerine yaptığı çalışma ziyaretlerini sürdürüyor. Kasım ayında Kosova ile gerçekleştirilen verimli ziyaretten sonra bölgenin bir diğer önemli ülkesi Bosna-Hersek’e düzenlenen program yoğun geçti. Ülkede, Bosna Hersek Devleti, Bosna Hersek Entitesi ve Sırp Entitesi yetkilileri ile yapılan görüşmeler, olumlu sonuçlar alınacağının sinyalini verdi.
AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen başkanlığındaki AFAD heyeti tarafından 9-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaret, Kalkınma İçin Uluslararası İşbirliği Altyapısının Geliştirilmesi Programı kapsamında düzenlendi.
         Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanı Yusuf Aysu’nun da yer aldığı heyetin programı kapsamında ilk oturum, Bosna Hersek Devleti Güvenlik Bakanlığı’nın Operasyon ve Haberleşme Merkezi’nde (112) gerçekleştirildi. Oturuma, Bakan Yardımcısı Samir Agić, Bosna Hersek Entitesi Sivil Koruma İdaresi, Sırp Entitesi Sivil Koruma İdaresi ve Brčko Özerk Bölgesi Kamu Güvenliği Dairesi Başkanlığı yetkilleri katıldı. Ülkenin koruma ve kurtarma sektörünün tamamıyla AFAD heyetinin bir araya geldiği oturumda, sektörün AFAD ile yapabileceği işbirliği konuları ele alındı.
          Ziyaret programı kapsamında ülkenin sivil koruma alanındaki yapılanmasını ve çalışmalarını inceleyen heyet, başkent Saraybosna’nın Sivil Koruma İdaresi Başkanlığını da tetkik etti. Görüşmelerde iki ülke arasında özellikle afet risk azaltma konusunda karşılıklı bilgi paylaşımı, Sendai kriterlerinin yerine getirilmesi ve stratejilerin belirlenmesi, afet sigorta bilincinin artırılması, eğitim faaliyetleri, arama kurtarma çalışmaları ve mayın temizleme faaliyetlerinde işbirliği konuları değerlendirildi. İşbirliği talepleri doğrultusunda ortak çalışmaların artarak devam edebileceği vurgulandı.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem Oldu!

Kırşehir'de Deprem Oldu!

23:03 27 Temmuz 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Otomobil şarampole devrildi!

Otomobil şarampole devrildi!

17:48 13 Ağustos 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı