Ahi Babayı Kaybettik!

Kırşehir'de yarım asırdan fazla Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi'nde başkanlık görevlerini yapan 91 yaşındaki Ahi Baba Mustafa Karagüllü, bugün tedavi gördüğü Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vefat etti.

Kırşehir Haberleri 17 Mayıs 2018 14:29
Ahi Babayı Kaybettik!
-A +A

                Kırşehir'de yarım asırdan fazla Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi'nde başkanlık görevlerini yapan 90 yaşındaki Ahi Baba Mustafa Karagüllü, bugün tedavi gördüğü Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vefat etti. Ahi Baba, yarın kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.
                 Ahi Çarşısı'ndaki kütüphanesi, son yıllarda başta Ahi Evran Üniversitesi'nin öğrencileri olmak üzere binlerce öğrencinin uğrak yeri haline gelen özel kitaplığında bilgi ve becerisini paylaşan ve çevrensinin büyük sevgisini kazanan Mustafa Karagüllü, yıllardır Ahilik Kültürü'nü yaymak için çaba gösteriyordu. 
                 Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile 1952 yılında kurulan Kırşehir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nde aralıksız 50 yıldan fazla süreyle başkan olarak görev yapan Karagüllü, ayrıca Türkiye'nin Osmanlı geleneğinden günümüze kalan tek Ahisi olarak da biliniyor.
                 1963’te Ahilik ve Esnaf Bayramı kutlamasına start veren ve yarım asra yakın kutlamalara omuzlayan Mustafa Karagüllü ve eşi İsmet Sevinç Karagüllü, Ahi Çarşısı'ndaki kütüphanesini gün boyu açık tutarak gelenlere çeşitli ikramlarda bulunuyordu.
                 1928 yılında, Kırşehir Medrese Mahallesi’nde doğan evli ve üç çocuk babası Mustafa Karagüllü, Sanat Okulu’nu bitirdikten sonra vatani görevini tamamladı. 1951 yılında Türkiye Esnaf Teşkilatı’nın yeniden oluşması için kolları sıvadı, 1952 yılında kurulan Kırşehir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nde de 50 yıldan fazla görev yaptı. Ahiliğin ve Ahilik değerlerinin Kırşehir’de ve yurt genelinde tanıtılması ve geliştirilmesi için 50 yılını feda eden Ahi Baba Mustafa Karagüllü, çeşitli illerde düzenlenen konferanslarda Ahiliği anlattı.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Altan dural hollanda

14:52 17 Mayıs 2018

Allah rahmet eylesin yakinlarina bassagligi dilerim
1000
Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı