SICAK HABER

Ahi Evran-ı Veli Türbesi’ne Ziyaretçi Akını!

Kırşehir ve çevre illerden gelen yerli turistler Ahi Evran Türbesi'ne gerçekleştirdikleri ziyaretleri sürdürüyor.

İlçeler 13 Ağustos 2018 19:11
Ahi Evran-ı Veli Türbesi’ne Ziyaretçi Akını!
-A +A

         Kırşehir ve çevre illerden gelen yerli turistler Ahi Evran Türbesi'ne gerçekleştirdikleri ziyaretleri sürdürüyor.
          Yerli ve yabancı onlarca ziyaretçiyi ağırlayan Ahi Evran Türbesi özellikle öğle saatlerinde ve ziyaretçi akınına uğruyor. Kırşehir'in tarihi ve doğal güzelliklerini görmek ve yöresel  ve kültürel özellikleri hakkında detaylı bilgiler almak üzere Elazığ'dan gelen yeni evli çift, Ahi Evran Türbesi’ni ziyaret etti ve Ahi Evran Türbesi başta olmak üzere Kırşehir'in bir çok mekanına hayran kaldıklarını dile getirdi.
         Kurmuş olduğu Ahilik Teşkilâtı ile sosyal, iktisadî ve siyasî hayatımızı etkileyen; Anadolu’nun vatanlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol oynayan, bu sebeple Türk-İslâm tarihinin önemli şahsiyetlerinden olan Ahi Evran 1171 (H.566) yılında İran’ın Batı Azerbaycan tarafında bulunan Hoy kasabasında doğan ve asıl adı Mahmut olan Ahi Evran'ı Veli, sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya bu ilimleri öğretmek üzere yola çıktı.
         Ahi Evran Anadolu’ya geldikten sonra Kayseri’de bir debbağ (deri işleme) atölyesi kurmuştur. Sanat sahibi kimseler arasında çok sevilmiş, Moğollara karşı Kayseri’yi savunan Ahileri, Ahi Evran teşkilatlandırmıştır. II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in ölümünden sonra saltanat naibliğine getirilen Celaleddin Karatay zamanında Ahiler ve Türkmenler üzerindeki baskı kalkmıştır. Bundan sonra kısa bir dönem Denizli’ye giden Ahi Evran tekrar Konya’ya dönmüş; daha sonra da Kırşehir’e gelerek ömrünün sonuna kadar Kırşehir’de yaşamıştır.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Nisan%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı