Ahilik Haftası Eylül ayında kutlanacak!

Kırşehir Kurban Bayramı'nı geride bırakınken bu yıl coşkuyla kutlanacak olan ahilik Haftası için de geri sayıma başladı. Kırşehir'de 32. Ahilik Haftası'nın 16-22 Eylül'de kutlanacak.

Kırşehir Haberleri 14 Ağustos 2019 12:50
Ahilik Haftası Eylül ayında kutlanacak!
-A +A

          Kırşehir Kurban Bayramı'nı geride bırakınken bu yıl coşkuyla kutlanacak olan ahilik Haftası için de geri sayıma başladı. Kırşehir'de 32. Ahilik Haftası'nın 16-22 Eylül'de kutlanacak.
            Nisan ayı içerisinde yapılan toplantıda bilgiler aktaran Kırşehir Valisi İbrahim Akın, 32. Ahilik Haftası'nın bu yıl 16-22 Eylül'de arasında kutlanacağını belirtti. Ahilik Haftası’nın Kırşehir'e yakışır şekilde kutlanması için hazırlıklar gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Akın, "Bu sene 16-22 Eylül tarihlerinde kutlanacak olan 32. Ahilik Haftası etkinlikleri bu toplantıda görüşülüp değerlendirilecek. Ahi Evran-ı Veli’nin başlattığı Ahiliği yaşatmak ve tüm dünyaya tanıtmak amacıyla hazırladığımız etkinlikleri, Ahi kenti Kırşehir’e yakışır şekilde gerçekleştirme amacındayız. Programın en iyi şekilde yürütülmesi için hep birlikte çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. 
           Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada ise Kırşehir'in Ahiliğin başkenti olduğunu ve bu konuda etkinliklerin Kırşehir'e yakışır bir şekilde gerçekleştirilmesi noktasında paydaş kurumlarla çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. 
            Kırşehir esnafları da 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan Ahilik Haftası'nın Kırşehir'de hareketlenmeye neden olacağını ve bu durumun Kırşehir esnafına artı kazançlar sağlayacağını kaydetti. 
Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 55 yıldır bayram, 32 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kırşehir'de panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek. 
            Vali İbrahim Akın; “Yardımlaşma, dayanışma ve ahlakla çalışma gibi prensipleri ile esnafımıza ve topluma yüzyıllarca yön vermiş olan Ahilik kültürünü tanıtmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftasının 32.’sini bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Bilindiği gibi Ahilik Haftası, Kırşehir merkez olmak üzere ülke genelinde kutlanmaktadır. Kırşehir’de gerçekleştirilecek etkinlikler Ticaret Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu’nca hazırlanmaktadır. Hafta boyunca ilimize gelecek olan misafirlerimize bu eşsiz kültürü ve ilimizi tanıtmaya çalışacağız. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir yer tutan Ahilik, dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu kültürü tanıtmak için ev sahibi olduğumuzun bilinci içinde misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamanın gayreti içerisinde olacağız" dedi. 
Geçtiğimiz haftalarda yayınladığı resmi ilan genelgesi doğrultusunda Kırşehir'de faaliyet gösteren gazetecilerin kendisine gerçekleştirdiği teşekkür ziyaretinde de bu noktaya değinen Kırşehir Valisi İbrahim akın, tüm Kırşehirlileri ahilik Haftası'na davet etmişti. 
Öte yandan 16-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan Ahilik haftası münasebetiyle 18 Eylül Perşembe                 Yöresel Yemek Yarışması düzenlenecek. Geçmiş yıllarda da yemek yarışmasına iştirak eden ev hanımları ya da yemek yapmayı seven bayanlar katılım sağlayacak. Başvurular Kırşehir esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kırşehir Kent Konseyi, Kırşehir Yardım Sevenler Derneği, TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne 10 Eylül tarihine kadar yapılabilecek. 
Öte yandan Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen ‘Ahi Sofrası’ Yöresel Yemek Yarışması’nın bu yıl 8. düzenlenecek. Yemek yarışmasına katılacak olan yarışmacıları bu yılda önemli hediyeler beklendiği bildirildi.
YARIŞMA 18 EYLÜL’DE
           Türk Mutfağı’nın ve ilimiz mutfağının tanıtımına katkı sağlanmasının amaçlandığı yarışmaya 18 yaşını doldurmuş esnaf, aşçı ve ev hanımları katılabilecektir. 10 Eylül’de düzenlenecek yarışma Kırşehir Yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası Yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb…) dallarında yapılacak.
YARIŞMAYANIN SON MÜRACAAT TARİHİ 10 EYLÜL 
           Her dalda dereceye girenlerin birincilere 5 küçük çeyrek altın, ikinciye 3 küçük çeyrek altın ve üçüncüye de 2 küçük çeyrek altın verilecek. ‘8. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’na katılmak isteyenler; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Kent Konseyi’ne ve Kırşehir Yardımsevenler Derneği’ne başvuruda bulunabilecek. Yarışmaya son müracaat tarihi 10 Eylül Salı.
Başvuru adresleri Kırşehir Esnaf Odaları Birliği, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kırşehir Kent Konseyi ve Kırşehir Yardımsevenler Derneği olarak açıklandı.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı