Ahilik Haftası Hız Kesmiyor

Kırşehir'de Ahilik Haftası etkinlikleri devam ediyor.

Kırşehir Haberleri 20 Eylül 2018 19:15
Ahilik Haftası Hız Kesmiyor
-A +A

         Kırşehir'de Ahilik Haftası etkinlikleri devam ediyor. Konserler, kitap fuarı ve etkinlikler nedeniyle Cacabey Meydanı renkli görüntülere sahne olurken, Ahi Helvası ve şerbet ikramı ile Kırşehir Ahiliği doyasıya kutluyor.
         Öte yandan Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı, din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocası, Orhan Gazi’nin dedesi, bir anlamda da sonradan imparatorluk olacak Osmanlı Devleti’nin fikir babası ve manevi mimarlarından kabul edilen İslam düşünürü 8. Şeyh Edebali törenle anıldı. Her yıl Mucur’un İnaç Köyü’nde düzenlenen anma töreni, bu yıl 31. Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirildi. Osmanlı Devletinin kuruluşunun manevi mimarlarından Şeyh Edebali, Cacabey Meydanında düzenlenen törenle anıldı.
Yoğun katılımla geçen anma törenlerine Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Şeyh Edebali Dernek Başkanı Mahmut Kayaoğlu ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından törende Kırşehir Belediyesi mehter takımı ile Bursa kılıç kalkan ekibi sahne aldı. Kardeşlik ve barış duygusunun aşılandığı Ahilik kutlamalarında sahne alan Bursa kılıç kalkan ekibi, gösterilerinde savaş ve barışı anlattı.
Programda konuşan Şeyh Edebali Dernek Başkanı Mahmut Kayaoğlu ise Osmanlı Devletinin kuruluş mimarlarından Şeyh Edebali hakkında bilgiler verdi.  Türk kültürünün gelişmesini, yayılmasını ve Osmanlı Devleti’nin sağlam temeller üzerine oturmasını sağlayan ulu çınarlardan birisi olarak sıfatlandırılan Şeyh Edebali’yi anma programında, Uluslar arası Halk dansları gösterisi sunulacak, Şeyh Edebali’nin anlatılması ve tanıtılmasının ardından, protokol konuşmaları yapıldı. Bursa Kılıç kalkan Ekibi gösterisinden sonra yemek ve dua ile kutlamalar sona eren programa geniş katılım sağlandı.   Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması süreci olarak adlandırılan 13. yüzyılda, milletimize sosyal yaşantıdan kullandığı dile, vatan sevgisinden hoşgörüye kadar geniş bir yelpazede öncülük eden alperenlere ev sahipliği yapan Kırşehir’de 10. Şeyh Edebali’yi anma töreni kutlamaları Kırşehir Valiliği, Ticaret Bakanlığı ve Kırşehir Belediyesi’nin öncülüğünde hazırlanırken, TOBB, TESK, TESKOM ve Halk Bankası da sponsor desteği verdi. Ahilik Haftası etkinlikleri bugün de dolu dolu geçecek. Bugün saat 10:00’da Tarihi Uzun Çarşı’da açılış duası yapılacak. Anıt Meydanı’nda ikramda bulunulacak ve saat 19:00’da Esat Kabaklı ile Ekrem Şama’nın konseri gerçekleştirilecek. 31. Ahilik Haftası Kutlamalarının son günü olan Cumartesi günü ise saat 11:00’de Cacabey Meydanı’nda saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Mehteran Bölüğü Konseri’nin ardından şed kuşatma töreni  erçekleştirilecek ve protokol üyeleri konuşma yapacaklar. Etkinlikler kapsamında Yılın Çırağı Ödülü, Yılın Ahisi Ödülü, Ahilik Hizmet Ödülü ve Ahilik Onur Ödülü sahiplerine takdim edilecek. Anıt Meydanı’nda yapılacak ikramların ardından saat 19:00’da Erzurum-Gümüşhane Yöreleri Ozan Gecesi ile etkinlikler sona erecek.
 
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı