Ahilik Haftası Start Alıyor!

Kırşehir merkez olmak üzere yurt genelinde kutlanan Ahilik Kültürü Haftası için geri sayım başladı

İlçeler 10 Eylül 2018 19:15
Ahilik Haftası Start Alıyor!
-A +A

         13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran Veli'nin insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen 31. Ahilik Kültürü Haftası ve 54. Esnaf Bayramı kutlamaları, 16 Eylül Pazar günü Askerlik Şubesi Kavşağı’ndan Cacabey Meydanı’na kadar düzenlenen fener alayı ile başlayacak.
         Hafta kutlamaları, 17 Eylül Pazartesi günü saat 10.00'da Askerlik Şubesi Önü-Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Kortej Yürüyüşü ile start alacak ve Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde haftanın açılışı gerçekleştirilecek. Saat 12:00'da Anıt Meydanı'nda Ahi Pilavi, Ahi Şerbeti ve Ahi Helvası ikramında bulunulacak. Saat 18:00'da ise Askerlik Şubesi önünden başlayan ve Cacabey Meydanı'nda sona erecek olan koşu düzenlenecek. 17 Eylül Pazartesi günü saat 19:00'da sanatçı Oğuz Yılmaz Kırşehirlilere unutulmaz bir müzik gösterisi sunacak.
         Aynı gün saat 19:00'da ise Kaman'da Balkan ve Kafkas Ülkeleri halk Dansları Gösterileri sunulacak.
         Etkinlikler kapsamında  18 Eylül salı günü saat 10:00'da kitap fuarının açılışı gerçekleştirilecek. anıt Meydanı'nda ikramlarda bulunulacak ve saat 16:00'da Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde Prof. Dr. Ahmet Gökbel tarafından Ahiliğin konu edileceği konferansa geçilecek. Saat 19:00'da Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği etkinliğini Mucur'daki halk dansları gösterileri takip edecek.
         19 Eylül Çarşamba günü ise Ahi Evran-ı Veli Külliyesi'nde İlçe Günleri gerçekleştirilecek. Saat 12:00'da Anıt Meydanı'nda yapılacak ikramların ardından saat 14:00'da Ağalar Konağı'nda Yöresel Yemek Yarışması düzenlenecek. Ardından Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından Sendikacılığın Milli Köklerimizdeki Yeri isimli panel organize edilecek. Bilek Güreşi müsabakalarının yapılacağı etkinliklerde halk dansları gösterileri ve esnaf gecesi ile Ahi Ocakları Tiyatro Gösterisi etkinliklere renk katacak.
         20 Eylül Perşembe günü de Cacabey Meydanı'nda Şeyh Edebali ve Ahilik Programı'nı Anıt Meydanı'nda  ikramların bulunulması ve Masa Tenisi Müsabakaları, Bacıyan-ı Rum Etkinlikleri ve saat 19:00'da Cacabey Meydanı'nda Veysel Dalsaldı ile Dursun Ali Erzincanlı'nın tasavvuf musikisi konseri takip edecek. 21 Eylül Cuma günü saat 10:00'da Tarihi Uzun Çarşı'nın açılışı gerçekleştirilecek. Anıt meydanında ikramda bulunulacak ve saat 19:00'da Esat Kabaklı ile Ekrem Şama'nın konseri gerçekleştirilecek.
         31. Ahilik Haftası Kutlamalarının son gününde ise saat 11:00'da Cacabey Meydanı'nda saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Mehteran Bölüğü Konseri'nin ardından şed kuşatma töreni gerçekleştirilecek ve protokol üyeleri konuşma yapacaklar.
         Etkinlikler kapsamında Yılın Çırağı Ödülü, Yılın Ahisi Ödülü, Ahilik Hizmet Ödülü ve Ahilik Onur Ödülü sahiplerine takdim edilecek. Anıt Meydanı'nda yapılacak ikramların ardından saat 19:00(da Erzurum- Gümüşhane Yöreleri Ozan Gecesi ile etkinlikler sona erecek.
 Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

misafir

10:33 11 Eylül 2018

Ahilik haftası start almasın. Başlasın. Ahilik haftası başlıyor diye güzel bir Türkçe cümle kurmak yerine İngilizce start kelimesini neden kullanıyoruz. Büyük Türk şairi Aşık paşanın memleketinde doğru Türkçe kullanalım lütfen.
1000
Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı