Ahilik Mührünü Kırşehir'e Vuralım!

Ahiliğin Başkenti Kırşehir'de 32. ahilik Haftası etkinlikleri bugün start alıyor.

Kırşehir Haberleri 16 Eylül 2019 09:26
Ahilik Mührünü Kırşehir'e Vuralım!
-A +A

             Ahiliğin Başkenti Kırşehir'de 32. ahilik Haftası etkinlikleri bugün start alıyor. Bugün saat 09.30'da Cacabey Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile start alacak olan etkinlikler hafta boyunca renkli görüntülere sahne olacak. 
             Bilindiği gibi Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına manevi mimar olarak büyük katkı sağlayan, Osmanlı Beyliği'nin cihan devleti haline gelmesindeki önemli teşkilatlardan Ahilik, yüzyıllardır ilham kaynağı olmaya devam ediyor.
             Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına manevi mimar olarak büyük katkı sağlayan, Osmanlı Beyliği'nin cihan devleti haline gelmesindeki önemli teşkilatlarından birisi olan Ahilik, yüzyıllardır ilham kaynağı olmayı sürdürüyor.
              Ahilik, Ahi Evran Veli tarafından 1200'lü yıllarda o dönem Anadolu'ya göç eden Türkmenlere hem aş ve iş imkanı sağlamak hem de onları tekke ve zaviyelerde iyi bir Müslüman ve vasıflı bir meslek sahibi üretici insan haline getirmek için kuruldu. Kökleri bin yıl öncesine kadar dayanan Ahi birlikleri, özellikle Anadolu'da göçebe Türk boylarının yerleşik hayata geçmesi ve Müslümanlaşmasını sağlayarak birçok önemli işlev üstlendi. Kırşehir Valiliği ve Ahi Evran Üniversitesi kaynaklarından derlenen bilgilere göre, Anadolu Ahiliğinin kurucusu Ahi Evran-ı Veli, 1171 yılında İran'ın Batı Azerbaycan bölgesinde bulunan Hoy kasabasında doğdu. 
               Çocukluğu ve ilk eğitim dönemi Azerbaycan'da geçen Ahi Evran, Fahrettin Razi'den ders aldı. 13. yüzyıl başlarında Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Muhyiddin Arabi ve hocası Evhadüddin Kirmani ile Anadolu'ya gelen Ahi Evran, bu tarihlerde hocası Evhadüddin Kirmani'nin kızı Fatma Bacı ile evlendi. Anadolu'da özellikle esnafa İslamiyet'i anlatarak dünya ve ahiret işlerini düzenli hale getirmeleri için çalışmalar yapan Ahi Evran, Kayseri'de deri işleme atölyesi (debbağ) kurdu. Sanat sahibi kişiler tarafından çok sevilen Ahi Evran, o dönem Moğol istilasına karşı Kayseri'yi savunan Ahileri teşkilatlandırdı. Bir dönem Konya ve Denizli'de yaşayan Ahi Evran, 1206 yılında o zamanki ismi "Gülşehri" olan Kırşehir'e göç ederek iş ve aş verdiği Türkmenlerin tekke ve zaviyelerde iyi bir Müslüman ve vasıflı bir meslek sahibi üretici insan olmaları için çalışmalar yaptı. Ahi Evran, 32 çeşit esnafı teşkilatlandırarak zamanla Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasında sanatını icra eden bütün esnaflara yayılacak Ahilik sisteminin temellerini attı. 
Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 54 yıldır bayram, 31 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kırşehir'de panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek. 
             Ahiliğin başkenti Kırşehir'de gerçekleştirilecek 32. Ahilik Haftası Kutlamalarının resmi program hazırlıkları tamamlandı. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) iş birliğinde hazırlanan kutlamaların resmi programı, 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
             Etkinlikler 16 Eylül'de Cacabey Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ve Ahi Evran-ı Veli'nin Ahi Evran Camisi içindeki türbesinin ziyaret edilmesiyle başlayacak. Aynı gün, kortej yürüyüşünün ardından Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde kutlamaların resmi açılış programı düzenlenecek. Altı gün sürecek etkinlikler kapsamında Ahiler Çarşısı'nda Kırşehir Alışveriş Festivali, fotoğraf sergisi, kitap fuarı açılışları, yöresel yemek yarışması yapılacak, konser verilecek. Etkinliklerin her günü Anıt Meydanı'nda ziyaretçilere geleneksel Ahi pilavı, helvası ve şerbeti ikram edilecek. Kutlamaların farklı günlerinde Abdallar Topluluğu konseri ve Türk Dünyası Halk Dansları gösterisi gerçekleştirilecek. 21 Eylül Cumartesi günü Cacabey Meydanı'nda kutlama programının resmi kapanış töreni düzenlenecek. Aynı gün şed kuşanma töreninin ardından yılın Ahisi, çırağı ve kalfasına ödül verilecek. Programda, Ahilik Hizmet Ödülü ve Ahilik Onur Ödülü de takdim edilecek.
             Öte yandan Kırşehir Valisi İbrahim Akın da tüm Kırşehir halkını etkinliklere davet etti. 
Yine Ahiliğin Başkenti'ne etkinlikler nedeniyle Türkiye'nin 81 ilinden esnafların katılım sağlayacağı bildirildi. Bu noktada ‘Ahilik Haftası’ kutlamaları ile ilgili Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında konuşan Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, ”Ahi Evran’ı geri getiremeyiz ama prensiplerini gelecek kuşaklara aktarmalıyız” dedi. Ahilik Haftası ile ilgili yapılan bilgilendirme toplantısına KESOB Başkanı Ahmet Övüç, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Kayseri Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hasan Köksal ve yılın ahisi seçilen Mehmet Türkmenoğlu katıldı. Ahilik Haftası ve yapılacak etkinlikler ile ilgili bilgi veren KESOB Başkanı Ahmet Övüç, “Allah nasip ederse pazartesi günü saat 9’da Cumhuriyet Meydanı’nında çelenk sunma ve saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacağız. Bir hafta boyunca sürecek ‘Ahilik Haftası’ kutlamalarında her sene 1 ilçedeki vatandaşlarımızı buraya getirmemiz mümkün olmadığı için biz orada bulunuyoruz. En sonunda da Cuma günü Kayseri’deki törenimiz bittikten sonra Kırşehir’e gideceğiz ve orada bütün Türkiye’deki Esnaf ve Sanatkarlar odaları Birliği Başkanları ve Cumhurbaşkanımız ile beraber kutlayacağız. Orada da İnşallah ahiliği esnaf ve sanatkarlarımıza dolu dolu anlatacağız” dedi. Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Ahi Evran’ı geri getiremeyeceklerini ama gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Önümüzdeki Pazartesi günü başlayacak etkinlik, Cumartesi günü Kırşehir’de son bulacak. Ahilik her ne kadar Kırşehir’le anılsa da başlangıç Kayseri’dedir. Ahi Evran Azerbaycan bölgesinden Kayseri’ye intikal eder ailesi ile birlikte ama Ahi Evran da o zamanlar sanat ve meslek gayrimüslimlerin elindeymiş ve Türklerin eline geçmesinde çok büyük faydası olmuştur. Biliyorsunuz ki Türkiye’de ilk Esnaf ve Sanatkarlar Müzesini biz yaptırdık. Orada herkes kendinden bir şeyler buluyor. Ahi Evran’ı geri getiremeyiz ama prensiplerini gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Eline, beline, diline sahip ol dediği sözler birer kitaplık sözler. Ahi Evran sadece sanatkar değil, lider ve bunun yanında Allah dostudur. Ahilik Haftası için değişik programlar yapacağız İnşallah kuruluş başkanlarımızla beraber. Haftamızın hayırlı olmasını diliyorum ve gelen herkese teşekkür ediyorum”
Kırşehir'deki etkinlikler çerçevesinde KADEM tarafından önemli bir serginin de açılışı yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın da katılım sağlayacağı KADEM etkinliğine de tüm Kırşehirliler davet edildi. 
              Yine, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Kırşehir Başmüdürlüğü, Ahilik Haftası kapsamında özel pul sergisi açacak.PTT Kırşehir Başmüdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 32. Ahilik Haftası boyunca "Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Pul Sergisi" adıyla farklı alanlardaki 795 pulun sergileneceği belirtildi.16-22 Eylül tarihleri arasında Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde ziyarete açılacak sergide özel üretilen özel tarih damgalı zarfların da satışa sunulacağı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:"32. Ahilik Haftası'nda açılacak özel pul sergisinde, kronoloji konularını barındıran 291, Atatürk konulu 59, kültür varlıkları olan 38, turizm 34, tarih 60, doğa 72, spor 46, taşıtlar 22, ilk Türk pullarından 6 föy ile 100 ilk gün zarfı ve 67 posta kartı olmak üzere toplam 795 föy sergilenecektir. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde yapılacak pul sergisi Ahilik Haftası boyunca tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacaktır." 
              Altı gün sürecek faaliyetler kapsamında Ahiler Çarşısı’nda Kırşehir Alışveriş Festivali, fotoğraf sergisi, kitap fuarı açılışları, yöresel yemek yarışması yapılacak, konser verilecek. Faaliyetlerin her günü Anıt Meydanı’nda ziyaretçilere geleneksel Ahi pilavı, helvası ve şerbeti ikram edilecek. Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365.com Ailesi olarak 16-22 Eylül tarihleri arasında etkinliklerle kutlanacak olan 32. Ahilik Haftası'nı kutluyoruz. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/07%20ARALIK%20CUMARTES%C4%B0%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı