Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum Konferansı'na İlgi!

Ahilik Kültürünü devam ettirmeyi ve yaşatmayı amaç edinen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nin (AEÜ) ev sahipliğinde ve Türk Tarih Kurumu Başkanlığı iş birliğinde Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum Konferansı gerçekleştirildi.

Kırşehir Haberleri 10 Mayıs 2018 19:07
Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum Konferansı'na İlgi!
-A +A

         Ahilik Kültürünü devam ettirmeyi ve yaşatmayı amaç edinen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nin (AEÜ) ev sahipliğinde  ve Türk Tarih Kurumu Başkanlığı iş birliğinde Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum Konferansı gerçekleştirildi. Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum Konferansı'na Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, dekanlar, okul müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
         Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum Konferansının açılış konuşmasını Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı. Rektör Karakaya konuşmasında, Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum’un özellikle üniversitemizin ismiyle yakından ilgili olduğunu ve bu konferans ile Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum hakkında uzman kişilerin engin bilgilerinden üniversite olarak yararlanacaklarını belirtti.
         “Ahiliği konuşmak değil aslolan yaşamaktır” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversite olarak Ahilik sempozyumunu 13. yüzyıla kadar değerlendirdiklerini belirterek bu yılki sempozyumda da 15. yüzyıla kadar Ahiliğin bilgi birikiminin elde edileceğini söyledi. Rektör Karakaya, sempozyumdan elde edilecek bilgileri sentezleyerek bir bilgi envanteri oluşturma misyonunu üniversite olarak üstleneceklerini ifade etti. Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasına şöyle devam etti: “Sempozyumda elde edilecek bilgileri belirli kurumlarla anlaşarak bu bilgi envanterinin İngilizce ve Arapça’ya çevrilmesini sağlayarak hem Orta Doğu, hem Afrika, hem de Batıda yeni bir insan modeline vesile olacak şekilde bir bilgi birikimi ve bilgi dolaşımını sağlamak üzere bir misyonu üstlendik. Bunu gerçekleştirme amacımız da insanların duygu, düşünce ve içselleşmiş hallerden kuraklaşıp katılaştığı, sadece maddenin hakim olduğu bu dünyada, talep edilen yeni insan modelini yeniden ihya etmektir.”     Geçmişteki Ahilik kültürünü  tekrar yaşatmak için hiçbir engel olmadığını anlatan Rektör Karakaya, bunun için sadece bir irade ve bilgi birikimine ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Üniversite olarak “Ahilik Kültürü ve Medeniyeti” dersinin tüm bölümlerde zorunlu ders olarak okutulduğunu belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türkiye’de bunu yapan tek devlet üniversitesinin de Ahi Evran Üniversitesi olduğunu vurguladı. Ahi Evran Üniversitesi'nde gerçekleşen mezuniyet törenlerinde mezun olan öğrencilere Şed Kuşatmalarının yapıldığını söyleyen Rektör Karakaya, “Burada hangi mesleğe bağlı mezun veriyorsak o mesleğe yönelik Ahilik anlayışını hocalarımızla birlikte gençlerimize aşılamaya çalışıyoruz.” dedi. 
         Rektör Karakaya konuşmasına şöyle devam etti: “Amacımız yetişmiş gençlik, yetişmiş insan. Temel idealimiz insani değerlere önem veren, toplumu ahlak ile şekillendirecek gençlik. Üniversitelerin temel çıktısı yetişmiş insandır.  Gençlik bunu aldığı mesleki eğitimle de gösterecek.”
         Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum Konferansı'nın verimli bir şekilde geçmesini temenni eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrencilere konferansa konuşmacı olarak katılan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık’ın engin bilgi birikimi ve tecrübelerinden yararlanmaları tavsiyesinde bulundu.
         Vatan Karakaya’nın yaptığı açılış konuşmasının ardından Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan söz aldı. Prof. Dr. Refik Turan konuşmasında, Türklerin İslamiyet’i kabulü ile Anadolu’ya yerleşme tarihini anlatarak dünya tarihinin gördüğü en büyük olgunun Anadolu’nun Türk yurduna dönüşmesi olduğunu kaydetti. Anadolu’da yaşamış Türk Devletlerinden ve özelliklerinden bahseden Başkan Turan, “Selçuklu Devleti sadece bir devlet, siyasi bir yapı ya da güçlü ordu değil topyekûn başarının ve medeniyetin adıdır” dedi.
Selçuklu Devletinin Anadolu topraklarına yerleşmesinin ardından birçok kurum ve teşkilat oluşturduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Refik Turan, dünya tarihinin gördüğü en önemli üç müessesenin “Ahilik Teşkilatı, Medreseler ve Tasavvuf Teşkilatı” olduğunu kaydetti. Ahilik teşkilatının özelliklerine konuşmasında yer veren Başkan Turan, Ahiliğin toplum ve milletine ruh ve karakter kazandırdığını anlattı. Ahilik Teşkilatı'nın önemli kollarından birinin de Bâcıyân-ı Rum Teşkilatı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Refik Turan, bu teşkilatın Anadolu Türkmen Kadınlardan oluştuğunu ve kadınların savaşa giden erkeklerin yerine tüm sosyal, ekonomik ve askeri hayatı üstlendiklerini anlattı. Kadınların da Ahilik Teşkilatı'nda önemli bir yeri olduğuna vurgu yapan Başkan Turan, toplumumuzun çağın şartlarına göre Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum Teşkilatı'ndan alacağı çok kaynak olduğunu kaydetti. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’ın konuşmasının ardından Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık da bir sunum gerçekleştirdi. Güray sunumunda Bâcıyân-ı Rum Teşkilatı'nın günümüze ulaşan belgelerini ve eserlerini anlattı. İnsanlık tarihi boyunca Anadolu Türkmen kadınlarının tarih sahnesinde yer aldığını belirten Prof. Dr. Güray Kırpık, Aşık Paşazade’nin “Tarih-i Âli Osman” adlı eserinde Selçuklu ve Beylikler döneminde Türkmenler arasında dört sosyal zümreden birinin de Bâcıyân-ı Rum olduğunu kaydetti. “Bir milletin ve toplumun kalbi kadınlardır” diyen Kırpık, Bâcıyân-ı Rum’un Ahiyân-ı Rum kadar teşkilatlı olduğunu vurguladı.
         Konferansın sonunda Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel tarafından Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık’a katılımlarından dolayı çiçek ve hediye verildi. Konferansın ardından Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı makamında ziyaret ederek üniversitenin genel durumu hakkında bilgi aldılar. Ziyarete Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel de eşlik etti. Ahi Evran Üniversitesi'nin Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen Kalite Yönetim Sistem Belgesi'ni almasından dolayı Rektör Karakaya’yı tebrik eden Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Ahi Evran Üniversitesi'nin başarılı ve adından söz ettiren bir üniversite olduğunu söyledi.  Ahi Evran Üniversitesi'nin proje ve bilimsel çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi'nin ilerleyen yıllarda bölgenin etkin ve önemli üniversitelerinden biri olacağını dile getirdi. Ziyaret sonunda Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya günün anlamına ilişkin tablo hediye etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık’a teşekkür etti.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı