Akpınar’da Ahilik Haftası Programı Düzenlendi

Vali İbrahim Akın, Akpınar ilçesinde düzenlenen 32. Ahilik Haftası programına katıldı.

Kırşehir Haberleri 17 Eylül 2019 15:40
Akpınar’da Ahilik Haftası Programı Düzenlendi
-A +A

             Vali İbrahim Akın, Akpınar ilçesinde düzenlenen 32. Ahilik Haftası programına katıldı.
           Akpınar Belediyesi Tören Alanında gerçekleştirilen programa Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Akpınar Kaymakamı Furkan Korkusuz, Akpınar Belediye Başkanı Şükrü Turgut, Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı, Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.
/Resimler/Editor/images/4(3).jpg
          Vali İbrahim Akın, programda yaptığı konuşmada, “Ahi Evran-ı Veli, Cacabey, Aşık Paşa, Yunus Emre gibi birçok gönül ve tasavvuf erlerini yetiştiren Kırşehir, tarih ve kültür şehridir. Kırşehir’imizin en önemli değerlerinden bir tanesi de Ahi Evran-ı Veli’nin mimarı olduğu Ahilik geleneğidir. Biliyoruz ki Ahilik, temelinde doğruluk, dürüstlük, yardımseverlik, kardeşlik gibi ulvi değerleri barındıran bir sistemdir. Bu teşkilatın dünya üzerinde eşi ve benzeri yoktur. Günümüzde, Ahiliğin koyduğu değerler önemini korumakta ve bütün insanlığın ihtiyaç duyduğu değerlerdir. Bu topraklarda neşet bulmuş Ahiliği tanıtmak, gelecek nesillere aktarmak ve bu evrensel değerleri tüm insanlığın hizmetine sunmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası kutlamaları tertiplenmektedir. Ticaret Bakanlığımız öncülüğünde bu yıl 32.’sini kutladığımız Ahilik Haftası, ilimizde çeşitli etkinliklerle dolu dolu geçmektedir. Bu vesileyle, Ahilik Haftası’nın hayırlı olmasını diliyor, esnaflarımıza helal ve bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.
/Resimler/Editor/images/1(15).jpg
            Milletvekili Metin İlhan da konuşmasında, “Tarihte, Horasan’dan Anadolu’ya gelen tasavvuf ehli kişiler özellikle de fütüvvet anlayışı çerçevesinde, bulundukları yerlerde toplum hayatının belli bir düzene girmesinde birinci derecede yer almıştır. İşte Kırşehir bu noktada, Anadolunun bu kültür ile mayalanmasında manevi başkent olmuştur. Ahilik, günümüz toplum yaşamında örnek alınması gereken bir değerdir.” sözlerine yer verdi.
             Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ile Akpınar Belediye Başkanı Şükrü Turgut’un da Ahilik Haftası ile ilgili konuşma yaptıkları program, folklor gösterileri ve türkü dinletisi ile devam etti.
           Proramın kapanışında, vatandaşlara Ahi pilavı, Ahi helvası gibi çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Ahilik Haftası, Akpınar, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Ekim%20Cumartesi%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı