Akpınar'da Desteklenecek Genç Çiftçiler Belli Oldu

Akpınar Kaymakamlığı Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Kapsamında başvuru sahiplerinin askı listesini resmi internet sayfası üzerinden duyundu.

Kırşehir Haberleri 6 Temmuz 2018 09:18
Akpınar'da Desteklenecek Genç Çiftçiler Belli Oldu
-A +A

                   Akpınar Kaymakamlığı Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Kapsamında başvuru sahiplerinin askı listesini resmi internet sayfası üzerinden duyundu. 
                  Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin edindiği bilgilere göre 14 genç üretici 30 bin lira tutarında hibe desteği alacak. Hacımirza, Karaova, Alişar, Köşker, Çalıburnu, Himmetuşağı, Aşağı Homurlu, Kelismail Uşağı, Çiftlik Mehmet Ağa, Akpınar Merkez ve Cebişler Köylerinden yapılan başvu-rularda Arıcılık sektöründe Ogün Arıcan, Büyükbaş- Sığır kategorisinde Ömer Aksoy, Yusuf Aktürk, Turgay Tunçbilek, Esin Gökbulut, Dönüş Semiz, Adile Derin, Arife Öz, Kadir Acer, Nurten Sarıkaya ve Güler Bayram, Küçükbaş-Koyun sektöründe ise Cebrail Işıkdemir, İbrahim Kara ve Sıddıka Yıldırım'a destek sağlanacak. Öte yandan, program kapsamında genç çiftçilere, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipek böceği yetiştiriciliği, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, örtü altı sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar (beyaz şapkalı/istiridye mantarı) üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliği konularında hibe desteği verilecek. Bu yıl farklı olarak "çok yıllık yem bitkisi üretimi" ile "arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği" de proje kapsamında olacak. Proje konuları içinde hayvancılık yine önemli bir yer tutacak. Desteklenecek projelerin 12 bin 582'si hayvancılık, bin 627'si arıcılık, 450'si serbest sistem tavuk yetiştiriciliği, 65'i ipek böceği yetiştiriciliği projelerin-den oluşuyor. Bunun yanında 795 örtü altı yetiştiriciliği, 492 mantar yetiştiriciliği, 260 kapama meyve bahçesi konusunda bitkisel üretim projeleri uygulanacak. Kalan projeler ise diğer konularda gerçekleştirilecek.
             Büyükbaş (sığır ve manda) ile küçükbaş (koyun ve keçi) yetiştiriciliği için verilecek hayvanlar, geçen yıllarda olduğu gibi genç çiftçilere yine TİGEM tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde temin sorunu yaşa-maması için TİGEM'in yanı sıra Koza Tarım Sa-tış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile koordineli çalışılacak. 2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 31 bin genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığı 933 milyon lira hibe verilmişti. Bu yıl da 16 bin 733 genç çiftçiye 503 milyon lira hibe desteği sağlanacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından edinilen bilgiye göre, projenin bu yılki uygulaması için genç çiftçi proje başvuruları 2-30 Nisan'da il ve ilçe müdürlükleri tarafından alındı. İllerde vali veya vali yardımcısı başkanlığında kurulan "il proje değerlendirme komisyonları" tarafından değerlendirilen başvurular sonuçlandırıldı. Açıklanan asil listeler 6 Temmuz'a kadar askıda kalacak. 2018 yılı uygulama döneminde 16 bin 733 genç çiftçiye hibe desteği verilecek. Proje uygulamaya hak kazanan genç çiftçiler, 9-13 Temmuz'da sözleşmelerini imzalayacak. İş yapımı için ise 13 Temmuz'dan itibaren mahallinde uygulama başlayacak. Projeler, uygulamanın her aşamasında bakanlığın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı