Alıç ve kuş burnuna ilgi yoğun

Alıç ve kuş burnuna ilgi yoğun

Kırşehir’de kış meyvesi olan alıç ve kuş burnu pazar tezgahlarındaki yerini aldı. Tezgahlarda satışa sunulan kış meyvesi alıç ve kuşburnundan reçel, marmelat yapılarak da tüketilebiliniyor. Özellikle kışın çay olarak kullanılan kuş burnu Kırşehirli vatandaşların ilgisini çekiyor. Birçok vatandaş için şifa kaynağı olduğu düşünülen bu meyveler sonbaharda toplanıp satılarak geçimlerini sağlıyor. Kırşehir’de özellikle bayanlar topladıkları kuş burnu meyvesini bin bir zahmetle uğraşarak marmelat haline getiriyor ve bu şifa deposu olarak düşünülen marmelatları satarak evine gelir sağlıyor.

Kırşehirli Ayten Yılmaz, Kuş burnu ve alıç meyvelerini kışın çok tükettiğini dile getirdi. Kuş burnu çayını kışın bolca tükettiğini dile getiren Öz, kış aylarında oluşan nezle, grip ve  soğuk algınlığına  karşı iyi geldiğini belirtti. Kırşehir’de kuşburnu marmelatçı yapan bayanlardan kilosu 25 liradan marmelat aldığını ifade eden Ayten Yılmaz, "Hiçbir katkı maddesi olmayan bu ürün tamamen doğal, kış süresince  kahvaltılarda kuşburnu marmelatçı tüketiyoruz" dedi.

Kırşehir’de Pazar esnafları alıç ve kuş burnuna ilginin yoğun olduğunu ifade etti. Alıç kalp sağlığı için çok faydalıdır diyen Pazar esnafları,  kalp atışlarından kaynaklanan kalp hastalıklarının tedavisinde, yüksek tansiyon, göğüs ağrısı, şeker, kolesterol, mide rahatsızlıkları, baş ağrısı  gibi sağlık problemlerinin tedavisinde alternatif olarak kullanılıyor bu nedenle vatandaşlar bu tür meyveleri sağlık açısından tercih ediyor dedi.

 


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor



YAZARLAR