Ara tatilda Afet Eğitimleri hız kesmedi

18-22 Kasım Ara Tatil Etkinlikleri kapsamında 30 Ağustos Zafer İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Hüsnü M. Özyeğin İlkokulu, Veli Bedia Köksal Güler İlkokulu ve Prof. Dr. Erol Güngör İlkokulu 4. Sınıf Öğrencilerine müdürlüğümüz toplantı salonunda temel afet bilinci eğitimi verildi.

Kırşehir Haberleri 22 Kasım 2019 15:27
Ara tatilda Afet Eğitimleri hız kesmedi
-A +A

         18-22 Kasım Ara Tatil Etkinlikleri kapsamında 30 Ağustos Zafer İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Hüsnü M. Özyeğin İlkokulu, Veli Bedia Köksal Güler İlkokulu ve Prof. Dr. Erol Güngör İlkokulu 4. Sınıf Öğrencilerine müdürlüğümüz toplantı salonunda temel afet bilinci eğitimi verildi. Afet zararlarını azaltma ve afetlerden korunma, kişi ve toplumsal bilinci arttırmaya yönelik olarak gerçekleştirilen eğitim, okul çağındaki öğrencilerin, afetler konusunda bilinçlendirilmesi, güvenli bir yaşam oluşturulması ve afetlerin zararlarından korunma yöntemlerini öğrenmeleri konusunda, farkındalığın arttırılması amacıyla gerçekleştirildi.
Bu amaçla gerçekleştirilen eğitimde öğrencilere; Başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afetlerin öncesi sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranış şekilleri, yaşam çevremizdeki riskler ve risklerin azaltılması, zorunlu deprem sigortası, yapısal olmayan risklerin önlenmesi, afetlerin ilk 72 saati için hazırlık, okul afet planı, afet ve acil durum çantası hazırlamanın önemi ve afet ve acil durum çantasının nasıl hazırlanacağı, toplanma alanları, konuları anlatıldı.  Toplanma alanları ve Afet Çantası'na ilişkin Kırşehir AFAD İl Müdürü metin Alpaslan, bilgiler aktardı.
Buna göre Kırşehir'de toplanma alanları merkez için Medrese Mahallesi Cacabey Meydanı, Bağbaşı TOKİ Halı Saha Alanı, Aşıkpaşa Mahallesi Masal Parkı, Ahi Evran Mahallesi Kent Park, Kayabaşı Mahallesi Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Nasuhdede Mahallesi Hılla Parkı, Çukurçayır Mahallesi Güvercinlik Cami Bahçesi, Kuşdilli Mahallesi Terme Şelale Park, Aşık Paşa Mahallesi Maşa Deresi, Yenice Mahallesi Vali Konağı Yanı Gazi Parkı, Güldiken Mahallesi Güneykent Yunus Emre Cami Parkı, Gölhisar Mahallesi Gölhisar Parkı, Bahçelievler Mahallesi Selgah Bahçelievler Parkı, Kındam Mahallesi Şehit Mehmet Kara Parkı, Kervansaray Mahallesi Kervansaray Parkı olmak üzere toplam 15 adet yer toplanma alanı olarak belirlendi.
             AFAD Müdürü Alpaslan yaptığı açıklamada; "Olası bir afet sonrasında toplanma alanlarına ulaşmak sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarıyor.
Toplanma Alanları; afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar, yaşanabilecek paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın güvenli bir şekilde toplanabileceği alanlardır. Marmara Bölgesi'nden meydana gelen depremler sonrası Acil toplanma alanı ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Acil toplanma yeri nasıl sorgulanır?" sorusunun cevabını öğrenmek isteyenler, konunun detaylarını internet üzerinden sorguluyor. Acil toplanma alanları AFAD ve E-devlet'in resmi internet sitesi üzerinden kolayca öğreniliyor" dedi. 
  

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Ara Tatil, Eğitim, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı