Araç Klimaları Doğru Kullanılmalı!

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Kırşehir Temsilcilik Başkanı Ahmet Göçen, araç klimalarının sağlıklı ve doğru kullanılmasının önemli olduğu söyledi

Kırşehir Haberleri 11 Temmuz 2018 19:09
Araç Klimaları Doğru Kullanılmalı!
-A +A

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Kırşehir Şube Başkanı Ahmet Göçen, bunaltıcı ve kavurucu sıcakların yoğun olduğu şu günlerde gerek binalarda gerekse araçlarda klimaların yoğun bir şekilde kullanıldığını ve rahatlama yolu olarak klimanın seçildiğini söyledi. Klimaların tüm otomobillerde standart donanım haline geldiğini söyleyen Göçen “Gücünü bir kayış yardımıyla motordan alan kompresör, klima gazını taşıyan borular ve klima radyatöründen oluşuyor. Klimanın çalışma prensibi, aslında evlerimizdeki buz dolaplarından farklı değil. Klimanın içindeki soğutucu gazın soğuması ve basıncının düşmesi sonucunda iç mekana yollanacak havanın ısısı düşüyor” dedi.
Otomobil klimalarının verimli çalışabilmesi için sistemdeki gazın kontrolünün mutlaka yapılması gerektiğine dikkat çeken Göçen, “Otomobil kullanmayı konforlu ve güvenli kılan klima sistemlerinde uzun süre kullanılmaması ya da sistemdeki kaçaklar nedeniyle görülebilen klima gazı eksilmesi, sisteme bağlanan özel sayaçlar yardımıyla birkaç dakikada tespit edilebiliyor. Elbette klima sisteminin bakımını yaptırmak kadar yaz aylarında yolculuklarımızı daha konforlu kılan bu sistemi gerektiği gibi kullanmak da çok büyük önem taşıyor. Yaz aylarında otomobilin saatlerce sıcak altında kaldığı durumlarda, kabin içinde sıcaklık dayanılmaz hale gelir. İlk etapta otomobilin içindeki sıcak havanın dışarı atılması için camların açılması gerekir. Klima açılıp sıcaklık düşmeye başlar başlamaz camlar kapatılarak klimanın ayarı iç sirkülasyona alınmalı. Böylece sistem kapalı devre çalışacak ve kullanılan hava dışarıdan gelmediği için yoğuşturucudan geçen hava daha soğuk olacaktır. Klimanın ilk çalıştırılması sırasında otomobilin yüksek devirlerde kullanılmasından kesinlikle kaçınılmalıdır” şeklinde konuştu.
Klima sisteminin verimli bir şekilde kullanımı için araç sahibi vatandaşların bazı uyarıları dikkate almasının faydalı olacağını kaydeden Göçen, "Klima kullanmadığı kış aylarında bile haftada bir kez 5-10 dakika kadar çalıştırılmalı ve soğutucunun devir daim yapması sağlanmalıdır. Gaz (polen) filtresi mutlaka değiştirilmeli, gaz seviyesi sık sık kontrol edilmeli. Filtrenin üzerindeki küçük pencereden gaz akışı ve hava kabarcığı olup olmadığına bakılmalı. Akış sürekliyse problem yok demektir, ancak gazın içinde hava kabarcıkları varsa, gaz dolum zamanı gelmiştir. Gaz azalmışsa klima sık sık çalışıp durur, gaz yoksa hiç çalışmaz. Klima sisteminin bakımı ihmal edilmemeli. Yırtılan bir hortum veya delik bir petekten girebilecek su veya çamur, kompresöre ve diğer parçalara zarar verebilir. Güneşte kalmış ve içi çok ısınmış otomobil, pencereleri açıp dış sıcaklıkla eşitlemeden klima çalıştırılmamalıdır. Sürekli soğutma çalıştırmaktansa, içerisi istenildiği kadar soğuduktan sonra sadece içerideki hava devri daim ettirilmelidir. Bu sayede yakıt tasarrufu da sağlanmış olur. Klima kullanılmaya başlanacağı sıcak aylardan önce kondanser peteklerindeki kışın biriken çamur temizlenmelidir. Böylece soğuma daha kolay gerçekleşecektir. Gaz dolumu yapılırken doğru gazın kullanılmasına dikkat edilmelidir. Eski klimalarda kullanılan Freon 12 gazı, R13a gazını kullanan yeni klimalara konulursa(ya da tam tersi) tamiri pahalıya çıkan arızalar meydana gelebilir. Havadaki nemin az veya çok oluşu, aracın rengi, yolcu sayısı, camların renkli veya renksiz oluşu klimanın verimini etkiler. Klima çalışırken motor sıcaklığı daha fazla artar. Bu nedenle motor soğutma devresi daha sık kontrol edilmelidir. Yoğunlaştırıcı ve radyatörün temizlik durumu sık sık kontrol edilmeli ve önüne herhangi bir ekran koymamalıdır. Klima çalışırken aracın altına akan sudan endişelenmemelidir. Bu su buharlaştırıcıda yoğunlaşan havanın neminden kaynaklanmaktadır. Yılda bir kez klima sistemini ve soğutucu gaz şarjını kontrol etmek gerekir” ifadelerine yer verdi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Kas%C4%B1m%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı