Arslan'dan Akşener'e Tokat Gibi Cevap!

Cumhurbaşkanı Adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in dün düzenlediği basın toplantısındaki, "Kırşehir’in Hızlı Tren Projesini bizim çözeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın" açıklamasına Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan cevap verdi.

Kırşehir Haberleri 23 Mayıs 2018 20:15
Arslan'dan Akşener'e Tokat Gibi Cevap!
-A +A

                 Cumhurbaşkanı Adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in dün düzenlediği basın toplantısındaki, "Kırşehir’in Hızlı Tren Projesini bizim çözeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın" açıklamasına Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan cevap verdi.
                  Milletvekili Arslan, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, basına yaptığı açıklamada, 'Hangi şehrimize gitsem bir ulaşım sorunu yaşanıyor. Kimine hızlı tren sözü vermişler, kimine metro, kimine yol.  Ama seçimi kazandıktan sonra “ihalesi yapılıyor” diye oyalamışlar. Güçlü bir ulaşım sisteminin ticari ve ekonomik getirilerinin olduğunu bilerek Kırşehir’in Hızlı Tren Projesini bizim çözeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın' şeklinde sözlerini sarf etmiştir. 
                    Açıklamanın siyasi saiklere dayalı olduğu düşüncesiyle kamuoyunu bilgilendirmek adına daha önce yapılan açıklamalara ilave olarak tekrar açıklama yapmak zarureti hâsıl olmuştur. Kırşehir TCDD Tren Hattı tarafımızca gündeme getirilmiş olup, bilahare TCDD etüt ve proje ve mühendislik kapsamı içerisinde proje yatırım programına teklifinin yapılarak, proje ve etüt programına alınmıştır. Yapılan etüt ve proje çalışmalarından sonra demiryolu aksı Kırşehir’den hareketle Özbağ-Çiçekdağı yol ayrımı-Alimpınar varyantı doğusundan hareketle Yerköy İstasyonu'na bağlantısı planlanmıştır.
                    Bu kez hattın Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas hattına Kırşehir’den kör bir nokta olarak bağlantılı olarak çalışmasının verimli olmayacağı anlaşıldığından, hattın Yerköy-Aksaray-Ulukışla halinde olmasının daha doğru olacağı hususundan hareketle, Aksaray Milletvekilleri ve TCDD Genel Müdürlüğü ile görüşülerek hattın Yerköy-Kırşehir-Ulukışla hattının dönüştürülmesi sağlanmıştır. Bunun üzerine Kırşehir-Aksaray-Ulukışla hattı da etüt ve proje kapsamında proje ihalesi yapılmıştır.
                    Proje hattının belli olmasını müteakip hızlı tren hattına entegre olmasının, Ankara-Delice-Samsun Hızlı Tren Hattı'nın ve otoyolunun planlanması, hattın Samsun-Mersin Hattı olarak kuzey-güney TCDD demiryolu koridoru olacağı ve bu hatta en uygun bağlantı noktasının Delice istasyonu olması gerektiği 1 Kasım 2015 seçimleri arkasından yine tarafımızca gündeme getirilmiştir. TCDD Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerden sonra hattın Kırşehir-Delice Hattı şeklinde olması uygun görülmüştür. Bunun üzerine yapılan proje ihalesinde hattın Kırşehir-Özbağ-(Akpınar-Kaman) arasından Akçakent ilçesi batısı düzlüğünden Delice ilçesine bağlanması uygun görülmüştür. Hat değişikliğinden dolayı tekrar ihale yapılan koridor projesinin, bu yıl sonlarında idareye teslim edilecektir.
                     Özetle; İç Anadolu Bölgesini, Karadeniz (Samsun Limanı) ve Akdeniz (Mersin Limanı) Bölgesine bağlayacak, Ülkemizin en önemli kuzey-güney aksı olacak yaklaşık 315 kilometre güzergâh uzunluğuna sahip Kırıkkale (Delice)-Kırşehir-Aksaray-Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesi; 200 km/saat hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanmıştır. Bu hatta hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacaktır. Üç bölümden oluşan güzergâhın; Birinci bölümünü Aksaray-Ulukışla, ikinci bölümünü Delice-Kırşehir üçüncü bölümünü ise Kırşehir-Aksaray hatları teşkil etmektedir.
AKSARAY-ULUKIŞLA HATTI: BİRİNCİ ETAP
                    Aksaray-Ulukışla Hızlı Tren Projesinin hat uzunluğu yaklaşık 86 kilometredir. Etüt, plan, proje bedeli yaklaşık dört milyon liradır. 1/2000 ölçekli çalışmalar devam etmektedir. Sondaj çalışmaları tamamlanmıştır. 2018 yılı yatırım programına alınmıştır. Proje eksiklikleri ve revizyonları tamamlanarak, Kalkınma Bakanlığınca onaylanmasından sonra yıl içerisinde ihalesi yapılacaktır. Yaklaşık bir milyar yüz otuz milyon lira ödenek ayrılmıştır
DELİCE- KIRŞEHİR HATTI: İKİNCİ ETAP
                      Yapılan çalışmalar doğrultusunda; Delice-Kırşehir Hızlı Tren Projesinin Hat uzunluğu yaklaşık 100 kilometredir. 1/25000 ölçekli güzergâh planı onaylanmıştır. 1/5000 ölçekli plan ile ön proje çalışmaları devam etmektedir. Etüt, plan, proje bedeli yaklaşık yedi buçuk milyon liradır. Etüt ve proje hattının çalışmalarının yıl içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Müteakiben 2019 yılı Devlet Yatırım Programına alınması için teklif yapılacaktır. 
KIRŞEHİR-AKSARAY PROJE HATTI: ÜÇÜNCÜ ETAP
                      Kırşehir-Aksaray Hızlı Tren Projesinin hat uzunluğu yaklaşık 130 kilometredir. Etüt-Proje ihalesi kapsamında 8 Aralık 2017 tarihinde teknik ve mali teklifler alınmış olup 22 Ocak 2018 tarihinde herhangi bir itirazın olmaması durumunda etüt-proje ihalesi kesinleşerek ihaleyi kazanan firma belli olacaktır. Böylece bu hattın da etüt-proje çalışmalarına başlanmış olacaktır. Böylece üç etaplı Kırıkkale (Delice)-Kırşehir-Aksaray-Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesinin birinci etabı yatırım programına alınmasının ardından tamamlanmış olacaktır.
                     Aksaray-Niğde (Ulukışla) Hattı'nın projesinin bitirilmesinden dolayı yatırım programına alınmıştır. Delice-Kırşehir Hattı'nın da projesinin bitirilip idareye teslim edilmesi ile 2019 yılı devlet yatırım programına alınması beklenmektedir.
                    Takriben bir milyar dolar civarında yatırım bedeli olan projenin etaplar halinde projelendirilmesi ve yatırım programına alınması haliyle zaman almaktadır.
                    AK Parti hükümetlerinin bütün sektörlerde olmak üzere ülkemize kazandırdığı çok büyük projeler bulunmaktadır. Ulaşım sektöründe Kırşehir’imizde bu projelerden istifade edecektir. Ulaşım sektöründe yapılan birçok proje bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şunlardır; 1-Niğde-Ankara otoluna yapılan 32 kilometre uzunluğundaki Kırşehir bağlantısı (YİD metoduyla ihalesi yapıldı),  2-Kırşehir Çevre yolu, (2018 yılı devlet yatırım programına alındı (9 adet katlı kavşak be BSK ile yapılacak), 3-Kırşehir-Toklumen-Savcılı-Kaman Yolu (ihalesi yapıldı),  4-BSK kaplamalı olarak yapılacak olan Kırşehir-Ortaköy yolu bölünmüş yolu (ihalesi yapıldı), 5-Kesikköprü-havalimanı yolu, 6 km kısmın ihalesi yapıldı, geri kalan kısım, etaplar halinde bağlantı gerçekleştirilecek. 6-Kesikköprü üzerine yapılan yeni köprü inşaatı (ihalesi yapıldı), 7-Kırşehir Boztepe yolu iyileştirme çalışmaları (yol bu yıl hizmete açılacak), 8-Kırşehir Kaman yol ayırımı-Kaman-Bala-Ankara yolu BSK’lı olarak ve 6 adet köprülü kavşak. Etaplar halinde ihaleleri yapılıyor. 9-Kaman-Kızıközü-Benzer-İkizler-Kızılırmak Köprü ile-Konya yolu bağlantısı (ihalesi yapıldı), 10-Kırıkkale-Kırşehir-Kayseri Devlet Karayolu'nun bölünmüş yol olarak yapılması, iyileştirilmesi ve BSK ihaleleri.(çalışmalar devam ediyor), 11-Hacıbektaş-Nevşehir Yolu bölünmüş yol kapsamına alınması. BY bitirilerek hizmete alındı. 12-Mucur-Karahasanlı Yolu yıl içinde yatırım programına alınması hedeflenmektedir. 13-Kırşehir İkizagıl Uçuş Şeridi. Pistin proje çalışmaları devam etmektedir.
                     Görüldüğü gibi birbirinden önemli projeleri gerçekleştiren AK Parti hükümetleri, yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde, TCDD hızlı tren projesini de gerçekleştirecektir."  
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1. Soru

1. Soru

11:44 19 Nisan 2019
Soru 4:

Soru 4:

09:02 19 Nisan 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı