Arslan'dan İsrail'e Tepki!

Ülke genelinde üç gün süreyle ulusal yas ilan edildi

Kırşehir Haberleri 15 Mayıs 2018 19:13
Arslan'dan İsrail'e Tepki!
-A +A

        ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 59 Filistinliyi şehit etmesi ve 2 bin 771 Filistinliyi yaralamasına Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan'dan da tepki geldi.
         Milletvekili Arslan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Müslümanların gözbebeği ve kırmızı çizgisi Kudüs, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir ve asla yalnız değildir.  Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın liderliğinde Filistin’in arkasında durmaya; hakkın, adaletin ve vicdanın savunucusu olmaya devam edecektir. Dünya sussa da biz susmayacağız. Kudüs izzetimizdir. Kudüs onurumuzdur. Kudüs asla yalnız değildir. Kudüs insanlığın ortak mirasıdır" dedi.
ÜÇ GÜN ULUSAL YAS
         İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının ardından Türkiye'de 3 günlük milli yas ilan edilmesi nedeniyle ülke genelindeki bayraklar yarıya indi.
         Türkiye genelinde milli yas ilan edilmesinin ardından valilik, belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında bayraklar yarıya indirildi.
         Gazze'nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını ve İsrail'in kuruluş yıldönümü olan Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70'inci yılını protesto etmek için "milyonluk yürüyüş" adını verdikleri gösteriler düzenlemiş, gösterilerde 1'i bebek 59 Filistinli şehit olmuştu.
         Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, İsrail’in Kudüs’teki saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için üç gün süreyle ulusal yas ilan edildiğini açıkladı. Bozdağ, Türkiye'nin Tel Aviv ve Washington Büyükelçileri'nin istişare amacıyla Ankara'ya çağrıldığını bildirdi.
         Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Kudüs'te yaşanan saldırılar ve bu saldırılar sonrası meydana gelen katliam nedeniyle Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak, şehitleri saygıyla anmak maksadıyla 3 gün süreyle yas ilan edilmesine karar verilmiştir" dedi.
ULUSAL YAS NEDİR?
         Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gün. Önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle hükümetler tarafından ilan edilen ulusal yas, aynı zamanda doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ilan edilebilir. Milli yas ilan edilen günlerde bayrakların yarıya indirilmesi ve eğlence programlarının iptal edilmesi yaygındır.
 

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı