Aşık Said Ozanlar Şöleni yarın

Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği'nin organizasyonu ile düzenlenen 6. Aşık Said Ozanlar Şöleni yarın gerçekleştirilecek.

İlçeler 24 Nisan 2019 19:12
Aşık Said Ozanlar Şöleni yarın
-A +A

         Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği'nin organizasyonu ile düzenlenen 6. Aşık Said Ozanlar Şöleni yarın gerçekleştirilecek.
         Şölene ilişkin bilgiler aktaran Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği Bakanı Veysel Turgut, tüm Kırşehir halkını Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan şölene davet etti.
         Saat 19.30'da başlayacak olan şölen Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile start alacak ve ardından protokol konuşmaları gerçekleştirilecek. Programda İsa Erdoğan, Aşık Toruni, Ayşe Tekin, Ertuğrul Öcal, Fahri Çelebi, Ekrem Çelebi, Ali Aydemir, Mehmet Zabah, Nihat Soykan, Feride Taşkoparan, Tolga Kalıpçı, İbrahim Meri, Necati Özdenkoş ve Hüseyin Ünlü de yer alacak. Belge Takdimi'nin de gerçekleştirileceği 6. Aşık Said Ozanlar Şöleni'ne ilişkin daha detaylı bilgilere Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği'nden de ulaşılabilecek.
AŞIK SAİD KİMDİR?
         Aşık Said 1251 (1835) yılında Kırşehir’in Toklumen köyünde doğmuştur. Değirmencioğulları denen bir aileden gelmektedir. Şairimiz okuyup yazmayı önce köyün hocasından öğrenmiş, sonra 18 yaşlarında Kayseri’ye giderek iki buçuk yıl medrese eğitimi görmüştür. Kırk beş yaşına kadar sazını ilhamlarının dili haline getiren Aşık, bu yaştan sonra çok sevdiği sazını bırakmıştır. Aşık Said bugün bağlama tellerinden dökülen türküleriyle yaşayan ozanlarımızdan birisidir. Türkülerinin çoğu radyo-televizyon repertuarlarında çalınıp söylemektedir.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı