SICAK HABER

Aşıkpaşa Şiir Şöleni Başlıyor

Türkiye'nin birçok kentinden çok sayıda şair ve yazar, Kırşehir'de düzenlenen 7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni'nde buluşacak.

Kırşehir Haberleri 7 Kasım 2018 19:12
Aşıkpaşa Şiir Şöleni Başlıyor
-A +A

         Türkiye'nin birçok kentinden çok sayıda şair ve yazar, Kırşehir'de düzenlenen 7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni'nde buluşacak.
         Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Sanat merkezi'nde 17 Kasım Cumartesi günü saat 18.30'da gerçekleştirilecek olan şölenin organizasyonunu ise Veysel Turgut ve Çınar Kırşehir gazetesi Köşe Yazarlarından Zübeyde Gökbulut gerçekleştiriyor.
         Türkçe'nin öncüleri arasında kabul edilen ve türbesi Kırşehir'de bulunan, "Garipname" adlı mesnevinin yazarı Aşık Paşa adına düzenlenecek şölene Türkiye'nin farklı illerinden çok sayıda şair ve yazar katılacak.
         Kırşehir'den Erol Kılıç, Aydın'dan Abdülkadir Güler, Aksaray'dan Yaşar Akbaş, Tokat'tan Nermin Akkan, Azerbaycan'dan Barış Cavit, Kırşehir'den Ümit Yaşar Apaydın, Denizli'den Şerif Kutluay, Doğu Türkistan'dan Nurala Göktürk, Iğdır'dan Yahya Azeroğlu, Kırım'dan Meryem Başkurt, Yunanistan'dan Hüseyin Özkan, Malatya'dan Filiz Bedük, Irak Telafer'den Vaat Havdi, Kırşehir'den İbrahim Düğer, Erdoğan Çalışkan, Mehmet Şimşek ve Sait Sargın katılacak. İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayacak olan şölen, Kent Konseyi Şairler Çalışma Grubu Başkanı Zübeyde Gökbulut ve Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Veysel Turgut'un konuşmalarının ardından Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın birer konuşma gerçekleştirecekler. Ardından Prof. Dr. Nadir İlhan tarafından Aşık Paşa isimli bir sunum yapılacak. Programın organizatörlüğünü Veysel Turgut, Zübeyde Gökbulut ve sunuculuğunu ise Sait Sargın yapacak.
AŞIK PAŞA
         Kırşehir'de 1272 yılında doğan Aşık Paşa (Ala ed-Din Ali), kentin yetiştirdiği tasavvuf şairi olarak biliniyor. Ailesi Horasan'dan Anadolu'ya gelen Aşık Paşa'nın Garipname isimli eseri, Türk edebiyatının ilk büyük telif mesnevisi olarak biliniyor. O dönemde Arapça ve Farsça'ya daha çok önem verilmesine rağmen Aşk Paşa, eserlerini Türkçe kaleme almasıyla tanınıyor. 1333 yılında Kırşehir'de vefat eden Aşık Paşa'nın adının verildiği Aşıkpaşa Mahallesi'nde türbesi bulunuyor.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı