Aşıkpaşa Şiir Şöleni'ne Büyük İlgi

Kırşehir'de bu yıl 7.'si gerçekleştirilen Aşıkpaşa şiir şöleninde Azerbaycan, Irak, Yunanistan, Kırım ve Doğu Türkistan'dan şairler şiirleri ile katılımcıların beğenisini topladı.

Kırşehir Haberleri 19 Kasım 2018 12:52
Aşıkpaşa Şiir Şöleni'ne Büyük İlgi
-A +A

         Kırşehir'de bu yıl 7.'si gerçekleştirilen Aşıkpaşa şiir şöleninde Azerbaycan, Irak, Yunanistan, Kırım ve Doğu Türkistan'dan şairler şiirleri ile katılımcıların beğenisini topladı.
         Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde gerçekleşen şiir şöleninde konuşan Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Gurubu Başkanı Veysel Turgut, şiirlerin saz ve söz ile insanlara ilham kaynağı olan gönül dostları olduğunu belirtti.
         Turgut, şiir şöleninin açılışında yaptığı konuşmada, "Doğu Türkistan, Rumeli, Musul, Kırım ile Türk dünyasının gönül dostları ile seslendik. Türkçe'nin üç kıta da nasıl ses verdiğini özgün yorumlarla gördük. Şiir okumak; türkü söylemek ve onları seslendirmeleri dinlemek bu şölenin esas amaçlarından birisidir" dedi.
         Türkiye'nin kültür başkentlerinden birisi olan Kırşehir'in Alperen ve velileri de yaşattığını anlatan Turgut, "Şiir şöleni ile amacımız bizlere bu toprakları yurt yapan insanları da unutmamaktır. Şiir; gönüllerin kapılarını da dostça çalabilmektir. Yurt içi ve yurt dışından gönüllerle seslenen her misafirimize teşekkür ederim" diye konuştu.  Program, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi görevlisi Prof. Dr. Nadir İlhan'ın Aşıkpaşa'nın fikir hayatı ve yaşadığı süreçleri anlatmasının ardından farklı bölgelerden gelen şairlerin şiirlerini seslendirmesi ile devam etti. Türkçe'nin öncüleri arasında kabul edilen ve türbesi Kırşehir'de bulunan, "Garipname" adlı mesnevinin yazarı Aşık Paşa adına düzenlenecek şölene Türkiye'nin farklı illerinden çok sayıda şair ve yazar katıldı.
         Kırşehir'den Erol Kılıç, Aydın'dan Abdülkadir Güler, Aksaray'dan Yaşar Akbaş, Tokat'tan Nermin Akkan, Azerbaycan'dan Barış Cavit, Kırşehir'den Ümit Yaşar Apaydın, Denizli'den Şerif Kutluay, Doğu Türkistan'dan Nurala Göktürk, Iğdır'dan Yahya Azeroğlu, Kırım'dan Meryem Başkurt, Yunanistan'dan Hüseyin Özkan, Malatya'dan Filiz Bedük, Irak Telafer'den Vaat Havdi, Kırşehir'den İbrahim Düğer, Erdoğan Çalışkan, Mehmet Şimşek ve Sait Sargın şiirleri ile katılımcıları mest etti.
AŞIK PAŞA
         Kırşehir'de 1272 yılında doğan Aşık Paşa (Ala ed-Din Ali), kentin yetiştirdiği tasavvuf şairi olarak biliniyor. Ailesi Horasan'dan Anadolu'ya gelen Aşık Paşa'nın Garipname isimli eseri, Türk edebiyatının ilk büyük telif mesnevisi olarak biliniyor. O dönemde Arapça ve Farsça'ya daha çok önem verilmesine rağmen Aşk Paşa, eserlerini Türkçe kaleme almasıyla tanınıyor. 1333 yılında Kırşehir'de vefat eden Aşık Paşa'nın adının verildiği Aşıkpaşa Mahallesi'nde türbesi bulunuyor.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20Haziran%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı